Προς το περιεχόμενο

Χτίσιμο PC


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν......έφτασε η ώρα για το νέο PC.  Αλλά επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τα τεχνικά θα ήθελα την βοήθειά σας. (δούλευα με laptop αλλά έχει αρχίσει να κουράζεται)

 

Λέω να το φτιάξω στο eshop αλλά δεν ξέρω τι να βάλω μέσα στο κουτί καθώς και τι κουτί να πάρω χεχε.

 

Για τι το θέλω..... για μουσική φυσικά και για 2d γραφικά.

 

Λέω για δύο δίσκους στης 7200 στροφές (δεν βγαίνω οικονομικά για παραπάνω)

Μνήμη να υποθέσω από 2gb και πάνω.

Κάρτα γραφικών... κάποια που να σηκώνει οθόνη TFT 24'' (την έχω την οθόνη) ok, όχι κάτι το εξωτικό, δεν παίζω 3d παιχνίδια.

Κάρτα ήχου...δέν με απασχολούν οι είσοδοι μιας και δεν ηχογραφώ audio, άντε κανένα μικρόφωνο για φωνή, αυτό που με απασχολεί είναι το latency μιας και δουλεύω αποκλειστικά soft σύνθια.

 

Να σημειώσω πως δεν θέλω να φτιάξω το τέλειο PC, εάν μου βγει γύρο στα 700 θα είμαι οκ. (εξαιρώντας οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και λοιπά εξωτερικά)

 

από αυτά που διαθέτει το eshop...... http://www.e-shop.gr/PER_pc_config_desktop.phtml

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το PC θα είσαι άρχοντας

 

και με την καρτούλα αυτή θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου με μιντια καθώς έχει πολύ μικρό Latency

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=393

τωρα άν θες να χρησιμοποιήσεις μικρόφωνο παίρνεις και ένα προενισχυτή αργότερα.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να επενδύσεις σε πιο καλούς σκληρούς, και να πας σε 10.000RPM

ταπεινή μου γνώμη..

Είναι πολύ θορυβώδεις οι Raptor και δεν θα ήταν καλή ιδέα για ένα μουσικό PC. Καλύτερα δύο 500άρηδες σκληροί στις 7200 στροφές σε Raid 0 παρά οι Raptor...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα για Raid 0 αντί για Raptors σε περίπτωση που είναι απαραίτητη η ταχύτητα. Φυσικά και δεν συνιστώ να κάνει σκέτο Raid 0 ο άνθρωπος...

 

Σωστή παρατήρηση πάντως! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τους Raptor, αλλα τι εννοείς δεν θα ήταν καλή ιδέα για ένα "μουσικό" PC ? Ίσα ίσα απο άποψη ταχύτητας ανάγνωσης και εγγραφής για "μουσικο" PC θα ήταν εξαιρετικά καλύτερα. πάντα υπάρχουν τρόποι να μειώσεις αυτούς τους θορύβους, στην πραγματικότητα όμως δεν ακούγοντε και τόσο τραγικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τους Raptor, αλλα τι εννοείς δεν θα ήταν καλή ιδέα για ένα "μουσικό" PC ? Ίσα ίσα απο άποψη ταχύτητας ανάγνωσης και εγγραφής για "μουσικο" PC θα ήταν εξαιρετικά καλύτερα. πάντα υπάρχουν τρόποι να μειώσεις αυτούς τους θορύβους, στην πραγματικότητα όμως δεν ακούγοντε και τόσο τραγικά...

Κοίτα, έχω δουλέψει με τέτοιους σκληρούς και όταν αρχίζουν να φουλάρουν οι στροφές πραγματικά ακούγονται αρκετά (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά). Ο μόνος τρόπος να μην ακούγονται είναι σε κουτιά που είναι ειδικά σχεδιασμένα για μουσικές εφαρμογές (με ηχομονωνωτικά panels, θήκες σκληρών και τέτοια) σίγουρα δεν αφορούν το φίλο μας γιατί ξεκαθάρισε ότι το budget του είναι σχετικά περιορισμένο. Αν δώσει 200 ευρώ για ένα τέτοιο κουτί, θα πρέπει να αφήσει το PC ημιτελές.

 

Άλλωστε, σε πραγματικές συνθήκες δεν πρόκειται να ξεμείνεις από ταχύτητα με έναν σύγχρονο σκληρό SATA 2 και μπόλικη cache memory. Και πάλι, συμφέρει να κάνεις Raid 0 αν κυνηγάς τις απόλυτες επιδόσεις. Όχι μόνο λόγω θορύβου αλλά και κόστους. Αν πάρεις έναν Raptor στα 150 Gb, θα σκάσεις 200 ευρώ. Όσο περίπου κάνουν δύο απλοί σκληροί 320 Gb. Παρόμοια ταχύτητα, μικρότερος θόρυβος, πολλαπλάσια χωρητικότητα... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη που δεν έχω γράψει μέχρι τώρα αλλά δεν είχα πρόσβαση, αλλά και τώρα που έχω, ''παρακολουθούμαι'' και το μόνο που προλαβαίνω είναι να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας  και κυρίως τον Loki που αφιέρωσε χρόνο για να κάνει την επιλογή των ''εξαρτημάτων''.

 

Επανέρχομαι..... και πάλι ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου