Προς το περιεχόμενο

Θα ήθελα την γνώμη σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ομοιότητα δεν βλέπω ούτε εγώ πέρα από το μέτρο του στίχου.

 

Κατά τα άλλα, νομίζω πως έχει δίκιο ο OP.

 

Το θέμα είναι να αποδείξεις στο δικαστήριο πως το αντικείμενο πνευματικών δικαιωμάτων σου ανήκει, με κάθε πρόσφορο μέσο. Αυτό μπορεί να είναι π.χ. μία παρτιτούρα ή η ημερομηνία δημοσίευσης στο Youtube. Όπως ισχύει για τα πάντα ενώπιον ενός δικαστηρίου δηλαδή.

 

Εάν η ημερομηνία δημοσίευσης του δικού σου έργου είναι αποδεδειγμένα προγενέστερη από οτιδήποτε άλλο προσκομίσει ο αντίδικος (έστω κι αν είναι παρτιτούρα, συμβολαιογραφικό έγγραφο ή "επίσημη" κατοχύρωση σε κάποιο φορέα), και πάλι σε ένα φυσιολογικό δικαστήριο μη τριτοκοσμικής χώρας θα δικαιωθείς.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Το θέμα είναι να αποδείξεις στο δικαστήριο πως το αντικείμενο πνευματικών δικαιωμάτων σου ανήκει, με κάθε πρόσφορο μέσο. Αυτό μπορεί να είναι π.χ. μία παρτιτούρα ή η ημερομηνία δημοσίευσης στο Youtube. Όπως ισχύει για τα πάντα ενώπιον ενός δικαστηρίου δηλαδή.

 

+1000

 

και φυσικα πιστευω οτι θα συμφωνεις οτι ΠΡΙΝ συρεις καποιον στα δικαστηρια θα πρεπει να ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΣ οτι αυτος (ο αντιδικος) δεν εχει ΠΡΟ-γενεστερες αποδειξεις δημοσιευσης (ή, ακόμα πιο σημαντικο, δεν εχει ΗΔΗ κατοχυρωσει το τραγουδι του με τους γνωστους τροπους που ειναι νομικα αποδεκτοι, σε χρονο ΠΡΟ-γενεστερο απο εσενα)  γιατι υπαρχει η περιπτωση "να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένος"   

 

αυτο προσπαθησαμε,μάταια,να εξηγησουμε στον ΟΡ....πριν προχωρησει σε καποιες κινησεις που του προταθηκαν ,π.χ youtube strike που θα μπορουσε να οδηγησει σε απωλεια ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ τον "αναφερομενο" και ο οποιος θα μπορουσε μετα να τον παει ...τρενο για αποζημιωση....τη στιγμη που μπορει, με πολυ μεγαλη πιθανοτητα ,να  εχει αποδειξεις (καποιες απο τις οποιες ηδη δωσαμε στον ΟΡ οποιος φυσικα και τις αγνόησε ή/και χλευασε )...... οτι το τραγουδι το εγραψε ΠΡΙΝ απο εσενα..... και ποσο μαλλον  οταν τα δυο τραγουδια ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν μεταξυ τους ....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαυστική και άκρως διδακτική συζήτηση μεταξύ ανθρώπων που έφτιαξαν κάτι με τα χέρια τους και το μυαλό τους και την καρδιά τους. Δεν μπορώ να μην το αντιδιαστείλω με άλλα ευαγή ιδρύματα 300 ατόμων, όπου συζητάνε επί μέρες και χρόνια άνθρωποι που δεν έφτιαξαν ποτέ τίποτα με τα χέρια τους, που δεν έχουν κουκούτσι μυαλό και έχουν μια πέτρα για καρδιά.

 

Παιδιά, κάντε το καλό και ρίξτε το στον γιαλό. Αλλά κάντε το, και ας είναι τα λόγια λιγότερα από τα έργα.

Επεξεργασμένο από mitsar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται ίδιο και απαράλλαχτο το ένα με το άλλο!
Μέχρι και οι στίχοι είναι ίδιοι! Τι συζητάμε;
Θα πρότεινα να κανονίσετε να γνωριστείτε όταν τελειώσει ο κόβιντ τώρα κοντά και να παίξετε και μαζί. Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσφατα κάποιος ανέβασε αυτό στο YouTube και του ανέφερα ότι αυτό το τραγούδι είναι καθαρή αντιγραφή από άλλο πολύ γνωστό.

Αυτός ισχυρίζεται ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Τι λέτε;

 

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

και του ανέφερα ότι αυτό το τραγούδι είναι καθαρή αντιγραφή από άλλο πολύ γνωστό.

Αυτός ισχυρίζεται ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Τι λέτε;

Που το ανέφερες? Ποιο είναι το άλλο γνωστό που του μοιάζει? να μας πεις για να κάνουμε τη σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr. No είπε

Που το ανέφερες? Ποιο είναι το άλλο γνωστό που του μοιάζει? να μας πεις για να κάνουμε τη σύγκριση


Τι λες τώρα? ΪΔΙΟ είναι με το άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως αν αποφάσιζα να φτιάξω video clip για τέτοιο κομμάτι το τελευταίο πλάνο όταν τελειώνει θα ήταν να μπαίνουν 2-3 ματατζήδες και να τα σπάνε όλα μέσα στο στούντιο  και να τους σέρνουν έξω με γκλοπιές. 🤣

 

 Θα απογείωνε τη σάτιρα και το χιούμορ.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου