Προς το περιεχόμενο

Κάψουλα πυκνωτικού γνώμες / εμπειρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

αντιμετωπίζω πρόβλημα (από υγρασία) στην κάψουλα ενός Blueberry και πρέπει να αντικατασταθεί. Σκέφτομαι να βάλω μια ρεπλικα της Κ87. Ωστόσο υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές και πολλοί τύποι. Έχει κανείς κάποια εμπειρία από ρέπλικες Κ87 ή οποιαδήποτε άλλη δοκιμασμένη λύση? Ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από philippos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλησπέρα Φίλιππε

 

γενικά μιλώντας οι K67/87 όπως και οι CK12 είναι κάπως περισσότερο απαιτητικές σε ότι αφορά το ενισχυτικό μέρος του μικροφώνου ώστε να δώσουν τα αντίστοιχα αποτελέσματα ηχητικά. Και στις δύο περιπτώσεις τα αυθεντικά μικρόφωνα που τις χρησιμοποιούν περιλαμβάνουν κάποιας μορφής Hi Freq attenuation ώστε να επιτευχθεί το αρκετα ανοιχτό και bright αλλά όχι harsh αποτέλεσμα. Νομίζω άλλωστε πως αυτός είναι και ένας από τους λόγους που βλέπουμε απειρους κλώνους μικροφώνων με K47 ρέπλικες και όχι αντίστοιχα K67 & CK12.

 

Προσωπικά δεν έχω ακούσει mic "κλώνο" με K67 που να μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις πλην ελαχίστων όπως το Mojave MA200 και γενικά νομίζω τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα στην 67 πλευρά παρά στην 87...και έχω την εντύπωση πως σε μεγάλο βαθμό οφείλεται και στην χρήση υπερβολικά λεπτών διαφραγμάτων ως αντιστάθμιση στην κεντρική στήριξη της μεμβράνης ώστε να επιτευχθεί το ζητούμενο extended hf range με με σχεδόν στο σύνολο των περιπτώσεων αρκετά σκληρά και έντονα ψηλά μεσαία...

 

Στη θέση σου θα έψαχνα για mods σχεδιασμένα και δοκιμασμένα πάνω στο συγκεκριμένο μικρόφωνο από κάποιον από τους συνήθεις υπόπτους μπουτικάδες κλπ (microphone parts, beezneez κλπ) ή το πιο σέηφ αν δεν υπάρχει δοκιμασμένο μοντ την απευθείας αλλαγή με το ίδιο capsule της blue (γιατί εκτός από το ίδιο το capsule αλλάζει και όλη η λογική σε σχέση με την συμπεριφορά μέσα στο συγκεκριμένο head basket, την στήριξη αλλά και στην περίπτωση σου η τοποθέτηση ενός dual diaphragm capsule σε ένα μικρόφωνο που έχει σχεδιαστεί για single diaphragm κλπ)

 

 

Επεξεργασμένο από nikodemos
  • Ευχαριστώ 1

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι πολύ που τα ξαναλέμε Νικόδημε! Πάντα κατατοπιστικός και επεξηγηματικός! Κατάλαβα, ωστόσο είναι αδύνατον να επικοινωνήσω με την Blue, το site τους έχει πρόβλημα εδώ και καιρό, και από ότι έχω δει συνήθως στα blue βάζουν την ΡΚ47... Δεν έχω βρει κάποια ρέπλικα ειδικά για blueberry (όχι bluebottle)...Ωστόσο αν έχεις κάτι υπόψη σου είτε για την original είτε για ρέπλικα που προτείνεις θα εκτιμούσα ιδιαίτερα ένα link...Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου