Προς το περιεχόμενο

Es 335 και pickups τύπου tv jones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, geka είπε

ναι αυτους πηρα απλα δεν εχω τα pick up rings επειδη τους πηρα απο τον νοιζ

 

δεν χρειαζονται νεα pick up rings θα τους βαλεις στα υπαρχοντα της κιθαρας σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται οτι θα υπαρχουν κενα με της κιθαρας μου τα rings. τες πα ο μαστορας μου ειπε οτι θα βρουμε τη λυση γι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geka είπε

δεν εχω δοκιμασω ποτε αλλα με ψηνει.

 

εγω εβαλα για πρωτη φορα  φετος στην White Falcon & τις εχω λατρεψει....χανεις λιγο twang στην τυλιχτη Ε αλλα ειναι τοσο πιο balanced η κιθαρα και καθεται τοσο δραματικα καλυτερα στη μιξη (ειδικα για αυτο που εγω την χρησιμοποιω δηλ. μεγαλα καθαρα ανοιχτα ακκορντα με delay που χρησιμοποιουνται για "πλατες" στα κομματια μου) που δεν ξαναβαζω roundwounds ,ασε που εχει και πολλη περισσοτερη αττακα ο ηχος και λιγοτερο sustain (που για μενα ειναι αχρηστο feature στις κιθαρες ετσι κι αλλιως) ενω πλεον η κιθαρα δεν κανει ενοχλητικο feedback ακομα και με τον ενισχυτη δυνατα στο ιδιο δωματιο.  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geka είπε

ετσι παιζω τις πιο πολλες φορές με πεταλια μπολικα. απλα εχω και εναν ενισχυτη πιο blues δευτερο και θελω να εχω και αυτη την επιλογη. 

 

Και μενα μου αρεσει πολυ να ειμαι με εναν μονοκαναλο ενισχυτη με crunchy ηχο, ενα βρωμοπεταλο για να διδει lead ηχο, και με pots της κιθαρας να παιρνω ολους τους υπολοιπους ηχους. Η τελευταια κιθαρα που θα χρησιμοποιουσα θα ηταν η gretsch που εχω. Ολες οι αλλες που εχω, ειτε με 50s, ειτε (οι περισσοτερες) με treble bleed κανουν σουπερ τη δουλεια αυτη. Με 50s ειναι λιγο πιο "φυσικο" το volume drop, ενω με το treble bleed διατηρει ολο τα πριμα μεχρι τελους.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

ειδικα για αυτο που εγω την χρησιμοποιω δηλ. μεγαλα καθαρα ανοιχτα ακκορντα με delay που χρησιμοποιουνται για "πλατες" στα κομματια μου) που δεν ξαναβαζω roundwounds ,ασε που εχει και πολλη περισσοτερη αττακα ο ηχος και λιγοτερο sustain (πο

Τα παραπανω ειναι πολυ δελεαστικα. Δεν ειμαι και πολυ του sustain . Παιζω πιο στακατα. Εχω ενα σετ 11 pyramid flatwounds που δε το χω ανοιξει ακομα. Ν το βαλω η ειναι too much flatwo

und και 11αρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geka είπε

μου φαινεται οτι θα υπαρχουν κενα με της κιθαρας μου τα rings. τες πα ο μαστορας μου ειπε οτι θα βρουμε τη λυση γι αυτο

 

αν πηρες αυτους που σου λινκαρα οχι δεν θα υπαρχουν

 

BC-DIMENSIONS-HUMBUCKER_MOUNT_TN_2020-WEB__83601.1605207835.jpg?c=1?imbypass=on

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με 50s ειναι λιγο πιο "φυσικο" το volume drop, ενω με το treble bleed διατηρει ολο τα πριμα μεχρι τελους.

Ακομα το σκεφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geka είπε

Τα παραπανω ειναι πολυ δελεαστικα. Δεν ειμαι και πολυ του sustain . Παιζω πιο στακατα. Εχω ενα σετ 11 pyramid flatwounds που δε το χω ανοιξει ακομα. Ν το βαλω η ειναι too much flatwo

und και 11αρες;

 

 

οχι μια χαρα ειναι, 11αρες FW (011-046 GHS)  εχω και εγω (θεωρουνται ελαφριες ετσι κι αλλιως για fw) και οι Pyramid εχουν μονο 48αρα ΜΙ οποτε δεν θα εχεις την υπερβολικη μπασαδουρα που θα ειχες με μια 50αρα ή 52αρα...

 

γενικα ενω οι fw δεν μου αρεσουν καθολου σε solid body κιθαρες σε σκαφη ,ακομα και semi hollow, μου αρεσουν πολυ. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geka είπε

Ακομα το σκεφτομαι

 

Θα σου πω κάτι που ίσως σε διευκολύνω. Με το treble bleed ρίχνεις το vol στο 6 και ο ήχος είναι καθαρός, με αρκετή ατάκα. Σαν να έχεις κλείσει το od πετάλι. Για να φτάσεις τον ήχο του 50s θα πρέπει να κλείσεις και το tone pot κάμποσο. 

Αντίθετα με το 50s, κλείνεις το vol pot στο 6, ο ήχος καθαρίζει, αλλά η ατάκα έχει μαλακώσει. Έχει πρίμα αλλά είναι πεσμένα σε σχεση με το treble bleed. Άρα, εάν παίζεις μπλουζ και θες λίγο να ρίξεις ένταση και να "θολώσεις" τον ήχο σου, με το treble bleed θα πρέπει να ρίξεις και λίγο το tone. Με το 50s είσαι εκεί που πρέπει μονο με το volume. 

Προσωπικά προτιμώ το treble bleed διότι μπορώ να έχω και τον ήχο του 50s όταν ρίχνω το tone. Ρίχνω volume και παίζω funky καθαρά, ή ρίχνω μόνο το tone και πέφτει λίγο η ενταση, θολώνοντας τον ήχο. Με το 50s δεν μπορώ να έχω όλους τους ήχουν που έχω με το treble bleed.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου