Προς το περιεχόμενο

Marshall Guv'nor


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσον αφορα στην προταση που σου εγινε για το mi audio crunch box εινιαι περισσοτερο distortion παρα overdrive και το "γλυκο" του σημειο βρισκεται σαφως σε πιο high gain μαρσαλιζοντες (!!!!!) ηχους παρα σε mild overdrives. Με το δικο μου δεν καταφερα να συμβιωσω εν ειρηνη στον HRD μου.......χαρακτηριστικο του CB ειναι τα καπως "χαλαρα" μπασα.......που δε μου αρεσαν.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ηλία, μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και την Vox Tonelab SE, αν τη βρεις μεταχειρισμένη δηλαδή, γιατί είναι discontinued.

 

Μπορείς να διαβάσεις τη γνώμη σου εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=6310.0

 

Λες να με εμπιστευτώ και να την αγοράσω?

 

(Sorry που σας χαλάω τη ροή...:P)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Μi Audio Crunch Box δεν έχει καμία σχέση με overdrive. Eίναι καθαρό distortion (όπως το γράφει και απάνω το πετάλι). Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ καλό, σε θαυμάσια τιμή για τον υπέροχο, προσεγμένο και "ακριβό" του ήχο (εγώ το πήρα 115 ευρώ), και εγγυάται έναν πραγματικό παράδεισο ήπιων έως πολύ άγριων τόνων Marshall, παραδοσιακών ή εντελώς μοντέρνων, από JTM μέχρι JCM800 και DSL2000 (έτσι τουλάχιστον το ακούω εγώ).

 

Χειροποίητο, true bypass, μικρό σε μέγεθος (ότι πρέπει για να το στριμώξεις σε πεταλιέρα) και με εσωτερικό τριμεράκι.

 

Πραγματικά αποδεικνύει ότι δεν είναι ανάγκη να βάζει κάποιος ένα κοπάδι από knobs για να κάνει «παραμετροποιήσιμο» το πετάλι του. Με τα στοιχειώδη τρια settings (Vol – Tone –Gain), και με την επιπλέον χρήση των vol και tone της κιθάρας αν καταστεί αναγκαίο, ανοίγεται ένα πολύ μεγάλο πλήθος μαρσαλλικών ήχων. Πραγματικά αξιοθαύμαστο το πως μπορεί να εκμεταλλευθεί κάποιος ΟΛΟ το εύρος των knobs για να παίξει, χωρίς ποτέ να βγαίνουν άσχημοι ήχοι, ούτε καν στο μίνιμουμ ή στο τέρμα.

 

Μοναδικό του μειονέκτημα ίσως, η υπερβολικά πλούσια παρουσία των μεσαίων που αφαιρείται δύσκολα, και τα ελαφρώς αναιμικά μπάσα, τα οποία όμως φτιάχνονται από το eq του ενισχυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα στην προταση που σου εγινε για το mi audio crunch box εινιαι περισσοτερο distortion παρα overdrive και το "γλυκο" του σημειο βρισκεται σαφως σε πιο high gain μαρσαλιζοντες (!!!!!) ηχους παρα σε mild overdrives. Με το δικο μου δεν καταφερα να συμβιωσω εν ειρηνη στον HRD μου.......χαρακτηριστικο του CB ειναι τα καπως "χαλαρα" μπασα.......που δε μου αρεσαν.

 

Ρε συ είναι γνωστό πως σε όποιον ενισχυτή χρησιμοποιείς ένα πετάλι θα παίρνεις και κάποια στοιχεία του ενισχυτή!!

και όλοι ξέρουμε πολύ καλά οτι το σήμα κατατεθέν των Fender ams είναι τα χαλαρά μπάσα!! ;)

 

Με έναν πεντακάθαρο ενισχυτή όπως πχ ο jc-120 ο ήχος που έβγαλα ήταν λες και άκουγα Marshall!!!

 

και επίσης νομίζω πως το Guv'nor δεν είναι τόσο overdrive!! έχει αρκετά γκάζια!! το Chrynch Box μπορεί να έχει περισσότερα αλλά όπως σου είπα δεν είναι σχεδιασμένο για High Gain αλλά για 3 επίπεδα!

 

κοίτα τις σημειώσεις του δημιουργού:

 

"Simple and straight forward, just gain, tone and volume. The Crunch Box has some similarities to the Tube Zone, in the sense that the design is based on a multiple clipping architecture (the signal is clipped 3 times). However, there are significant differences which make these two pedals sound quite different from each other. The Tube Zone is designed to have a very 'broad' sonic footprint. The Crunch Box on the other hand has a strong mid-presence to it, similar to the great British amps. Also, the Crunch Box has a relationship with the Blues Pro, since the tone shaping is similar to the Blues Pro."

 

το ίδιο σύστημα που χρησιμοποιεί και στο tube zone μόνο που αντί για 4 φορές Clippάρει 3 στο CB:

 

Εδώ εξηγεί τα αποτελέσματα αυτού του σχεδιασμού:

 

Drive Control: The gain control adjusts the gain of all 4 gain stages. As mentioned previously, the Tube Zone gets it's unique tone by mimicking the signal path of modern valve map, and by clipping the signal up to 4 times. This doesn't just make the Tube Zone great as a high gain pedal, but also as a low gain pedal. By having the Drive control control multiple stages at once, you can effectively control how many of these stages clip. With the gain turned down low, it may be that just the last stage clips (or maybe last 2 stages). As the Drive increase, more stages 'light up'. This is very different to the way that pedals normally work, where one stage has it's gain changed dramatically in order to cover higher gain sounds.

 

άρα για το Chrunch Box είναι σαν να έχεις 3 πετάλια (Ένα overdrive, ένα medioum-gain και ένα high-gain) σε ένα και παίζοντας με το gain control αλλάζεις και τον τρόπο clipping!!

 

πάντως αν θέλεις κάτι μόνο για low gain marshall καταστασεις τότε το Death Rattle της toadworks είναι απίστευτο!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Distortion Pro τέλος. Καταργήθηκε πρό 6 μηνών  8) Γιατί κανείς δεν "διαβάζει" ??

http://www.fulltone.com/stpframe.html

 

Μπορεί να καταργήθηκε, αλλα υπάρχει ακόμα σε stock σε αρκετα μαγαζια

(όπως αυτό που ανέφερα σε προηγούμενη απάντηση)

 

και στο ebay

http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?sofocus=bs&sbrftog=1&dfsp=32&from=R10&_trksid=m37&satitle=fulltone+distortion+pro&sacat=-1%26catref%3DC6&a6=-24&a65691=-24&a14=-24&a10244=-24&alist=a6%2Ca65691%2Ca14%2Ca65692%2Ca10244%2Ca65693&pfmode=1&reqtype=1&gcs=2303&pfid=3368&pf_query=fulltone+distortion+pro&sargn=-1%26saslc%3D3&sadis=200&fpos=Postcode&sabfmts=1&saobfmts=insif&ga10244=10425&ftrt=1&ftrv=1&saprclo=&saprchi=&fsop=32%26fsoo%3D2

 

όπως το ακουω και από αυτά που διαβάζω μου φάινεται διαμάντι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.barberelectronics.com/directdrive.htm

 

Πολυ καλο "στρογγυλο" high gain overdrive με επιπλεον μεσαια αν χρειαστεις, και εσωτερικα τριμερακια για μικρορυθμισεις περιπου 180€ .Τ αξιζει μεχρι δεκαρας σου λεω.

Α! και το κυριοτερο ακομα και με σχεδον τερμα gain δεν σου αλλαζει το χρωμα του οργανου.Καταλαβαινεις δηλαδη τι κιθαρα παιζει δεν τα κανει ολα ισιωμα...Γενικα ολα τα προιοντα της barber ειναι το ενα καλυτερο απο τ αλλο.Εγω κοντευω να παρω ολη τη σειρα.Δες και την κριτικη στο site του quitarist ,ακου και τα demos (και πετα οτι εχεις σε marshall μετα το 70κατι...) ;javascript:void(0);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά chord αλλά πολύ αμφιβάλλω αν το σάιτ του Guitarist δημοσιεύει τη review για τα Barber. Αν το έκανε, κανείς δεν θα αγόραζε το πρόσφατο τεύχος για να την διαβάσει... Ούτε στο σάιτ της εταιρίας υπάρχει. Όποιος ενδιαφέρεται, ας στείλει πμ να του πω μέσες άκρες τι λέει.

 

 

 

 

 

 

(Εν τω μεταξύ τζάμπα απαντάνε τα παλικάρια του Νόιζ γιατί ο Ελαβντου που έκανε πριν από... τρισήμισι χρόνια την ερώτηση του θρεντ δεν νομίζω να σκοτώνεται να μάθει άλλες εναλλακτικές πέρα από την γνωστή Ακατανόμαστη. Κι αν ήθελε, απλά θα έκανε ένα search στο φόρουμ για πετάλια overdrive - distortion και θα διάβαζε απαντήσεις μέχρι να αποκτήσει εγγόνια)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

if_it_is: δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι οι fender φημιζονται για τα χαλαρα τους μπασα. Επιπλεον οι περισσοτεροι κατοχοι του crunch box και μεταξυ αυτων και εγω (και προσοχη μιλαω για κατοχους και οχι φορουμιστες  ;D ;D ;D ;D) διαμαρτυρονται για το χαλαρο του μπασο. Ειναι συμπεριφορα του πεταλιου και οχι του ενισχυτη. Επ ουδενι λογο δε λεω οτι το πεταλι εινια κακο, απλα οτι εχει αθτο το χαρακτηριστικο (που εμενα με εκανε να το πουλησω). Οπως επισης οτι υπαρχουν πολυ εως παρα πολυ καλυτερες προτασεις για medium gain od/dst (ακομα και το barber small fry που προσφατα απεκτησα δεν ειναι τοσο πολυ καλυτερο απο το ταπεινο Boss BD2...modded βεβαια).

 

Και επειδη ειχα και το Tube Zone........εχει ελαχιστο περισσοτερο γκαζι απο το CB αλλα με δυο βασικες διαφορες.Εχει σαφως πιο tight μπασο, και οντως μπορεις με τις καταλληλες ρυθμισεις να το πλησιασεις παρα πολυ κοντα στο CB.....οχι ομως επακριβως. Και μια ακομα βασικη διαφορα....ειναι πολυ καλο και σε low gain ηχους...σε αντιθεση με το CB. Me λιγα λογια θα προτιμουσα το ΤΖ εκτος και αν αυτο που θα ηθελα ηταν μια καλη προσομοιωση hot rodded marshall ηχου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ακομα βασικη διαφορα....ειναι πολυ καλο και σε low gain ηχους...σε αντιθεση με το CB.

 

Πίνω νερό στο όνομα των Barber αλλά με αυτό διαφωνώ, όντας και κάτοχος... οι low gain ήχοι του είναι επίσης εξαιρετικοί κατ'εμέ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου