Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση λαμπάτης κεφαλής σε ενισχυτή combo


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω έλλειψης καμπίνας και επειδή θα ήθελα να χρησιμοποιήσω την λαμπάτη κεφαλή μου για εγγραφή στον υπολογιστή, ψάχνω να βρω τρόπους να μπορέσω να την χρησιμοποιήσω χωρίς πρόβλημα στην silence δυνατότητα που έχει. 

Γνωρίζοντας (αλλά και διαβάζοντας το μάνουαλ) ξέρω ότι ακόμα και στην silence ρύθμιση να δουλέψει, πρέπει να έχω βάλει κάποιο φορτίο στην έξοδο της κεφαλής.

Μιας και είπα ότι δεν έχω καμπίνα (ακόμα) σκέφτηκα μήπως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως καμπίνα, το ηχείο του μικρού compo ενισχυτή που έχω, συνδέοντας την έξοδο της κεφαλής στο Aux που έχει ο μικρός compo (κι όχι στο Input που πάει κανονικά η κιθάρα) , παρακάμπτοντας έτσι την προενίσχυση με τα digital effects που έχει κτλ. Θα είναι σαν απλή καμπίνα. (Έτσι πιστεύω δηλαδή...γι αυτό και ρωτάω αν ξέρει κάποιος, μην κάνω καμιά ζημιά στη κεφαλή)

Ξέρει κάποιος αν γίνεται?

Επεξεργασμένο από ALXGS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • ALXGS changed the title to Σύνδεση λαμπάτης κεφαλής σε ενισχυτή combo

Νομιζω οτι στο ειχα ξαναανεφερει σαν ιδεα, να συνδεσεις ενα μικρο μεγαφωνο κατα την silent εγγραφη, ισα ισα για να πηγαινει φορτιο. 

Δεν ξερω, βεβαια, εαν σε καλυπτει η λυση αυτη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Νομιζω οτι στο ειχα ξαναανεφερει σαν ιδεα, να συνδεσεις ενα μικρο μεγαφωνο κατα την silent εγγραφη, ισα ισα για να πηγαινει φορτιο. 

Δεν ξερω, βεβαια, εαν σε καλυπτει η λυση αυτη.

Ναι....αλλά... άλλο είναι ένα μεγάφωνο (ως σκέτο μεγάφωνο) κι άλλο διαμέσω auxiliary ενός compo! Δεν ξέρω αν γίνεται και δοκιμές επίφοβες, ...δεν κάνω. Απλά ρωτάω μπας και το έχει κάνει κάποιος στα σίγουρα και ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω aux ουτε για αστειο, Αλεξ

 

Απευθειας το μεγαφωνο του combo στον randal. Με μια μικρη μοντα (ευκολη για σενα) ο combo γινεται και καμπινα.

Το θεμα ειναι οτι το μεγαφωνο ειναι λιγα watt σε σχεση με την κεφαλη. Μονο εκει κολλαω.

 

Θα μας λυσει την απορια ενας εμπειροτερος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας πρώτα τι κεφαλή έχεις να δούμε τι σημαίνει silence δυνατότητα

Μην κάνεις τίποτε ακόμα, η πιθανότητα να κάψεις το μεγάφωνο ή τον μετασχηματιστή εξόδου της κεφαλής ειναι μεγάλη!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To manual το λέει ξακάθαρα 

 

ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ  ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΚΑΜΠΙΝΑ

 

 

image.png.98dbba6c0c94ed4d665c9946b154af25.png

 

Το σήμα έρχεται απο τον προενισχυτή αλλά συνεχίζει να πηγαίνει στις τελικές λάμπες οπότε δεν μπορείς να το δουλέψεις χωρίς καμπίνα και ειναι και 100w,  δεν ειναι 5w για να συνδέσεις το μικρό μεγάφωνο😠

βρές καμπίνα

O Koch Studiotone 20w για να παίξει silent σε τέτοιες περιπτώσεις έχει επιλογή με διακόπτη που δίνει το σήμα σε αντίσταση 8Ω / 25w

 

  • Ευχαριστώ 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου