Προς το περιεχόμενο

Ξύλα κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ολα τ'αλλα δε θα εκφερω γνωμη, αλλα το δε με βολευει το μπρατσο δε το θεωρω δικαιολογια. Για ποιο λογο να εχεις μια κιθαρα που δε σε βολευει το μπρατσο???? Γενικα εχω παιξει με παρα πολλα μανικια. Με ολα, αυτο που εισαι, αυτο θα παιξεις δε λεω. Αλλα εχω καταληξει στο ο,τι τα baseball necks παρ'οτι παιζω με κουραζουν (αν κ εχω πιασει πολλες κιθαρακλες με baseball νεκ) κ το V (εκτος αν ειναι soft V) με το που το πιανω δεν μ'ενδιαφερει καν να παιξω. 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Miltos23 said:

ανασφάλειες

Οι παλιοί το λέγανε "τριπάκι", aka αυτοτρικλοποδιά, shooting ourselves in the foot, imposter syndrome etc.

 

Η δασκάλα μας στο Δημοτικό το έλεγε "δικαιολογίες" ... - Μα κυρία νόμιζα... "Αλλού τα νομίσματα!!". O FZ έλεγε Shut up 'n Play yer Guitar!

 

Το βλέπω εδώ και μέρες με τον εαυτό μου: να πάρω καινούριες χορδές, να επικευάσω τα κλειδιά, να καθαρίσω τη γέφυρα, να γυαλίσω τα ηλεκτρονικά. Είναι ακριβώς σαν μια γκόμενα που έχω να την δώ 10 χρόνια και λιώνει και αυτή για μένα...

 

Στην ασυνείδητη μορφή είναι δικαιολογίες και ανασφάλειες, στην συνειδητή μορφή οι ψυχαναλυτές το λένε "delayed gratification".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

το δε με βολευει το μπρατσο δε το θεωρω δικαιολογια

 

Εννοείται δεν είναι δικαιολογία. Το μπράτσο είναι από τα σημαντικότερα features της κιθάρας. Εν πολλοίς, κρίνει το πόσο ευκολόπαιχτη θα είναι. Προσωπικά, το σημαντικότερο στοιχείο που με κάνει να μου αρέσει ή να μη μου αρέσει μια κιθάρα (πέρα από τους μαγνήτες) είναι το μπράτσο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εν πολλοίς, κρίνει το πόσο ευκολόπαιχτη θα είναι.

 

 

Ναι αλλα απο εναν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ παικτη...αλλο πραγμα βολευει εσενα και αλλο εμενα 🙂  (αν και κατα τη γνωμη μου μια ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα παιζει ετσι κι αλλιως μια χαρα οτι μπρατσο και αν εχει...) 

 

Αυτο νομιζω λεει ο @billaraskats27 οτι δηλ. ΓΙΑΤΙ να εχει αγορασει καποιος μια κιθαρα που δεν τον βολευει το μπρατσο της?

 

Αν και βεβαια....απορώ (με το καΡντια μου 😂 ) πως ΠΡΙΝ τα 90s που οι Fender & η Gibson (και η Gretsch & η Rickenbacker) εβγαζαν ΜΟΝΟ ΕΝΑ μπρατσο (δεν υπηρχε δηλ. επιλογη) ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παραπονιουνΤαστασανε και ΟΛΟΙ απλα επαιζαν την κιθαρα που μπορουσαν να βρουν στα μαγαζια ...... και φυσικα να πληρωσουν....

 

 

π.χ.. οσοι επαιζαν με mid 60s & 70s Gibson επαιζαν ηθελαν δεν ηθελαν με ΘΕΟΣΤΕΝΟ nut  (1 9/16") για να μη μιλησουμε για το "vintage radius" της Fender που μεχρι το 1983 ηταν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ επιλογη.....(με εξαιρεση καποιες 70s deluxe tele) & με το οποιο (radius) εχει γραφτει το μισο....ροκ...(και με bends και με τρελλα σολιδια και με ...απο ολα....)   

 

Καλα δεν μιλαμε για Ελλαδα...σιγα μην εβρισκες Fender ή Gibson και να ΜΗΝ την επαιρνες επειδηΣ "δεν με βολευει το μπρατσο" 😅 στα 70s & στα 80s....

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ναι αλλα απο εναν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ παικτη...

Προφανώς. Εάν δεν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε να είχαν ένα μπράτσο, ιδανικό για όλους.

 

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 (αν και κατα τη γνωμη μου μια ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα παιζει ετσι κι αλλιως μια χαρα οτι μπρατσο και αν εχει...) 

Δεν λέω ότι δεν παίζει. Το θέμα είναι το πως παίζει. Η πρώτη μου ηλεκτρική (μια epi les paul) έχει slimtaper λαιμό. Είναι σεταρισμένη πολυ καλά. Παίζει εξαιρετικά. Αλλά έχει ένα βασικό θέμα. Μολις την πιάνω στα χέρια μου, αρχίζει να με ενοχλει και να με πονά το αριστερό μου χέρι, στο σημείο που εφάπτεται με το μανίκι. Μηδέν εργονομία το μανίκι για το χέρι μου. Παίζω και διαρκώς έχω έναν μονιμο πόνο στην παλάμη. Κανένα σετάρισμα δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό. Και φυσικά, το ότι συμβαίνει σε μένα, δε σημαίνει ότι θα συμβαίνει και σε οποιονδήποτε άλλον.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Προφανώς. Εάν δεν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε να είχαν ένα μπράτσο, ιδανικό για όλους.

 

Δεν λέω ότι δεν παίζει. Το θέμα είναι το πως παίζει. Η πρώτη μου ηλεκτρική (μια epi les paul) έχει slimtaper λαιμό. Είναι σεταρισμένη πολυ καλά. Παίζει εξαιρετικά. Αλλά έχει ένα βασικό θέμα. Μολις την πιάνω στα χέρια μου, αρχίζει να με ενοχλει και να με πονά το αριστερό μου χέρι, στο σημείο που εφάπτεται με το μανίκι. Μηδέν εργονομία το μανίκι για το χέρι μου. Παίζω και διαρκώς έχω έναν μονιμο πόνο στην παλάμη. Κανένα σετάρισμα δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό. Και φυσικά, το ότι συμβαίνει σε μένα, δε σημαίνει ότι θα συμβαίνει και σε οποιονδήποτε άλλον.

 

 

Ναι μπρε συμφωνώ...

 

Απλά σκέφτομαι τι θα μας έλεγαν οι παλιοί που δεν ήταν τόσο ΠΑΣΟΚ :) αν τους λέγαμε "δεν μπορώ να παίξω με αυτή την Stratocaster,που κοστισε 20 μηνιάτικα, γιατί έχει 7αρι radius" ...

"Σιγά μωρη λουλου μη σκισεις κανα καλσόν ,σκάσε και παιζε!" θα μας έλεγαν:)

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παραπονιουνΤαστασανε

Πώς να παραπονεθείς για κάτι που δεν ξέρεις καν ότι υπάρχει;

 

@billaraskats27 Χαθήκαμε Μπιλάρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

(αν και κατα τη γνωμη μου μια ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα παιζει ετσι κι αλλιως μια χαρα οτι μπρατσο και αν εχει...) 

 

Αυτό που στα eighties ξεχωρίζαμε τις κιθάρες σε Σόλο (φλατ ταστιέρες) και Ρύδμ (όχι φλατ), το είχε μόνο η δική μου παρέα ή ήταν γενικότερο φαινόμενο;;;;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Αυτό που στα eighties ξεχωρίζαμε τις κιθάρες σε Σόλο (φλατ ταστιέρες) και Ρύδμ (όχι φλατ), το είχε μόνο η δική μου παρέα ή ήταν γενικότερο φαινόμενο;;;;

 

 

η δικη σου παρεα, γιατι εγω πρωτη φορα το ακουω......(σιγα μην ξεραμε στα 80s τι ταστιερες υπηρχαν 😅

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το 70τοσο που ολοι παιζαμε με γιαπωνεζικες απομιμησεις θεωρησα τον εαυτο μου σούπερ λακυ που βρέθηκα να διαλεξω αναμεσα σε μια μπλακυ στρατο rosewood και μια ξανθια ντελουξ. Μονο που τις εβλεπα μου αρκουσε. Σιγα μη ρωταγα τι μανικι φοραγαν. Και χωρις μανίκι θα τις επαιρνα.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου