Προς το περιεχόμενο

Σαν σήμερα γέννηθηκε ο τεράστιος, Grande Maestro Astor Piazzolla. 11/3/1921 - 100 χρόνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πραγματικά σπουδαίος συνθέτης. Θα ανεβάσω 2 κιθαριστικές διασκευές, γιατί εγώ έτσι ήρθα σε επαφή μαζί του. Πιστεύω ότι και οι 2 έγιναν με μεγάλο σεβασμό στον Piazzola.

 

 

 

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μιλάμε για τον μέγιστο Piazzolla πρέπει να βάλουμε στη κουβέντα ένα απο τα κορυφαία του έργα, το Cinco Piezas.

 

Το έργο, το μοναδικό αυθεντικά γραμμένο για σόλο κλασική κιθάρα και όχι μεταγραφή, γράφτηκε το 1981 για τον κορυφαίο κιθαρίστα Roberto Aussel.

Απο συνέντευξη του κιθαριστή:

"I asked Piazzolla to write something for the guitar. So one day I went to visit him in his apartment in Paris.
I played the guitar for him. I played works by Bach, some pieces by Weiss, then some original works by Villa-Lobos, Barrios, some contemporary pieces by Leo Brouwer and Walton's Bagatelles.
From that moment he learned a little of what could be done on the guitar, especially when he listened to the third Bagatelle of William Walton he became very enthusiastic.
I spent the whole afternoon at his apartment with him, and one week later he called me by telephone to say that he had completed one of the five pieces".

 

Μου είναι φύσει αδύνατον να μη σας παραθέσω μια απο τις πιο αγαπημένες εκτελέσεις απο ένα πολύ αγαπημένο μου δάσκαλο μου, τον Αντώνη Χατζινικολάου.
(Τα παραθέτω με τη σειρά που ο ίδιος ο Piazzolla έχει βάλει)

 

Campero

 

Romántico

 

Acentuado

 

Tristón

 

Compadre

 

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Like 7

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τουλάχιστον καμιά 15αριά άλμπουμ του... Το πιο αγαπημένο μου κομμάτι από όλα, είναι το Laura's Dream, αυτό το ανεπανάληπτο live track, με τον Gary Burton στα vibes...
Oι πάντες παίζουν διαβολικά όμορφα - από το βιολί μέχρι τα vibes
*δώστε του λίγο χρόνο είναι μεγάλο σε διάρκεια
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου