Προς το περιεχόμενο

Εφέ για κλασικό Ulrich τάμπουρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

έχω γράψει με το συγκρότημα μου κάποια τραγούδια(heavy metal) και προσπαθώ να φτιάξω τον ήχο από το τάμπουρο, ώστε να ακούγεται όσο γίνεται πιο πολύ σαν κλασικό Ulrich τάμπουρο....Ξέρει κανείς κανένα εφεδάκι για αυτή τη δουλειά????Έχω χρησιμοποιήσει equalizer,reverb,delay αλλά χριάζομαι κάτι πιο εξειδικευμένο για drums....

 

P.S. Δουλεύω σε Nuendo3...

 

 

THANKS

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο drummer σας παίζει καλά; Αν ναι, αυτό φταίει - διώξτε τον κ πάρτε έναν άσχετο και θα έχετε ήχο drums από την πρώτη δεκαετία metallica...

 

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... γιατί όπως και να το κάνουμε λίγοι ντράμμερς φτάνουν τα υψηλά στάνταρντς τεχνικής του Λαρς Ούλριχ...

:P :P :P :P :P :P :P

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το παίξιμο,αλλά η εγγραφή!!!!Το πρόβλημα μου είναι ο ήχος και λογικά φταίει 1ον) το τάμπουρο που είχε ο drummer και 2ον) τα μηχανήματα στο studio που γράψαμε τα drums...

Όμως με ενδιαφέρει να καλυτερέψει ο ήχος,να μην ακούγεται ξερός...Γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει κανα VST για αυτό το σκοπό....

 

ΑΑΑΑΑ! τον ήχο του Lars τον είπα ενδεικτικά...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, ώστε να ακούγεται όσο γίνεται πιο πολύ σαν κλασικό Ulrich τάμπουρο.

 

γιατι κανεις να θελει κατι τατοιο??? τεσπα.... εγω ξερω οτι αν θες να ακουγεται ετσι πρεπει να ανοιξεις τα ελατηρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν γνωρίζω τον συγκεκριμμένο ήχο που ψάχνεις, όμως αν το ηχογραφημένο ταμπούρο είναι πχ μεταλικό 14Χ5", με ελατήρια και ελαφρως ξεκούρδιστο, και εσύ έχεις κατα νου ξύλινο πίκολο, τότε δεν προκειται ποτέ να ακουστεί το ίδιο ότι εφέ κι αν βάλεις.

 

Αν η πηγή είναι σωστή τότε λάβε υπ'όψη ότι τα εφέ που χρησιμοποιούνται συνήθως είναι τα βάθη (reverb).

Ανάλογα με το τέμπο διαλέγεις το μέγεθος του δωματίου.

Γρήγορο - μικρό, αργό - μεγάλο, ενώ καλό είναι να αποτανθείς σε κάποιο preset για snare που είναι ήδη διορθωμένα με high pass φίλτρα.

 

Συνήθως το ταμπούρο έχει κομπρεσατιστεί στο στάδιο της ηχογράφησης, ενώ το EQ το χρησιμοποίούμε για να διορθώσουμε (και όχι να προσθέσουμε) συχνότητες που συμπίπτουν με άλλα όργανα και μπερδεύουν την ενορχήστρωση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήτε αυτό το αλουμινόχαρτο που έχουν τα τσιγάρα (κάτι σαντε άφιλτρα κι έτσι) και θα κάνετε δουλειά (σαν το justice ένα πράμα) . Αν και παίζει να είστε και οι μόνοι στον κόσμο που θέλουν τέτοιον ήχο :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις τα κομματια τα έχουμε ηχογραφήσει οπότε δεν παίζει να αλλάξει κάτι τώρα...Όμως όπως προείπα ψάχνω κάποιο VST...Λέτε το battery 3 της Native Instruments και το bfd deluxe της Fxpansion να κάνουν????????

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου