Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία καλωδίου για tc electronic flashback με external tap switch


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Πρόσφατα αγόρασα το flashback 2 delay και πήρα και εξωτερικό tap switch για tempo. Ωστόσο το καλώδιο που θα ενώσει τα 2 πετάλια από τη μια πλευρά πρέπει να είναι mono και από την άλλη stereo. 

 

Αγόρασα λοιπόν 2 jack κι ένα καλώδιο (αυτά στην κάτω φωτογραφία). 

 

Πως κάνω τη συνδεσμολογία; Είδα και το παρακάτω βίντεο, αλλά το πάει γρήγορα εκεί που κάνει τις ενώσεις και δεν μπορώ να διακρίνω καλά. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι το καλώδιο το δικό του έχει μόνο ένα εσωτερικό καλωδιάκι, ενώ αυτό που πήρα εγώ, δύο. Αυτό με μπερδεύει. Τι ενώνω; Ένα από τα 2 (κόκκινο-μπλε) ή και τα δύο μαζί;

 

 

IMG_20210331_210214.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

MONO (TS)   STEREO (TRS)

S > S

T > R

 

 


Μιλάς με γρίφους γέροντα και δεν κατάλαβα τίποτα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

S=Sleeve

R=Ring

T=Tip


Έχω κατανοήσει ότι στο stereo jack συνδέω το ένα καλώδιο στο sleeve και το άλλο στο ring. Το tip το αφήνω ελεύθερο.

 

Αντίστοιχα στο mono jack συνδέω το ίδιο καλώδιο στο sleeve και αυτό που στο stereo είναι συνδεδεμένο στο ring στο mono πάει αναγκαστικά στο tip. 
 

Αυτό που δεν έχω κατανοήσει είναι στο δικό μου καλώδιο που έχω 3 εσωτερικά καλωδιάκια και όχι δυο, τι ακριβώς συνδέω. Φαντάζομαι το ένα (όχι το μπλε ή κόκκινο) πάει στα sleeve. Το ερώτημα είναι τι κάνω με το μπλε και κόκκινο. Τα ενώνω ή επιλέγω ένα από τα δυο; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου