Προς το περιεχόμενο

Es 335 και pickups τύπου tv jones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα σου πω κάτι που ίσως σε διευκολύνω

Όντως με διευκόλυνε. Σε ευχαριστώ. Μου φαίνεται ότι μου ταιριάζει πιο πολύ το treble bleed όπως τα λες. Όμως έχω την περιέργεια. Στην tele έχω treble bleed. Όντως καθαρίζει ο ήχος αρκετά ωραία, όχι σαν να έχεις κλείσει το od αλλά ωραία γύρω στο 6 με 7.

Αν κατεβάσω κι άλλο το volume γίνεται ακόμα πιο καθαρός αλλά αρκετά thin. Πιστεύω ότι έχει να κάνει και με τα pots. Δεν ξέρω καν τι εχω στην Tele. Όλα τα παραπάνω τα δοκίμασα πιο πολύ σε μια περίοδο 2 εβδομαδων που δεν είχα μαζί τα πετάλια μου και κόντεψα να αρρωστήσω. Ούτε Delay. Και αναγκαστικά έπαιζα καρφί στον ενισχυτη.

Στην 335 πάντως τα παρήγγειλα όλα λογαριθμικα  CTS. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Pyramid εχουν μονο 48αρα ΜΙ

Βγαίνουν και με 50αρα αλλά μου φαίνεται ότι έχω αυτές με την 48αρα. 

https://www.thomann.de/gr/pyramid_gold_011048.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Στην tele, για να μημ εχεις thin ηχο, ανεβαζεις λιγο vol και ριχνεις tone

Σωστό δε το χα σκεφτεί. Το πρόβλημα αυτό πάντως δεν είναι έντονο όταν έχω ανοιχτό τον κομπρεσορα.

Επισης δεν έχει να κάνει και με τις εντάσεις. Στο σπίτι παίζω πιο χαμηλά. Για να λειτουργήσει treble bleed η 50s wiring δεν θέλει υψηλότερες εντάσεις από τον ενισχυτή? 

Α επίσης αυτό που διαβάζω ότι στο 50s wiring όταν ρίχνεις το tone πέφτει κ το volume ισχύει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο περιπτωσεις δουλευουν και σε ενταση ψυθιρου. Δεν εχει να κανει η ενταση.  Δεν θυμαμαι για το tone στο 50s. Και να ριχνει ενταση θα ειναι για λιγο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάντως όλους για την συμβολή σας. Με βοηθήσατε πολύ για ακόμα μια φορά. 

Τα μόνα που έχω Ν αποφασίσω είναι το wiring και αν θα βγάλω το τρέμολο της duesenberg. 

Εννοείται ότι μόλις τελειώσω θα πω εντυπώσεις. Απλά μόλις έρθουν όλα τα πράγματα ο τεχνικός θέλει λίγο τον χρόνο του για την κουφωτη γτ είναι λίγο μπελαλίδικο μου πε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kandashokai.co.jp/flos/tv_jones/installation/

 

Βρήκα από την σελίδα της tv Jones τo παραπανω wiring για Gibson. Είναι αυτό που λέει Les Paul circuit στην κατηγορία technical. Εσείς που τα κατέχετε αυτα ξέρετε τι μου δίνει το παραπάνω πάντα σε συνδυασμό με treble bleed? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αποστολή εξετελεσθη. Είπα να πω τις εντυπώσεις μου μιας και το είχαμε ανοίξει το θέμα.

 

Οι tv Jones classic μπήκαν. Τα καινούρια ποτενσιομετρα μπηκαν με 50s wiring. Μόνο knobs για Tone και volume περιμενω ακομα γιατί τα προηγούμενα δε ταιριαζαν

 

Ένα έχω να πω. Ο ήχος όσο κατάφερα κι έπαιξα μέχρι στιγμης είναι όνειρο........ Πραγματικά μ έπιασαν τα χαμόγελα μόλις έπαιξα την πρώτη πενιά. Αποκάλυψη.... Ισσοροπημενος ήχος σε όλες τις θέσεις. Μικροαλλαγές ίσως σήκωμα κατέβασμα σε κάποιους πόλους μπορεί να προκύψουν αλλά είναι νωρίς ακόμα. 

 

Οι πρώτες χορδές που μπήκαν είναι flat pyramid 11 48. Είναι αληθεια ότι δεν είναι για όλα τα είδη αλλά ο ήχος είναι τόσο ωραίος που μου φαίνεται ότι θα τις κρατήσω γι αυτή την κιθάρα. Είναι πολύ μαλακή η αίσθηση στα χερια που δε θες να σταματήσεις να παίζεις.

Ο ήχος συνολικά σκίζει στα καθαρά. Ταιριάζει πολυ με delay, trem, reverb pedals. Με slide και ebow απογειώθηκε. Από βρώμικα λόγω και flatwound χανει στο tubescreamer αλλά με το rat και το fuzz με πήγε αλλού με θετικό πρόσημο. Και με λιιιγο διαφορετικές ρυθμίσεις. Είπαμε οι flat δεν είναι για ολα τα είδη αλλά δεν νομίζω ότι είναι μόνο για jazz. Άσε που έχω 2 3 σετ φλατ από ανταλλαγές του νοιζ στα συρτάρια. Έχω και dogal 11 46 αλλά δε το άνοιξα ακόμα. Τις 10αρες τις φοβάμαι με το ατσαλο παίξιμο μου.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι σε κάποιες χορδες δεν διατηρήθηκε το intonation και στην ρε χρειάζεται μεγαλύτερος κύκλος στο κούρδισμα. Αλλά αυτό διορθώνεται.......

Επισης το Les Trem της duesenberg έφυγε και νομίζω ότι έπραξα σωστά. Παρ όλο που από τη μια  φωνάζει η κιθάρα ότι την θέλει την τρεμολια της, από την αλληο τόνος έγινε πιο σταθερός. Και με το Les Trem δεν τα βρήκαμε. Αν βρεθούν λεφτά για b7 bigsby και string spoiler αργότερα το βλέπω. Υπολογίζοντας φυσικά και ότι η κιθάρα είναι ήδη βαριά. 

 

Επίσης μέχρι στιγμής το 50s wiring δεν μου λειτουργεί και ιδιαίτερα, δεν καθαρίζει όπως η τελε με το treble bleed αλλά δεν με χαλάει κιόλας. Η κιθάρα με τους tv Jones με πάει όντως όπως είχατε πει σε άλλο παίξιμο από μόνη της. Πείραγμα μόνο στο tone του bridge και ελαφρύ κατέβασμα στα volume αν χρειάζεται κι αυτό. Θα πρότεινα μάλλον τελικά αν το επιχειρήσει κάποιος με tv Jones σε 335να έβαζε 2 volume, ένα master volume κι ένα tone. 

 

Αυτά............ Έρχεται το σκ για πιο ολοκληρωμένο παίξιμο........ Και με την τελε στη γωνιά της παραπονεμένη για λίγες μέρες. 

Και μια αναμνηστικη

IMG-526792c8de4575cdf54c64785cc16a3b-V.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 Καλημερα. Σημερα πηγα να πειραξω και γω τους πολους στους tv jones και ειδα οτι ο ενας πολος( στη σι νεκ, στην κατω μερια) ειναι φλατ. Δηλαδη χωρις σχισμη πανω για ρυθμιση με το κατσαβιδακι. Τους πηρα μεταχειρισμενους, αλλα τωρα το δα. Τι λετε; μπορω να το αλλαξω αυτο;η δεν εχει νοημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου