Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πρέπει ν’ αλλάζουμε πετάλια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Τελευταία τον ψήνω να τσεκάρει ένα πετάλι που με εχει στοιχειώσει, το pork loin της way huge. Που θα μου πάει.

 

ε κάτσε να ανοίξουν ...τα σύνορα και βλέπουμε.  :)

ωραίο το ψαρονέφρι αλλά θέλει αρκετό "κέντημα".

[μακάρι να βρώ χρόνο να ασχοληθώ και μ' αυτά που θέλω...]

 

Επί του θέματος θα πω από το δικό μου ποιντοβγιού ότι τα πετάλια συνήθως "πάνε" με συγκεκριμένες κιθάρες και setup.

Πολλές φορές όταν φτιάχνω κάτι νέο, μπορεί να πατάω σε κάποια γνωστή "συνταγή" αλλά όσο το εξελίσσω με μια κιθάρα παίζει Α, ενώ με μια άλλη παίζει Β.

Αυτό που (πολύ σωστά) κάνουν οι εμπορικοί κατασκευαστές είναι τα πετάλια τους να παίζουν Α και Α_ish παντού.

Αυτό αναπόφευκτα βολεύει κάποιους ενώ σε άλλους "δεν κάθεται".  That's the business όμως...

 

Γιαυτό δεν υπάρχει ούτε αρχή ούτε τέλος,  ούτε "καλό" ούτε "κακό" σ' αυτά...

 

Κι εγώ παρόλο που έχω φτιάξει τα κέρατά μου σε πετάλια, όοοοοοοοοοταν παίζω χρησιμοποιώ αυτά που έμειναν συνδεδεμένα/ξεχασμένα και με βόλεψαν.

Ενδεικτικά (άν θυμάμαι καλά από τότε που έχω να τα δω...):

καναδυό κομπρεσσέρ, wah, phaser, τρεμπλορέζονανσ-παρκοwahκιέτσι, flanger, chorus, Stock FD-II, Stock TC-Delay κι ενα Κινεζουά looperάκι τσέπης. Ενίοτε μπαίνει και κανα univibe ή κάτι που δοκιμάζω.  [παλιά αυτά...]

Εννοείται ότι δεν παίζουν όλα μαζί ποτέ, απλά είναι εκεί για όταν χρειαστεί...

 

  • Like 2

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ εμε τα περισσοτερα πεταλια εχουν τους ιδιους πανω κατω ηχους (ειδικα αμα εισαι tweakoholic) ανεξαρτητως κατασκευαστη, οποτε κατεληξα στο οτι περα του ηχου που ειναι a priori ζητουμενο, τα πεταλια που εντασσονται στο "σχημα" πρεπει να μην σφυριζουν, να μην εχουν hiss/hum και να μην κανουνε tone sucking.Σιγουρα καποια πεταλια συνεργαζονται καλυτερα με καποιους ενισχυτες ακομα και με καποιες κιθαρες αλλα για να αλλαξεις τα πεταλια σου εξ ολοκληρου θα πρεπει πχ μεχρι χτες να επαιζες tangerine dream και απο δω και περα εχεις αποφασισει να παιζεις Εφη Θωδη και Φιλιω Πυργακη.Το να αλλαζεις screamer type πεταλια η plexi type πεταλια ολη την ωρα μεταξυ τους νομιζω δεν εχει νοημα.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, qesh είπε

Κατ εμε τα περισσοτερα πεταλια εχουν τους ιδιους πανω κατω ηχους (ειδικα αμα εισαι tweakoholic) ανεξαρτητως κατασκευαστη, 

Το να αλλαζεις screamer type πεταλια η plexi type πεταλια ολη την ωρα μεταξυ τους νομιζω δεν εχει νοημα.


Διαφωνώ... Προσωπικά βρήκα διαφορές ανέμσα στην ίδια version του Βarber Compact Direct Drive (ναι, το είχα αγοράσει δυο φορές και συνέκρινα τα δυο πετάλια). Το είχα γράψει και στον David Barber, όχι σαν γκρίνια ή παράπονο, αλλά ρωτώντας τον γιατί μπορεί να συμβαίνει - τρελαίνομαι, είναι η ιδέα μου? Ο άνθρωπος απάντησε ότι μπορεί να συμβαίνει ναι (ήταν σε διαφορετικές χρονιές φτιαγμένα, αλλά η ίδια βέρσιον πάντα), επειδή άλλαξε ορισμένα components. Κράτησα αυτό που μου ακουγόταν καλύτερα.
Το πιθανοτερο είναι ότι μέσα στη μπάντα δεν θα το άκουγα καν, αλλά στο σπίτι μου και με ακουστικά, με ενοχλούσε σε σχέση με τον ήχο που είχα συνηθίσιε να πάιρνω από το πετάλι.

Με αυτό θέλω να πω ότι όχι απλά έχει τεράστιες διαφορές στο πώς "γράφει" το ίδιο είδος πεταλιού (τα tubescreamer π.χ. κλπ), αλλά και το ίδιο πετάλι πολλές φορές, του ίδιου κατασκευαστή.
 

Σε κάποιο βίντεο μάλιστα , ο Josh της JHS το λέει και για τα δικά του πετάλια... ότι μπορεί ν αακούγονται διαφορετικά. Αν το βρω το σημείο, θα το ποστάρω.

Edit: Διευκρίνηση: μιλάμε πάντα για αναλογικά πετάλια - πιστεύω ότι στα DSP δεν θα υπάρχει διαφορά (προσωπικά, δεν έχει τύχει να βρω μέχρι σήμερα αλλά και δεν με έχει απασχλήσει ιδιαίτερα)

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tamtam είπε


 

Με αυτό θέλω να πω ότι όχι απλά έχει τεράστιες διαφορές στο πώς "γράφει" το ίδιο είδος πεταλιού (τα tubescreamer π.χ. κλπ), αλλά και το ίδιο πετάλι πολλές φορές, του ίδιου κατασκευαστή.
 

 
 

Αυτες οι διαφορες που χαρακτηριζεις τεραστιες εισαι σιγουρος οτι δεν μπορουν να "ερθουν" πειραζοντας τα ρυθμιστικα του πεταλιου και του ενισχυτη?

Εγω εχω φερει διαφορετικα πεταλια να παιζουν "ιδια" σε πολλες περιπτωσεις, και το εχουν ακουσει κι αλλοι, οχι μονο εγω

 

Επισης για να ορισουμε λιγο τι σημαινει ιδιο και τι διαφορετικο, δες το παρακατω βιντεο, για μενα ολα αυτα τα πεταλια ακουγονται το ιδιο ή εχουν τοσο μικρες διαφορες που δεν θα διάλεγα καποιο εναντι των αλλων για καποιον συγκεκριμενο λογο

 

Επεξεργασμένο από qesh

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω οτι ολα ακουγοντε ιδια

 

δε μπορεις να κανεις ενα klon να ακουστει σαν TS οσο και να πειραξεις ειναι εντελως διαφορετικα 

 

τσεκ

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manitsa7 είπε

δε νομιζω οτι ολα ακουγοντε ιδια

 

δε μπορεις να κανεις ενα klon να ακουστει σαν TS οσο και να πειραξεις ειναι εντελως διαφορετικα 

 

τσεκ

 

 

 

 

 

Δεν διαφωνω

Στο πρωτο ποσταρισμα μου αναφερθηκα σε "ιδιου τυπου" πεταλια (εγραψα να αλλαζεις μεταξυ τους TS πεταλια, ή μεταξυ τους plexi πεταλια ) κι οχι οτι να ναι.

Εννοειται οτι και να κανεις με τα knobs ενα TREX Bloody Mary δεν μπορει να ακουστει το ιδιο με ενα Marshall bluesbreaker

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qesh είπε

 

Δεν διαφωνω

Στο πρωτο ποσταρισμα μου αναφερθηκα σε "ιδιου τυπου" πεταλια (εγραψα να αλλαζεις μεταξυ τους TS πεταλια, ή μεταξυ τους plexi πεταλια ) κι οχι οτι να ναι.

Εννοειται οτι και να κανεις με τα knobs ενα TREX Bloody Mary δεν μπορει να ακουστει το ιδιο με ενα Marshall bluesbreaker


Δεν διαφωνώ ούτε εγώ
Στο πρώτο ποστάρισμά μου αναφέρθηκα σε ίδια πετάλια , του ίδιου κατασκευαστή που δεν ακούγονται όμοια...


Kαι για να μη νομίζεις ότι λέω φούμαρα, ιδού η συζήτηση με τον Dave Barber

image.png.98ae907ccc02577483396588102e35e3.png
image.png.2b9867badb54fa54515f34be1fa9817b.pngimage.png.7cc7698449150487a89180cf07baa3d0.pngimage.png.f6693c616fd8eeac0f61db9cd7004515.pngimage.png.917b79b7c51f698fc50c00940ba875b9.png
 

7 ώρες πριν, qesh είπε

Αυτες οι διαφορες που χαρακτηριζεις τεραστιες εισαι σιγουρος οτι δεν μπορουν να "ερθουν" πειραζοντας τα ρυθμιστικα του πεταλιου και του ενισχυτη?

Εγω εχω φερει διαφορετικα πεταλια να παιζουν "ιδια" σε πολλες περιπτωσεις, και το εχουν ακουσει κι αλλοι, οχι μονο εγω

 

Επισης για να ορισουμε λιγο τι σημαινει ιδιο και τι διαφορετικο, δες το παρακατω βιντεο, για μενα ολα αυτα τα πεταλια ακουγονται το ιδιο ή εχουν τοσο μικρες διαφορες που δεν θα διάλεγα καποιο εναντι των αλλων για καποιον συγκεκριμενο λογο

 


Κάνεις πλάκα! Έχω ήδη ΄δει μόνο τα τρια πρώτα και ακούγονται διαφορετικότατα στο pic attack! To booster ας πούμε έχει πιο smooth attack! Ι rest my case
Δεν ακούμε το ίδιο όλοι... Και σε κάθε περίπτωση, κάτι wampler και κάτι Mad Professor δεν τους εμπιστεύομαι για τα drive τους καθόλου (στα fuzz αλλάζει το πράγμα) γιατί μου φαίνονται ανέμπνευστα όσα έχω δοκιμάσει, οπότε εν μέρει καταλαβαίνω τι εννοείς (edit: για τα συγκεκριμένα drive), αλλά δεν το συμμερίζομαι γενικότερα.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Tamtam είπε


Δεν διαφωνώ ούτε εγώ
Στο πρώτο ποστάρισμά μου αναφέρθηκα σε ίδια πετάλια , του ίδιου κατασκευαστή που δεν ακούγονται όμοια...


Kαι για να μη νομίζεις ότι λέω φούμαρα, ιδού η συζήτηση με τον Dave Barber

 

 

Οχι δεν το νομιζω γιατι να λες φουμαρα προς Θεου!

η απαντηση μου πηγαινε στον manitsa7 κι οχι σε σενα

Κατα τ αλλα οντως δεν ακουω καλα, παντως οσον αφορα το βιντεο με τα MP πραγματικα δεν βρισκω αξιολογες διαφορες, ολα μου ακουγονται παρα παρα πολυ κοντα οποτε θα μπορουσα να διαλεξω ενα στην τυχη, αυτα περι ατακας για μενα ειναι ψιλα γραμματα, οπως επισης το ιδιο και οι αλλαγες λυχνιων και μεγαφωνων δικην "upgrade"

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, qesh είπε

ψιλα γραμματα, οπως επισης το ιδιο και οι αλλαγες λυχνιων και μεγαφωνων δικην "upgrade


Tώρα το χόντρυνες! 🙂 Και πολύ φοβάμαι ότι ανοίγεις ασκούς του αιόλου...
Δεν θα σε ακολουθήσω σε αυτόν τον ολισθηρό δρόμο , you are alone on this! 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου