Προς το περιεχόμενο

Eλβετικός σουγιάς!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

δεν ισχύει αυτό. Κάθε κιθάρα του που έχει κάτι διαφορετικό, ποτέ δεν άλλαζε ένα και μόνο κομμάτι όπως γίνεται εδώ. Ενα κύκλωμα μαγνήτης, ποτενσιόμετρο, αντίσταση, πυκνωτής δεν είναι ένα τυχαίο σύνολο. Υπάρχει μια αυτεπαγωγή (πηνίο), αντίσταση, χωρητικότητα που τελικά δίνουν ένα συγκεκριμένο ηχητικό χαρακτήρα και υπογραφή και δεν μπορούμε τυχαία να αλλάξουμε κάτι από αυτά. 

Πχ δεν είναι τυχαίοι οι ήχοι που έβγαιναν από μια broadcaster, esquire, tele με έναν ή δυό μαγνήτες αλλά και με τις εκατοντάδες επόμενες εκδόσεις. 

Δεν ισχύει αυτό. Όταν αλλάζουμε μαγνήτες σε μία ηλεκτρική κιθάρα γιατί κάτι (πιστεύουμε) ότι μας ενοχλεί, δεν ξηλώνουμε και όλο το ηλεκτρικό της σύστημα. Απλά αλλάζουμε τους μαγνήτες. Και ναι...ατυχώς για τους ρομαντικούς, ο Leo πήρε ένα....ραδιόφωνο!!! και έβαλε επάνω 2 μαγνήτες. Σιγά μην είχε στο μυαλό του ένα συγκεκριμένο ηχόχρωμα. Εαν εμείς το αναγάγουμε σε πυρηνική φυσική....μόνο καλό στη τσέπη του Leo έκανε. Προφανώς και με το πέρασμα του χρόνου, οι μουσικοί προδιαγράψανε τις απαιτήσεις τους.

Παράδειγμα η συμμετοχή του Emerson στη δουλειά του Moog κ.λ.π.

 

Υ.Γ1 έχουμε δει και άλλους τραπεζίτες να χρυσοπουλάνε τη πραμάτεια τους!!!

Y.Γ2 Και εγώ δεν ακούω το νίτρο...οπότε είμαστε 2 εδώ μέσα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marathon είπε

Δεν ισχύει αυτό. Όταν αλλάζουμε μαγνήτες σε μία ηλεκτρική κιθάρα γιατί κάτι (πιστεύουμε) ότι μας ενοχλεί, δεν ξηλώνουμε και όλο το ηλεκτρικό της σύστημα. Απλά αλλάζουμε τους μαγνήτες.

 

νομίζω ότι κάνεις λάθος.

αλλο να βγάλεις έναν single coil της fender και να βάλεις sd.

Και άλλο να βγάλεις single coil και να βάλεις humb. Εκεί θέλει 99% αλλαγή και σε άλλα ηλεκτρικά.

Ας πούν και οι άλλοι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

νομίζω ότι κάνεις λάθος.

αλλο να βγάλεις έναν single coil της fender και να βάλεις sd.

Και άλλο να βγάλεις single coil και να βάλεις humb. Εκεί θέλει 99% αλλαγή και σε άλλα ηλεκτρικά.

Ας πούν και οι άλλοι...

θεωρητικά έτσι πρέπει να είναι, πρακτικά όμως... Έχω P90 σε μία Tele. Έχουν φτιαχτεί για Tele από την αρχή, δεν πήρα δηλ τους πρώτους P90 που πέρναγαν από μπροστά μου. Δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marathon είπε

θεωρητικά έτσι πρέπει να είναι, πρακτικά όμως... Έχω P90 σε μία Tele. Έχουν φτιαχτεί για Tele από την αρχή, δεν πήρα δηλ τους πρώτους P90 που πέρναγαν από μπροστά μου. Δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα.

 

αυτό λεω

ένας Ρ90 με έναν άλλον έχουν ουσιαστικά μικρές διαφορές.

Πχ οι single coil θέλουν 250ΚΩ. Οι hb όμως όχι.

Ακόμα και η απλή αλλαγή ενός πυκνωτή αλλάζει τον ήχο, ακόμα και αν είναι ίδια τιμή. Αλλάζει λόγω της διαφορετικής αντίστασης που έχει ένας πυκνωτής ενός τύπου από έναν άλλου τύπου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

αυτό λεω

ένας Ρ90 με έναν άλλον έχουν ουσιαστικά μικρές διαφορές.

Πχ οι single coil θέλουν 250ΚΩ. Οι hb όμως όχι.

Ακόμα και η απλή αλλαγή ενός πυκνωτή αλλάζει τον ήχο, ακόμα και αν είναι ίδια τιμή. Αλλάζει λόγω της διαφορετικής αντίστασης που έχει ένας πυκνωτής ενός τύπου από έναν άλλου τύπου.

Ακόμα λοιπόν μεγαλύτερη μαγκιά των Ελβετών τραπεζιτών, εάν έχουν κατορθώσει να το ενσωματώσουν στα κουτάκια τους!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά όμως γιατί αφού όπως λέει ο ss οι μαγνήτες είναι το 90% τότεσνες δεν μας νιοιάζει τα pots μιας και μοιράζονται το 10% μαζι με τους πυκνωτές,τις χορδές (ανα core,gauge,υλικό κτλ) τα γκζύλα,το set up (αφού περισότερο action είναι περισότερο tone) την κατασκευή (neck through,hollow body κτλ) το λοιπό hardware (bridge κτλ)

 

Αλλά όμως αφούβ εγώ είμαι στην γκοζμάρα μου,ότι μπάσο έχω φτοιάξει,ότι μαγνήτες και αν έχω βάλει,ότι πυκνωτή και αν έχω βάλει,βάζω ΜΟΝΟ 220Κ γιατί απλά μου αρέσει να μην έχω 800 διαφορετικά ποτενσιόμετρα και χάνω την μπάλα και πήρα ενα τσουβάλι big bag τέτχοια να κάμνω το ντουλειά μου

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου