Προς το περιεχόμενο

To midi controller αποσυνδεεται μονο του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mitsar είπε

FX 4300 release date: November 2012 (wiki), γι' αυτό υπέθεσα ότι είναι παλιό. Το CoolerMaster είναι καλό, αρκεί να μην έχει μαζέψει πολλή σκόνη (θέλει φύσημα με κομπρεσέρ κάθε χρόνο).

 

To Speccy κάπου θα έχει Voltages. Δεν σε ενδιαφέρουν οι μικρές τάσεις (CPU, memory) αλλά τα 5 κσι τα 12

 

+5V    5.010 V

+12V    12.024 V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το έκανε κι εμένα αυτό το oxygen 61. Κάνε ένα factory reset αν δε φοβάσει να χάσεις τυχόν ρυθμίσεις του κλαβιέ. Για να γίνει το reset:

 

Σβήσε το power απο πίσω.

Πάτα ADV, OCT+, OCT-, έχε τα κρατημένα, άναψέ το, και άσε τα πλήκτρα.

 

Αλλιώς αν δε δουλέψει αυτό, κατάργησε τη συσκευή από τη διαχείριση υλικού, σβήσε υπολογιστή και πλήκτρο, μπες πάλι windows και άναψέ το μήπως το δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας διευκρινίσω ότι δεν είναι θέμα τάσης, αυτή είναι σιγουρα σωστή.

Είναι θέμα έντασης.

Το πλήκτρο θέλει μισό αμπέρ. Που κανονικά είναι στα όρια του usb 2.0, που υποτίθεται έχει ως παλιός υπολογιστής. Μην έχει και πιό πίσω ακόμα.

Η λύση είναι powered hub. Όλοι τα περάσαμε αυτά κάποτε.

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

να σας διευκρινίσω ότι δεν είναι θέμα τάσης, αυτή είναι σιγουρα σωστή.

Είναι θέμα έντασης.

Το πλήκτρο θέλει μισό αμπέρ. Που κανονικά είναι στα όρια του usb 2.0, που υποτίθεται έχει ως παλιός υπολογιστής. Μην έχει και πιό πίσω ακόμα.

Η λύση είναι powered hub. Όλοι τα περάσαμε αυτά κάποτε.

Exei και USB 3 to pc αλλα δεν κανει καποια διαφορα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Μου το έκανε κι εμένα αυτό το oxygen 61. Κάνε ένα factory reset αν δε φοβάσει να χάσεις τυχόν ρυθμίσεις του κλαβιέ. Για να γίνει το reset:

 

Σβήσε το power απο πίσω.

Πάτα ADV, OCT+, OCT-, έχε τα κρατημένα, άναψέ το, και άσε τα πλήκτρα.

 

Αλλιώς αν δε δουλέψει αυτό, κατάργησε τη συσκευή από τη διαχείριση υλικού, σβήσε υπολογιστή και πλήκτρο, μπες πάλι windows και άναψέ το μήπως το δει.

Μα ο υπολογιστης , το Cubase και ολα τα αλλα το βλεπουν ...δουλευει δηλαδη κανονικα αλλα καποια στιγμη αποσυνδεεται μονο του...(δεν δινει midi εντολες δηλαδη)  ακομη και αποσυνδεδεμενο σαν software-drivers το pc και τα υπολοιπα το βλεπουν κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ακριβως μου κανει και εμενα το Korg Mini Key που εχω στο Cubase10 pro.

Στα καλα καθουμενα το χανω.

Κλεινω το cubase, το ξανα ανοιγω και ολα καλα.

Πραγματα του διαολου.

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Vartanis said:

Πραγματα του διαολου.

 

 

AKA Ghost in the Machine. Κάθε μέρα στη δουλειά ψεκάζω και από ένα με αγιασμό...

 

Δεν πιάνει όμως στους μπαχαλάκηδες, σήμερα θα κάνω θυμιατό μήπως βελτιωθεί η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Αλεξανδρος46 είπε

Μα ο υπολογιστης , το Cubase και ολα τα αλλα το βλεπουν ...δουλευει δηλαδη κανονικα αλλα καποια στιγμη αποσυνδεεται μονο του...(δεν δινει midi εντολες δηλαδη)  ακομη και αποσυνδεδεμενο σαν software-drivers το pc και τα υπολοιπα το βλεπουν κανονικα

 

Ναι. Αυτό λέω, κάποια στιγμή ενώ παίζεις ωραία και καλά, χάνεται. Δεν στέλνει πια τίποτα. Το πλήκτρο παραμένει ανοιχτό όμως, και φαίνεται στις συσκευές συστήματος, στο cubase μέσα κτπ κτπ, άρα ρεύμα παίρνει. Οπότε, τρία τινά συμβαίνουν.

 

1. Όπως σου είπαν στην αρχή, κάτι κοιμίζει τις usb, και πάπαλα. Απενεργοποίησε όλες τις επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας.

 

2. Κάτι έχει γίνει με το πλήκτρο και τα έχει μπερδέψει. Κάνε factory reset.

 

3. Η ίδια η θύρα της usb από τη motherboard έχει αρχίσει να παίρνει δρόμο.

 

Για εμένα δούλεψε το 2, και λειτουργεί σωστά έκτοτε. (Χτύπα ξύλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Ναι. Αυτό λέω, κάποια στιγμή ενώ παίζεις ωραία και καλά, χάνεται. Δεν στέλνει πια τίποτα. Το πλήκτρο παραμένει ανοιχτό όμως, και φαίνεται στις συσκευές συστήματος, στο cubase μέσα κτπ κτπ, άρα ρεύμα παίρνει. Οπότε, τρία τινά συμβαίνουν.

 

1. Όπως σου είπαν στην αρχή, κάτι κοιμίζει τις usb, και πάπαλα. Απενεργοποίησε όλες τις επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας.

 

2. Κάτι έχει γίνει με το πλήκτρο και τα έχει μπερδέψει. Κάνε factory reset.

 

3. Η ίδια η θύρα της usb από τη motherboard έχει αρχίσει να παίρνει δρόμο.

 

Για εμένα δούλεψε το 2, και λειτουργεί σωστά έκτοτε. (Χτύπα ξύλο)

Oφειλω να ομολογησω οτι κατα τη διαρκεια του παιξιματος -εγγραφης στο Cubase δεν αποσυνδεθηκε ποτε(ακομα?)

Αν ομως αφησω το cubase ανοιχτο αφου εχω δουλεψει με φορτωμενο project σε αδρανεια για πχ 1-2 ωρες εχει συμβει να αποσυνδεθει και εκει..Αυτο το κανει κυριως οταν ανοιξω το Cubase η οποιοδηποτε αλλο standalone plugin . Οι ενεργειες μου για να δουλεψει μετα ειναι ειτε να βγαλω και να ξαναβαλω το USB(αυτο που παει στη θυρα του pc) ειτε να κανω επανεκκινηση του pc ...με την επανεκκινηση του cubase κλπ δεν διορθωνεται το προβλημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου