Προς το περιεχόμενο

Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πτυχίο φούγκας. Μου ζήτησαν 600 ευρώ για την εξέταση... σε αθηναικό ωδείο... τι να λέμε τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω ακούσει για ωδεία ειδικά στην επαρχία που δίνουν δίπλωμα με 3-5 χιλιαρικα... Το ένα υπουργείο μας αγοράζει και το άλλο μας πουλάει... Αλλά όλα αυτά στην ουσία δείχνουν ξεκάθαρα πόσο πεταμένη είναι η μουσική στην Ελλάδα...

 

Καλά ok, τουλάχιστον στη μουσική παίρνεις ένα κωλόχαρτο και δεν κάνεις φοβερό κακό πουθενά, απλά είσαι άχρηστος. Για σκέψου το δίπλωμα, που παίρνεις ένα φονικό όπλο στα χέρια σου και πας με 200 και μετά πέφτεις σε στάσεις λεωφορείων, περνάς στα αντίθετα ρεύματα, προσπερνάς σε στροφές χωρίς ορατότητα ή βγαίνεις στην εθνική χωρίς να κοιτάξεις τους καθρέφτες σου..... Ή ένα πτυχίο, γιατρού, δικηγόρου, μηχανικού, ακτινολόγου.... και πάει ο κοσμάκης από ένα σεισμό, ή μια βλακώδη διάγνωση ή παθαίνει καρκίνο επειδή μένει δίπλα σε διαγνωστικό κέντρο...... ¶σε.... Τουλάχιστον στη μουσική οι επιπτώσεις είναι μικρότερες.

 

 

ΦΥΣΙΚΑ είναι επιεικώς ΤΡΑΓΙΚΟ και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτό που συμβαίνει βέβαια, μην παρεξηγηθώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μενέλαε δίκιο έχεις. Σκέψου όμως να σου κολάνε τη ρετσινιά του "άχρηστου" επειδή και η κουτσή Μαρία το παίρνει δίνοντας ρευστό, και να μην είσαι. Να το αξίζεις δηλαδή, και πολλές φορές η επιτροπή που σε εξετάζει και την έχεις πληρώσει και χρυσή να είναι ένα μάτσο από άσχετους κόπανους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωσω πως η πληρωμη που αναφερω δεν αφορα "λαδωμα" για το πτυχιο. Μπορουν ανετα οι εν λογω κυριοι να σε κοψουν, χωρις να μπορεις να δικαιολογηθεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γι'αυτό και δεν υπάρχει σύγκριση με άλλα διπλώματα, πχ οδήγησης. Απλά παίρνουν ένα ποσό για τον "κόπο" τους να πάνε από το σπίτι τους μέχρι το ωδείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να καταλάβω freemind,λες πως δεν πρέπει να πληρώνονται οι εξεταστές ή οτι θα πρέπει να επιβαρύνεται το ωδείο και όχι ο εξεταζόμενος για την όποια αμοιβή τους.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνονται απο το κρατος γι'αυτο που κανουν; Τα υπολοιπα 100-150-ν Ε τι τα θελουν; Δεν ειναι αισχοκερδεια;

Αυτο ειναι το κακο με αυτη τη χωρα! Βλεπουμε τα προβληματα, τα αναγνωριζουμε, αλλα ειμαστε τοσο κοινωνικα απαθεις, που απλα τα δεχομαστε και σκυβουμε το κεφαλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής μαζί σου,δεν γνωρίζω αν συμπεριλαμβάνεται στο μισθό τους το να προσέρχονται στις εξετάσεις πτυχίων-διπλωμάτων ως επιτροπή.Από την άλλη αυτό που ενοχλεί εμένα,για να τοποθετηθώ, δεν είναι αν θα πληρώσω την επιτροπή για να με ακούσει αλλά πόσα χρήματα από αυτά που δίνω,αντιστοιχούν στην αμοιβή τους.Ένας εξεταστής πληρώνεται 50e (πάνω κάτω...).Δεν τα θεωρώ πολλά,ειδικά αν αυτός ο ανθρωπος είναι καταξιωμένος στο χώρο του..Από εκεί και πέρα το γιατί σε αυτά τα χρήματα βάζει επιπλέον καπέλο το ωδείο είναι κάτι που με δαιμονίζει κι εμένα.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνονται απο το κρατος γι'αυτο που κανουν; Τα υπολοιπα 100-150-ν Ε τι τα θελουν; Δεν ειναι αισχοκερδεια;

 

πολλες φορες η αγνοια προκαλει αγανακτηση.

 

Οχι φιλε μου. Οι εξεταστες των ωδειων ΔΕΝ πληρωνονται απο το κρατος. Δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι και δεν πληρωνονται απο πουθενα αλλου παρα μονο απο τα εξεταστρα που δινεις εσυ.

 

Καθηγητες ωδειων ειναι που εχουν καποια τυπικα προσοντα και οριζονται εξεταστες προτεινομενοι απο το ωδειο στο οποιο γινονται οι εξετασεις.

Θα μπορουσες ισως να απαιτησεις απο το ωδειο σου που του τα σκας επι χρονια να δωσει κι αυτο καποιο μερος τηςαμοιβης των εξεταστων, αλλα ειναι παραλλογο να διαμαρτυρεσαι επειδη αμοιβονται.

Δικαιολογεισαι βεβαια γιατι δεν ηξερες.

 

Αυτα που γραφω ειναι απο πρωτο χερι μιας και πηγαινω σε ωδεια σαν εξεταστης εδω και 13 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου