Προς το περιεχόμενο

Ο Tommy Emmanuel «παλεύει» με την κατάθλιψη


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τη διάρκεια διαδικτυακής συναυλίας που έδωσε για καλό σκοπό o Tommy Emmanuel αποκάλυψε ότι πάσχει από κατάθλιψη και λαμβάνει φάρμακα.

https://youtu.be/M4ump9XmgyM

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει εσύ κανένα από τους τεράστιους να μην έχουν τέτοιου είδους θέματα?

Λίγοι την βγάζουν καθαρή, ειδικά από τους παλιούς.

Εδώ μέχρι κι εγώ έχω τέτοια θέματα, φαντάσου αυτοί.

 

Να 'ναι καλά ο άνθρωπος να παίζει, να τον ακούμε εμείς οι κοινοί θνητοί.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήταν έτσι η κατάθλιψη....τι να πούν κι άλλοι

τουλάχιστον παίρνει σίγουρα σωστά φάρμακα γιατί δεν τον έχουν επηρρεάσει στο παραμικρό.

 

Η όλη συναυλία είναι must see. Όλη η εγκυκλοπαίδεια Larousse Britannica της κιθάρας σε μιάμιση ώρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αν ήταν έτσι η κατάθλιψη....τι να πούν κι άλλοι

τουλάχιστον παίρνει σίγουρα σωστά φάρμακα γιατί δεν τον έχουν επηρρεάσει στο παραμικρό.

 

Χωρίς ίχνος επιθετικής διάθεσης, αλλά το βλέπεις πολύ επιδερμικά.

 

Μπορεί να έχεις διαφόρων βαθμών κατάθλιψης, καταθλιπτικών συμπτωμάτων, κλπ. Μπορεί να παίρνεις αγωγή και να είσαι οκ, μπορεί και να μην είσαι. Μπορεί να φαίνεσαι οκ (τις περισσότερες μέρες), μπορεί και να μη φαίνεσαι.

 

Δε μπορούμε να κρίνουμε από ένα βίντεο τι κατάθλιψη έχει και "πόση". Ας μην κρίνουμε, ειδικά για τέτοια πράγματα.

 

Edit: Συγγνώμη για το ύφος, απλά είναι ένα αρκετά ευαίσθητο ζήτημα για μένα.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 9

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

είναι ένα αρκετά ευαίσθητο ζήτημα για μένα.

 

Όχι μόνο για σένα.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εινσι πλέον ευαισθητο ζητημα για πολλους. Κα συνεπως δεν τιθεται θεμα αντιπαράθεσης. Απλά οι δικες μου εμπειρίες δειχνουν οτι οι άνθρωποι δεν μπορουν να εξασκησουν τις καθημερινές τους δραστηριοτητες οπως πριν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

Σημερα εινσι πλέον ευαισθητο ζητημα για πολλους. Κα συνεπως δεν τιθεται θεμα αντιπαράθεσης. Απλά οι δικες μου εμπειρίες δειχνουν οτι οι άνθρωποι δεν μπορουν να εξασκησουν τις καθημερινές τους δραστηριοτητες οπως πριν.

συμβαίνει κι αυτό σε βαριές καταθλίψεις, αλλά όντως όπως λέει και ο Μπιλ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, ειδικά αυτοί των οποίων ο βιοπορισμός εξαρτάται από το performance τους, που προσποιούνται εξαιρετικά. Δεν είναι τυχαία τόσο διαδεδομένα τα ναρκωτικά στους καλλιτεχνικούς κύκλους. 

 

Πολύ κρίμα για τον Τόμι. Μάστιγα ρε γαμώτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, loucas είπε

Για μάς η μουσική είναι το αϋλο Ζanax .....

 

Για κάποιους σαν εμένα, η ενασχόληση με την μουσική θέλει και κάτι σαν xanax για βοήθεια.

Η ένταση που μου δημιουργείται όταν πάω να γράψω/συνθέσω, είναι πολύ δύσκολα διαχειρίσιμη.

Κάτι σαν εσωτερική έκρηξη, ηλεκτρική εκκένωση, δεν ξέρω πώς να το πω, που δεν με αφήνει ούτε να σκεφτώ, ούτε να παίξω σωστά.

Έρμαιο των συναισθημάτων ένα πράγμα.

Και μόνο η αίσθηση του ότι αυτό που γράφω μπορεί να είναι καλό (όταν έχω έμπνευση. που λέγαμε και στο άλλο νήμα, αυτό το εσωτερικό τίναγμα δηλαδή στο οποίο αισθάνεσαι ότι κάτι σημαντικό πάει να γίνει), μου διογκώνει αυτό το εσωτερικό τρέμουλο σε αφάνταστο βαθμό.

Αλλά το xanax είναι αγχολυτικό, δεν είναι αντικαταθλιπτικό.

 

Αντικαταθλιπτικά είναι πχ τα cipralex, seroxat, paroxetine, remeron, κλπ.

 

Καραμελίτσες ....

 

 

EDIT: Στην κατάθλιψη, το πιο σημαντικό είναι το πρώτο βήμα. Να την αναγνωρίσεις, να την παραδεχτείς στον εαυτό σου, και να την αποδεχτείς ο ίδιος.

Από εκεί και πέρα παίρνει λογική υπόσταση, και με την κατάλληλη υποστήριξη από κάποιον ειδικό και θεραπεία, δεν είναι και τόσο δύσκολη η κατάσταση πια.

 

Αφού ο άνθρωπος κάνει θεραπεία, δεν τον φοβάμαι.

 

Αρκεί να δουλέψει με τον γιατρό του και πάνω στις αιτίες και τις συνθήκες που δημιούργησαν αυτό το πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου