Προς το περιεχόμενο

Marshall Guv'nor


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ... εγώ σίγουρα, σόρι...  :-[  (κάθομαι και σπαμάρω κιόλας  :( ) Τι έλεγα εν πάσει περιπτώσει; Ότι το Crunch Box (που κατέχω κι εγώ) έχει - κατά τη γνώμη μου - εξαιρετικούς low gain ήχους, όπως έγραψα πριν - δλδ θαυμάσιο παντού, από το minimum του gain διακόπτη μέχρι το maximum.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και επειδη ειχα και το Tube Zone........εχει ελαχιστο περισσοτερο γκαζι απο το CB αλλα με δυο βασικες διαφορες.Εχει σαφως πιο tight μπασο, και οντως μπορεις με τις καταλληλες ρυθμισεις να το πλησιασεις παρα πολυ κοντα στο CB.....οχι ομως επακριβως. Και μια ακομα βασικη διαφορα....ειναι πολυ καλο και σε low gain ηχους...σε αντιθεση με το CB. Me λιγα λογια θα προτιμουσα το ΤΖ εκτος και αν αυτο που θα ηθελα ηταν μια καλη προσομοιωση hot rodded marshall ηχου.

Σαν κάτοχος tube zone συμφωνώ σε όλα.... το low gain το κάνει αρκετά καλά...

(απλά έχει αποκτήσει την φήμη ότι είναι και καλά boogie rectifier in a box)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ τζάμπα απαντάνε τα παλικάρια του Νόιζ γιατί ο Ελαβντου που έκανε πριν από... τρισήμισι χρόνια την ερώτηση του θρεντ δεν νομίζω να σκοτώνεται να μάθει άλλες εναλλακτικές πέρα από την γνωστή Ακατανόμαστη. Κι αν ήθελε, απλά θα έκανε ένα search στο φόρουμ για πετάλια overdrive - distortion και θα διάβαζε απαντήσεις μέχρι να αποκτήσει εγγόνια)

 

yawn.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη ειχα και το Tube Zone........εχει ελαχιστο περισσοτερο γκαζι απο το CB αλλα με δυο βασικες διαφορες.Εχει σαφως πιο tight μπασο, και οντως μπορεις με τις καταλληλες ρυθμισεις να το πλησιασεις παρα πολυ κοντα στο CB.....οχι ομως επακριβως. Και μια ακομα βασικη διαφορα....ειναι πολυ καλο και σε low gain ηχους...σε αντιθεση με το CB. Me λιγα λογια θα προτιμουσα το ΤΖ εκτος και αν αυτο που θα ηθελα ηταν μια καλη προσομοιωση hot rodded marshall ηχου.

 

έχω το Tube Zone και το προτίμησα απ το CB για την ευελιξία του!! Δεν θεωρώ όμως ότι είναι καλύτερο σε ποιότητα ήχου απλά πιο ευέλικτο!! και γιαυτό άλλωστε μπορείς να το φέρεις πολύ κοντά στο CB!!

πιστεύω πάντως πως είναι εξίσου καλά και τα 2 σε χαμηλά gain... ;D

 

Απλά πρότεινα το Chrunch Box μια που είδα τον elavd ναι ψήνεται για Marshall ήχο!!

 

Σαν κάτοχος tube zone συμφωνώ σε όλα.... το low gain το κάνει αρκετά καλά...

(απλά έχει αποκτήσει την φήμη ότι είναι και καλά boogie rectifier in a box)..

 

Ναι το άκουσα κι εγώ αυτό αλλά πιστεύω πως είναι μια πολύ περιοριστική άποψη για το συγκεκριμένο πετάλι!!

Μπορεί να πλησιάσει ίσως έναν Rectifier όπως μπορεί να πλησιάσει και ένα πετάλι σαν το Chrunch Box που μιμείται έναν Marshall! όπως επίσης έχω πετύχει Fender tweed ήχους με το Character knob ή ακόμα και Vox ac-30 με κομμένα αρκετά τα μπάσα και Βοοstαρισμένα τα middle treble και μπόλικο Character για παχιά νότα!! ;D ;D :o

 

τέλος το Tube Zone πιστεύω πως είναι ένα πετάλι που δεν μιμείται τίποτα και έχει τον δικό του χαρακτήρα, αλλά μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα!! τόσο ευέλικτο που ικανοποιεί κάθε όρεξή μου (ηχητική πάντα!!) με το γύρισμα μερικών knobs!! αξίζει τον κόπο και το χρήμα!! 8) 8)

 

(περιμένω με τρέλα τον καινούριο ενισχυτή του Michael Ibrahim(MI Audio) τον Revelation!!!

Full Λάμπα με 4 διαφορετικά τελείως ανεξάρτητα κανάλια!!(σαν να έχεις 4 διαφορετικούς μονοκάναλους ενισχυτές) και το καθένα με διαφορετική χροιά και χαρακτήρα!! :o :o :o :o :o )

 

http://www.miaudio.com/amps.htm

http://www.miaudio.com/Amps4.htm

 

Αυτός ο άνθρωπος είναι ο ορισμός της ευελιξίας!! έχει βρει το ευαίσθητό μου σημείο!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.buyanalogman.com/Boss_SD_1_808_p/am-boss-sd-1-808.htm

 

Εγω προτεινω αυτο αλλα εσυ ψαξε το σαιτ και διαλεξε οτι τραβαει η ψυχη σου.Καινουρια πεταλια με εγγυηση,modified για τοπ αποδοση,απο τοπ modifier.

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Duracell έχουν;  :D

 

...και οι εναλλακτικές για Tonelab ποιες είναι;

 

Είμαι σίγουρος, ότι σε λίγες μέρες που θα έχω έτοιμο το BYOC Rat και θα γράψω για αυτό, θα μου δίνουν τα δικά τους patch για ήχο RAT για TL...;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκουχ γκουχ... το background σιγοβήχει γιατί OCD σημαίνει Obsessive Complulsive Drive κι όχι Οppressive Compulsive Overdrive... Kαι δεν λανσαρίστηκε σαν γλυκό drive αλλά σαν ένα πετάλι που αναλαμβάνει να δώσει όχι μόνο overdrive, αλλά όλες τις αποχρώσεις ενός καλοφτιαγμένου παλιού ενισχυτή αναφοράς (ας πούμε Μαρσαλλίζοντα) με λεπτομερείς αρμονικές, από ήπιο crunch μέχρι χώσιμο.

 

πολυ καλα κανει και ξεροβηχει το ακροατηριο!...  ;D

 

ο λεκτωρ βιαζοταν να φτασει τα 500 posts και εγραψε οτι ναναι...

 

παντως το οτι ειναι γλυκουτσικο σαν drive δεν μπορεις να το αρνηθεις, ουτε το οτι "αποφευγει" το midhump.

 

εγω εκει "εστιασα" και οχι στο τι ειχε στο μυαλο του ο Mike.  (αν και το midhump ηταν ο μεγαλος του καημος...)

 

Ειπαμε, βιαστικη και κακη διατυπωση.

 

 

-1 καρμα παρακαλω....  ;D    (και τιμωρια 1 ωρα στα μπουζουκια)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είμαι σίγουρος, ότι σε λίγες μέρες που θα έχω έτοιμο το BYOC Rat και θα γράψω για αυτό, θα μου δίνουν τα δικά τους patch για ήχο RAT για TL...;D

 

Για το large beaver μας ειπες πολυ λιγα πραγματα ομως.....απο εσενα περιμενα κλιπακια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είμαι σίγουρος, ότι σε λίγες μέρες που θα έχω έτοιμο το BYOC Rat και θα γράψω για αυτό, θα μου δίνουν τα δικά τους patch για ήχο RAT για TL...;D

 

Για το large beaver μας ειπες πολυ λιγα πραγματα ομως.....απο εσενα περιμενα κλιπακια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ετοιμάζω καλό review, με κανονική κάμερα (όχι webcam :P) όπου θα παίζω με τα 2 BYOC (όταν με το καλό φτιάξω και το RAT) και θα φιγουράρω εγώ, οι κιθάρες μου και ο Tech21 που έχω σπίτι ;)

 

Ήδη προθερμαίνω τα δάκτυλα για τα τρελά arpeggios που πρόκειται να κάνω και για τα απίστευτα τεχνικά σολίδια που θα σας παρουσιάσω... (σε ταχύτητες >= 250 bpm) ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου