Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά ηλεκτρονικών drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλε grohl! λοιπον το σετ ειναι το pintech e-gig με ενα εξτρα τομ.Εχει δηλαδη 2 tom 1 snare 2 cymbals 1 hihat με πεταλι 1 μποτα 1 βαθυ. Χωρις πεταλι μποτας. Ο δε εγκεφαλος ειναι της pintech ΕΖ2. Ξεκινωντας με τον σκελετο ειναι πολυ γερος και ελαφρυς. Οταν παιζω ειναι σταθερος χωρις πολλα κουνηματα. Τα pads εχουν ολα ποτενσιομετρο ρυθμισης volume αν και ολα αυτα τα πειραζεις και μεσα απο τον εγκεφαλο.

Μετα απο μια μικρη ρυθμιση και λιγο πειραματισμο φερνεις πολυ καλο και αξιοπιστο ηχο στα pads. Τα διχτακια εχουν πολυ καλη αισθηση και πολυ καλη επαναφορα. Σιγουρα χρειαζεται ενα μικρο χαλακι οπως παντα απο κατω για να σταθεροποιησεις τα πεταλια σου.Απο ηχους του εγκεφαλου ειναι πολοι (καμμια 40αρια) αλλα εγω χρησιμοποιω κυριως το hard rock με μερικες προσθετες ρυθμισεις οπως ελεγα και πριν. Γενικοτερα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το σετ και το προτεινο σιγουρα. Το κοστος ειναι στα 1550 ευρω,super τιμη αν αναλογιστεις οτι τα αντιστοιχα rolland εχουν γυρω στα 2000αρικα... Η pintech ειναι θυγατρικη της rolland γιαυτο και πουλαει πιο φτηνα. Η ποιοτητα ομως ειναι η ιδια. Και πιο καλη αν σκεφτεις οτι στην ερευνα που εκανα πριν τα παρω επαιξα σε εγκεφαλο τd3 rolland και στον pintech ez2 και ο ez2 ειναι πολυ καλυτερος στους ηχους!Κλεινοντας, θα συνοψισω λεγοντας οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την pintech αλλα και τον αντιπροσωπο στην Ελλαδα που ηταν πολυ ευγενικος και ασχοληθηκε πραγματικα μαζι μου!Σπανιο πραγμα για ελληνικη αγορα.Η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα ειναι η TELESOUND στο Αιγαλεω.

 

 

http://pintechworld.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator
Το κοστος ειναι στα 1550 ευρω' date='super τιμη αν αναλογιστεις οτι τα αντιστοιχα rolland εχουν γυρω στα 2000αρικα... Η pintech ειναι θυγατρικη της rolland γιαυτο και πουλαει πιο φτηνα.[/quote']

 

Προς αποφυγή παραπληροφόρησης...

Η Roland δεν έχει καμμία εταιρική σχέση με την pintech.

Όσο για τις τιμές εύκολα μπορεί κανείς να διαπιστώσει ότι δεν είναι αυτές, από τα site των αντιπροσώπων.

Καλό είναι να γράφουμε αυτά που γνωρίζουμε και όχι ότι νομίζουμε.

Αν είσαι ικανοποιημένος με τα Pintech γράψτο, όπως καλά έκανες, αλλά καλύτερο είναι ν' αποφεύγουμε και τις σάλτσες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μαζι σου αλλα τι εννοεις ''Όσο για τις τιμές εύκολα μπορεί κανείς να διαπιστώσει ότι δεν είναι αυτές, από τα site των αντιπροσώπων. "" με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην τα συγκεκριμμενα ηλεκτρονικα ειναι single-zone και στα τυμπανα και στα πιατα

,και τα πιατα δεν εχουν ολο το ευρος της περιοχης του πιατινιου.

Οταν λες οτι το συγκρινες με ποιο μοντελλο της roland το εχεις συγκρινει;

Ειναι λιγο ασαφες οντως οπως ειπε και ο yameth αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sta pad tis roland pou exo arxise siga siga na ftheirontai ta mesh kai opou na nai mallon tha xreiastei na ta allakso alla einai poly akrives oi mesh heads tis roland. Sto thomman exei kati kati mesh head poly fthina kserete an valo ayta anti tis roland tha exo kanena provlima? As poume den tha ta dexetai kai den tha vgazei ixo?

 

http://www.thomann.de/gr/tdrum_th8_triggerhead.htm

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε paradiddle,πόσο καιρό έχεις τα mesh heads της roland και πόση ώρα παίζεις κάθε μέρα?απλά θέλω να δω πόσο καιρό κρατάνε.

Για την ερώτηση σου,το πρόβλημα μπορεί να υπάρξει αν δεν κάνει καλή επαφή το trigger με το mesh head αφού το trigger ενεργοποιείται με τις δονήσεις του mesh head.πάντως τα συγκεκριμένα mesh δεν τα έχω δει πουθενά,δεν ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta exo kana eksamino kai paizo kana tetraoro tin imera. Alla genika min anisixeis oi antoxes einai poly kales opos mia kanoniki memvrani.

 

Τα mesh της roland είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ... Με λίγο προσοχή, μπορούν να σου κρατήσουν αρκετά χρόνια με καθημερινή χρήση ... Φίλος έχει σετ 3-4 χρόνια, έχει παίξει άπειρες ώρες και σε δυνατές εντάσεις, και τα mesh είναι άθικτα...

 

Ένα πράγμα μπορεί να καταστρέψει mesh head, και αυτό είναι ακατάλληλες μπαγκέτες.

 

Πχ, αν παίζεις με μπαγκέτες με ξύλινη άκρη, και έχεις παίξει σε άλλα τύμπανα με μεταλλικά πιατίνια, θα έχουν φθαρεί και θα έχουν 'ακίδες' να προεξέχουν. Αυτές οι μυτερές επιφάνειες μπορούν να σκίσουν ένα mesh head σε λίγες ώρες, ενώ αλλιώς θα άντεχε χρόνια.

 

Καλό είναι να παίζεις με nylon tip μπαγκέτες, να μην τις χρησιμοποιείς σε άλλα κανονικά σετ (ειδικά με μεταλλικά πιατινια), και να προσέχεις που και που τις άκρες αν είναι λείες ή έχει ξεφύγει καμιά ίνα από το ξύλο και εξέχει...

 

 

Α, και κάτι άλλο, πρόσεχε τα διχτάκια να είναι 'κουρδισμένα' αρκετά, ώστε να μην χτυπάς τους αισθητήρες από κάτω, αλλά μην το παρακάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πχ' date=' αν παίζεις με μπαγκέτες με ξύλινη άκρη, και έχεις παίξει σε άλλα τύμπανα με μεταλλικά πιατίνια, θα έχουν φθαρεί και θα έχουν 'ακίδες' να προεξέχουν. Αυτές οι μυτερές επιφάνειες μπορούν να σκίσουν ένα mesh head σε λίγες ώρες, ενώ αλλιώς θα άντεχε χρόνια.

 

[/quote']

 

 

thanx για την συμβουλή,ούτως ή άλλως έλεγα να αλλάξω τις μπακέτες μου γιατί την πρώτη φορά που έπαιξα με αυτές ήταν σε κανονικό σετ και έχουν ψιλοφθαρεί,αλλά τώρα θα πάρω καινούργιες σίγουρα.Λέω για vic firth 5a,δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμα,αξίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου