Προς το περιεχόμενο

Στρωσιμο Μονιτορ?HELP!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας που το φερε η κουβεντα..vl-x5 εχω κ γω..

 

Γινεται να αυξησει κανεις τα μπασα απο τις επιλογες που χει στο πισω μερος των μονιτορς?Βλεπω κατι +1.5 db σε καποιες συχνοτητες (8 και 3k) και καποιες αλλες επιλογες..μηπως γνωριζει κανεις τι μπορω να κανω για να παρω λιγη μπασιλα παραπανω? :roll: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να αυξησει κανεις τα μπασα απο τις επιλογες που χει στο πισω μερος των μονιτορς? :P

 

Εχεις 4 διακοπτακια στην πίσω μεριά του ηχείου. Το πρώτο είναι επιλογή συχνότητας (150 ΗΖ αριστερα 800 δεξια). Το δευτερο, όταν ειναι αριστερά σημαίνει ότι η συχνότητα που επέλεξες παραπάνωείναι 'flat' και οταν το σύρεις δεξιά δίνεις +1.5dB. Το ίδιο συμβαίνει και στο απο κάτω ζευγαράκι, μόνο που αντί για +1.5 το δεύτερο διακοπτακι δίνει -1.5dB. Πάντως ότι πειράξεις, πείραξε το προσεχτικά, και ψαξε λίγο το forum για σχετικές συμβουλές. Αυτό που προτείνω εγώ, είναι ότι εάν είσαι μακριά από τοίχους, μην πείράξεις τιποτα.

 

Ως προς το στρώσιμο, χωρίς να είμαι σίγουρος οτι αυτό που ε΄κανα ήταν σωστό, εβαλα για πολλές ώρες να παίζουν ένα σήμα στα 30 ΗΖ -ίσως και χαμηλότερα...δεν θυμάμαι ακριβώς την συχνότητα- και ένα στα 16 κΗΖενώ ταυτόχρονα έπαιζε ένας ροζ θόρυβος σε χαμηλότερη στάθμη. Αυτό το έκανα για κανα δυο μέρεσ σχεδόν σερι... Δεν ξερω εάν είναι το σωστό. Αυτό το έκανα με την λογική οτι με τις χαμηλές συχνότητες θα σπάσουν οι κόλλες του ηχείου χωρίς απότομες κινήσεις και αντίστοιχα με τισ ψηλές του tweeter. Ίσως και να λεω μ@#$ς

 

Και ροζ θόρυβο στο WAVELAB από το μενού του signal generator πας στα default σήματα και απλά το φορτώνεις... ο signal generator τώρα, δεν θυμαμαι που είναι, αλλά εύκολα τον βρίσκεις.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου