Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πρέπει ν’ αλλάζουμε πετάλια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πετάλια αλλάζω προσωπικά μόνο αν ακούσω κάτι που μου ακούγεται καλύτερα, ή μάλλον πιο κοντά στον ήχο που έχω στο μυαλό μου. Δηλαδή είμαι της άποψης ''αν λειτουργεί, μην το αλλάζεις, εκτός βρεις κάτι <καλύτερο> ''.

 

Είμαι επίσης της άποψης όσο πιο λίγα κουβαλάς μαζί σου σε ένα pedalboard, τόσο πιο καλά. Δεν συμφωνώ με τα

υπερβολικά μεγάλα pedalboards, 5 πετάλια το πολύ είναι ΟΚ, με ''μπαλαντέρ'' κανα tuner ή noise gate.

 

Eπίσης από τα 5 αυτά πετάλια, αυτό που θα με βάλει πραγματικά σε διαδικασία να το αλλάξω αν ακούσω κάτι καλύτερο,

είναι το distorion και το booster. Aν ακούσω κάνα καλύτερο chorus ή wah δεν θα μπω σε διαδικασία να τα αλλάξω και πάλι, γιατί δεν τρελαίνομαι και ιδιαίτερα για αυτού του είδους τα εφέ καθώς δεν τα πολυ-χρησιμοποιώ πέρα από 2-3 κομμάτια , στα οποία όμως είναι δυστυχώς απαραίτητα. Θα προτιμούσα ένα back up πετάλι, γιατί το να σου χαλάσει ένα πολύ βασικό πετάλι όπως το overdrive-distortion σε live (για το chorus χέστηκες, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου) και να μην έχεις κάτι άλλο να χρησιμοποιήσεις, είναι ό,τι χειρότερο.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qesh είπε

οπως επισης το ιδιο και οι αλλαγες λυχνιων και μεγαφωνων δικην "upgrade"

Για μεγάφωνα δεν έχω άποψη. Για λάμπες προενίσχυσης όμως έχω και θα πάθεις πλάκα αν δεις πόσο επιδρούν στο ηχόχρωμα.

  • Like 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φτωχή μου εμπειρία, όσα πετάλια αγόρασα , στα αυτιά μου στα χέρια μου και στις ηχογραφήσεις μου είχαν ουσία και σημασία. Όταν τα έβαλα με την μπάντα σχεδόν πάντα άλλαξα με κάτι περίπου ίδιο ή με κάτι πιο ουδέτερο ή με κάτι που πέρναγε η κιθάρα στο σύνολο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tamtam said:


Tώρα το χόντρυνες! 🙂 Και πολύ φοβάμαι ότι ανοίγεις ασκούς του αιόλου...
Δεν θα σε ακολουθήσω σε αυτόν τον ολισθηρό δρόμο , you are alone on this! 😄

 

χαχαχα so true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Nestoras said:

Για μεγάφωνα δεν έχω άποψη. Για λάμπες προενίσχυσης όμως έχω και θα πάθεις πλάκα αν δεις πόσο επιδρούν στο ηχόχρωμα.

 

Τα μεγάφωνα επιδρούν πάρα πολύ στον ήχο. Αλλάζουν όλο το eq. Μπορούν να δώσουν τα έξτρα μεσαία που λείπουν, ή μπορούν να κάνουν την διαφορά στο να έχει κάποιος κρυστάλλινα καθαρά. Πολύ μεγάλη η επίδρασή τους.

 

Λάμπες ακόμα να αλλάξω, αλλά απ' όσο έχω ακούσει samples, δίδουν το κάτι παραπάνω στον ήχο.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2020 στις 9:54 ΜΜ, Nestoras είπε

Για μεγάφωνα δεν έχω άποψη. Για λάμπες προενίσχυσης όμως έχω και θα πάθεις πλάκα αν δεις πόσο επιδρούν στο ηχόχρωμα.

 

18 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τα μεγάφωνα επιδρούν πάρα πολύ στον ήχο. Αλλάζουν όλο το eq. Μπορούν να δώσουν τα έξτρα μεσαία που λείπουν, ή μπορούν να κάνουν την διαφορά στο να έχει κάποιος κρυστάλλινα καθαρά. Πολύ μεγάλη η επίδρασή τους.

 

Λάμπες ακόμα να αλλάξω, αλλά απ' όσο έχω ακούσει samples, δίδουν το κάτι παραπάνω στον ήχο.

 

Δεν αμφιβαλλω αλλα για να ακουσει καποιος ολα αυτα δεν πρεπει πρωτα να μαθει να ξεχωριζει το Am απο το Bb?

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, qesh είπε

 

 

Δεν αμφιβαλλω αλλα για να ακουσει καποιος ολα αυτα δεν πρεπει πρωτα να μαθει να ξεχωριζει το Am απο το Bb?


Παιδιά κάποιος να φέρει τη μπάλα από την εξέδρα!
😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, qesh said:

 

Δεν αμφιβαλλω αλλα για να ακουσει καποιος ολα αυτα δεν πρεπει πρωτα να μαθει να ξεχωριζει το Am απο το Bb?

 

Οπως λες και εσυ, ειναι ψιλα γραμματα στο ποσο επιδρουν στον τελικο ηχο. Για μενα, σημασια εχει κυριως η προενισχυση και τα πεταλια. Μετα ειναι η τελικη ενισχυση, μετα οι μαγνητες της κιθαρας, μετα τα μεγαφωνα και τελευταιες οι λυχνιες. Αυτη ειναι η ιεραρχια.

 

Η παραμικρη αλλαγη πχ σε προενισχυση, θα αλλαξει περισσοτερο τον ηχο σε σχεση με μια αλλαγη μεγαφωνων. Ουτε καν να συγκριθει με αλλαγη λυχνιας. 

 

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε


Παιδιά κάποιος να φέρει τη μπάλα από την εξέδρα!
😄

Τι εννοεις συνονοματε γιατι δεν το πιασα

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, qesh είπε

 

 

Δεν αμφιβαλλω αλλα για να ακουσει καποιος ολα αυτα δεν πρεπει πρωτα να μαθει να ξεχωριζει το Am απο το Bb?

Είσαι λάτρης του Ουσάκ;

Το 1ο πράμα που έμαθα όταν έπαιζα σε ¨μαγαζά" και πανηγύρια και μου φαινόταν περίεργη η σειρά (ακκόρντων) των πλείστων κομματιών Am-Bb-Gm-Am.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου