Προς το περιεχόμενο

Marshall Guv'nor


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχωρεμενος τεκνόν Αλντερβόδι. Ναου γκετ νταουν εν γκιμι τουεντι.

 

παντως το οτι ειναι γλυκουτσικο σαν drive δεν μπορεις να το αρνηθεις, ουτε το οτι "αποφευγει" το midhump.

 

Mελι σταζει!! Και το midhump το εχει... αλλα ειναι καταπληκτικο το ατιμο. Κι εσυ παππου Ελαβντου το πηρες τελικα το Rat? Κερατουκλη...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα! Χρησιμοποιω το marshall Guv'nor II (το πιο καινουριο, μικρο γκρι) κι ενω μ'αρεσει πολυ, δεν το χρησιμοποιω τοσο γιατι οταν το απενεργοποιω χαλαει τον καθαρο ηχο μου σε σημειο που με ξενερωνει πολυ! (Κυριως σε δυναμικες και πριμα.) 

 

Υποτιθεται οτι ειναι true bypass (ή half-assed true bypass, δεν τα ξερω καλα αυτα) γιατι οταν το βγαζω απ'το ρευμα του, το σημα της κιθαρας εξακολουθει να περναει (στο off βεβαια, στο on δεν ακουγεται τιποτα).

 

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να το βελτιωσω; Κανενα αλλο πεταλι μου δε μου ξενερωνει τοσο τον καθαρο μου ηχο. Αν αντικαθιστουσα το διακοπτη ή καποια καλωδια με "καλυτερα" θα ειχα βελτιωση; Help-μ'αρεσει πολυ το πεταλακι για να παιζω Τρυπες και grunge!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να το βελτιωσω; Κανενα αλλο πεταλι μου δε μου ξενερωνει τοσο τον καθαρο μου ηχο.

 

Είναι passive bypass και όχι true bypass.

 

Μια λύση είναι να το κάνεις true bypass. Δεν ξέρω πώς γίνεται, αν θα χρειαστεί να αλλάξεις διακόπτη ή ακόμα και κουτάκι..

 

Μια άλλη λύση είναι να αγοράσεις ή να φτιάξεις (είναι από τα εύκολα πετάλια) ένα looper pedal στου οποίου τη λούπα θα βάλεις το guv'nor και ουσιαστικά θα το παρεμβάλλεις στο κύκλωμα μέσω του looper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σκεφτει αυτη τη λυση (το A/B box δε λες;) για να βαλω τα πεταλια μου, αλλα μου τη σπαει να κουβαλαω-συνδεω δυο εξτρα καλωδια συν ενα πεταλι (ηδη με οσα εχω καθε φορα με πιανει πονοκεφαλος...). Οποτε ειναι για μενα η τελευταια λυση.

 

Το γαμωτο ειναι οτι με το Guv'nor ΙΙ δε φτιαχνει ο ηχος ουτε παιζοντας με το eq. Χανει παρα πολλες δυναμικες, δεν ξερω πως να το εξηγησω...

 

Να το κανω true bypass ε; Καποιος που να το'χει κανει κ να με κατατοπισει; Κατι βρηκα εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=185406.10 με to 3PDT αλλα χρειαζομαι περισσοτερες πληροφοριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκατα ****ς μ*****

 

Συγγνωμη παιδια ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ; Υπαρχει λογοκρισια στο φορουμ;; Απο τους συντονιστες ή απο πιο κεντρικα; Το καταλαβα οταν μου λογοκρινε το...γαμώτο! (που με τονο δεν το λογοκρινει κιολας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεις εναν 3PDT switch & καποιον που ξερει τi πρεπει να κανει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό thread. Ήδη βιώνουμε ακόμα μια ανάσταση...

 

kalianastasi.jpg

 

;D ;D ;D

 

Πάντως αν βρείς τα σχέδια του Guv'nor, με λίγο προσεκτικό tracing στο κλυκλωμα και έναν 3PDT που λέει κι ο SF μπορείς να το κάνεις.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx παιδια! Στην πρωτη ευκαιρια θα ψησω κανα φιλο να τον κανουμε σιθρού τον κο Κυβερνητη!

 

...Για τη λογοκρισια; Δε βρηκα κατι απο αναζητηση ή κανονες του φορουμ, και ξερω οτι ειναι off-topic αλλα μια απαντησουλα θα ηθελα αν γινεται για το αν ειναι απο το noiz η λογοκρισια ή απο πιο κεντρικα.

 

Το ιντερνετ γινεται ολο και πιο ανελευθερο...Αλλο ενα προπυργιο πεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για τη λογοκρισια; Δε βρηκα κατι απο αναζητηση ή κανονες του φορουμ, και ξερω οτι ειναι off-topic αλλα μια απαντησουλα θα ηθελα αν γινεται για το αν ειναι απο το noiz η λογοκρισια ή απο πιο κεντρικα.

 

Το ιντερνετ γινεται ολο και πιο ανελευθερο...Αλλο ενα προπυργιο πεφτει.

 

Μην ψάχνεις μάγισσες εκεί που δεν υπάρχουν... η εξήγηση είναι πολύ πιο απλή: όταν στήνεται ένα forum συνήθως δίνουμε "λέξεις προς λογοκρισία" (censored words) όπου σε ένα απλό πινακάκι δηλώνουμε ότι η λέξη τάδε θα αντικαθιστάται από τη λέξη τ**ε, η δείνα από τη δ**να κ.ο.κ.

Γι αυτό και μια συγκεκριμένη λέξη χωρίς τόνο στην "λογόκρινε" ενώ με τόνο δεν την αναγνώρισε ως κακή.

Δεν υπάρχει κανείς μεγάλος Καφκικός αδερφός, μόνο ένα κατά τα άλλα ηλίθιο πρόγραμμα που ότι του βάζεις σου βγάζει.

 

*End of thread hijacking*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αρα τι μου λες μαγισσες εκει που δεν υπαρχουν;  ??? Υπαρχει λογοκρισια στο φορουμ! Ερ:Για ποιο λογο;; Απ:Ελα μου ντε...

 

(Ενταξει προφανως δεν ειναι τοσο σημαντικο αυτο, αν και δεν καταλαβαινω το γιατι να υπαρχουν αυτες οι λεξεις. Ομως το ιντερνετ σταδιακα ολο και περιοριζεται και στανταρ θα συνεχιστει αυτο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου