Προς το περιεχόμενο

Υπερβολές άσχετων


ex-Dr. No

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, Haris said:

μία λέξη έχω να σου πω: Dylan, Ozzy, Jagger, J. Rotten, Hetfield, Lou Reed κ.λπ.

 

 

Πω πω .... μεγάλη λέξη, 36 γράμματα έχει .....

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Haris είπε

 Αν ισχύει το πρώτο, μία λέξη έχω να σου πω: Dylan, Ozzy, Jagger, J. Rotten, Hetfield, Lou Reed.....

......Nestoras, cigaret13 κ.τ.λ....!

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Haris said:

Θα είχε ενδιαφέρον, ίσως, να μας έλεγες αν σε χαλάνε οι ερμηνευτικές/φωνητικές τους ικανότητες ή το μουσικό ύφος.

 

Αν ισχύει το πρώτο, μία λέξη έχω να σου πω: Dylan, Ozzy, Jagger, J. Rotten, Hetfield, Lou Reed κ.λπ.

Δεν εχει σχέση αυτο που γράφεις. Εκείνοι περα από ιστορικές φιγούρες της σύγχρονης μουσικης (που μονο αστείο είναι να τους βάζουμε στην ίδια πρόταση με τις εν λογω διασκεδαστριες) έγραφαν τα τραγούδια τους κατα μονας ή με τις μπάντες τους. Ο Λου Ριντ δε θα εμενε στην ιστορία αν δεν είχε γράψει και ερμηνεύσει τα δικά του χαρακτηριστικά τραγούδια. Το ιδιο και ο Ντίλαν (εξού και το νομπελ λογοτεχνίας). 

 

Παλι ατοπο και αστείο, αλλα πιο μεγάλη συνάφεια εχει ο Καρβελας με αυτούς που έγραψες παρα οι Βίσση-Βανδη. 

 

Για μενα, σε εναν καλλιτέχνη ειναι πιο σημαντικό οι επιλογές που κάνει πάρα αυτές καθεαυτες οι δυνατότητές του. Δυστυχώς η Βίσση ενω ήταν καλή τραγουδιστρια, τραγούδησε έναν τεράστιο όγκο σκουπιδοτραγουδων και αναλώθηκε στη νύχτα. Αυτό λέει πολλά για την καλλιτεχνική της παιδεια. Η Βανδή από την αλλη δε θα μπορούσε να κάνει και τπτ αλλο. Όταν ξεκίνησε, έκανε κάτι σεσσιον λαϊκά κλπ αλλα δε θα γινόταν ποτέ πρώτη μούρη. Και όλα αυτά πρέπει να κανονικοποιηθουν με την ελληνική πραγματικότητα και τις ίσως περιορισμένες επιλογές που είχαν (ή δεν είχαν). Ετσι πιστεύω τουλάχιστον.

 

Χρόνια πολλά.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, otto## είπε

Για μενα, σε εναν καλλιτέχνη ειναι πιο σημαντικό οι επιλογές που κάνει πάρα αυτές καθεαυτες οι δυνατότητές του.

Συμφωνώ. Αλλά ο OP και αρκετοί συνάδελφοι πιο πάνω αναφέρθηκαν στις ερμηνευτικές δυνατότητες της Βισσοβανδή (τι, δύο είναι; ). 
Αν η κουβέντα ήταν για τις καλλιτεχνικές τους επιλογές, δεν θα σχολίαζα.

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Πω πω .... μεγάλη λέξη, 36 γράμματα έχει .....

Έχω κολλήσει απ' τα Γερμανικά που έχουν τεράστιες σύνθετες λέξεις. Σαν τα μούτρα τους μας έκαναν ρε φίλε...

Επεξεργασμένο από Haris

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Haris said:

Συμφωνώ. Αλλά ο OP αναφέρθηκε στις ερμηνευτικές δυνατότητες της Βισσοβανδή (τι, δύο είναι; ). 
Αν μιλούσε για τις καλλιτεχνικές τους επιλογές, δεν θα σχολίαζα.

ε εντάξει, σχολιασε το γεγονός ότι ειπώθηκε ότι είναι απ τις μεγαλύτερες φωνές κλπ. Τωρα περι ορέξεως ουδείς λόγος. Μόνο μη μας βομβαρδίζουν αλλο με τις παπαριες. Φτάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Haris είπε

Αλλά ο OP και αρκετοί συνάδελφοι πιο πάνω αναφέρθηκαν στις ερμηνευτικές δυνατότητες της Βισσοβανδή (τι, δύο είναι; ).

Όχι. Ο ΟΡ αναφέρθηκε στη Βανδή μόνο και στο σχόλιο του αρθρογράφου ότι είναι μια από τις κορυφαίες ελληνίδες ερμηνεύτριες όλων των εποχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Πίκος Απίκος said:

Όχι. Ο ΟΡ αναφέρθηκε στη Βανδή μόνο και στο σχόλιο του αρθρογράφου ότι είναι μια από τις κορυφαίες ελληνίδες ερμηνεύτριες όλων των εποχών.

αμα ο αρθρογράφος είναι μέχρι 35 ετών και με περιορισμένες μουσικές αναφορές το δικαιολογώ. αλλιώς ισως τρολαρει.

 

εκτός βέβαια αν ειναι πασοκ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Πίκος Απίκος είπε

Όχι. Ο ΟΡ αναφέρθηκε στη Βανδή μόνο και στο σχόλιο του αρθρογράφου ότι είναι μια από τις κορυφαίες ελληνίδες ερμηνεύτριες όλων των εποχών.

ΟΚ, ίσως να παρασύρθηκα λόγω της τροπής που πήρε η συζήτηση. Σόρυ.

  • Like 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ πάντως μέχρι Τζένη Βάνου φθάνω... τις κιουρίες δεν τσι γνώριξα πολύ καλώς ως ακροατής συγχωράτε με... ενδρέπομαι...😊

 

 

ΥΓ. πλάκα πλάκα προ αμνημονεύτων την Βανδή την γνώρισα ως Ροδίτη (νομίζω και με άλλο μικρό που δεν θυμάμαι, πάντως όχι Δέσποινα) πριν κάνει δισκογραφία... ήταν σε ένα καλοκαιρινό σχήμα παραλία και έκανε γυναικείο λαϊκό ως τρίτο όνομα... είχα περάσει από τις πρόβες και ακούγοντάς την σε κομμάτια της Μαρινέλας μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση με την ερμηνεία της (εντάξει ήμανε και μικρούλης και οι τραγουδίστριες με φωνητικά προσόντα πλην των πρώτων σπάνιζαν)... αλλά με είχε κερδίσει και με το χαμόγελο τον χαρακτήρα και το επίπεδό της σε σχέση με ότι είχα συνηθίσει στον χώρο μάλλον γι αυτό και μου έχει μείνει η γνωριμία... στην εμφάνιση ακόμα δεν το είχε ιδιαίτερα το σέξυ άθλημα... μάλλον συνηθισμένη και λίγο αφρατούλα όπως την φέρνω τώρα στο μυαλό μου... νόμιζα ότι θα κάνει πράγματα και της το είχα πει αλλά μετά από αρκετά χρόνια όταν την ξανάκουσα ο γνωστός και μη εξαιρετέος Χατζηδάκης της λαικοποπ την είχε ήδη "τακτοποιήσει" προς το στριγκλέ και το στρινγκ εν γένει και έχασα πάσα ιδέα...

  • Like 6

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, npap said:

1. την γνώρισα ως Ροδίτη (νομίζω και με άλλο μικρό που δεν θυμάμαι, πάντως όχι Δέσποινα) 

 

2. ήταν σε ένα καλοκαιρινό σχήμα παραλία και έκανε γυναικείο λαϊκό ως τρίτο όνομα...

 

1. Μαρία μήπως?

 

2. Ποσειδώνιο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου