Προς το περιεχόμενο

Λάιβ με ακουστικά όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αναλογα πολυ σε τι χωρους παιζετε. Το δυο κιθαρες/φωνες ειναι πολυ ευχρηστο και ευκολο σχημα, με περισσοτερες δυνατοτητες απο κιθαρα/κρουστα νομιζω. Απο μηχανηματα, μικροι χωροι ειναι μια χαρα και με δυο ενισχυτακια (πχ Bugera AC60 παμφτηνος κλωνος του AER που παιρνει και μικροφωνο.) Εγω εχω κανει απειρα λαιβ ετσι με δυο οργανα, κιθαρες, πνευστα, βιολι,κτλ η/και φωνη. Το πολυ να κουβαλαμε μια μικροσκοπικη κονσολα για να συνδεομαστε ενιοτε στη μικροφωνικη του χωρου πιο ευκολα, αν και οπου χρειαζεται.

 

Μετα πας σε αγορα φορητου pa, δυο ηχεια με ενσωματωμενη κονσολα συν δυο βασεις. Αν κανεις εστω και μερικα μετριου μεγεθους λαιβ σε χωρους χωρις ηχοσυστημα τα εβγαλες τα λεφτα που εδωσες μεσα στο καλοκαιρι..

 

Νομιζω οτι γενικα οσο λιγοτερο gear τοσο το καλυτερο. Καλα τα λουπερ, εφφε, μερη κτλ, αλλα θελουν πολυ τριβη για να πεις οτι εισαι ετοιμος να κανεις λαιβ με αυτα, αλλιως καταληγουν να σε ταλαιπωρουν αντι να σε βοηθουν και τελικα σε εμποδιζουν απο αυτο που θελεις να καταφερεις στο λαιβ, που ειναι η επικοινωνια με το κοινο και η μουσικη.. 

 

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα σκεφτει ακουστικους ενισχυτες. Νομιζω ταιριζουν περισσοτερο με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας. Θα ειναι μικρα τα λαιβ, αλλωστε. Και λιγα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

ακουστικους ενισχυτες

Επισης roland  ac 30, ac 60, ac 90. Ειναι πολυ καλοι. Ειχα εναν και ακκμα τον θυμαμαι. Δινεται 1 και στις αγγελιες νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα απο συννενοηση με τον εταιρο, ξεκιναμε με δυο κιθαρες. Φτιαχνουμε playlist, βγαζουμε τα κομματια, και παραλληλα θα δουμε και για εξοπλισμο. Λογικα, θα ξεκινησουμε πολυ απλα με ενα μικρο PA (ωστε να μας μεινει και για αργοτερα που θα το ξαναγυρισουμε στο ηλεκτρικο). Εφε θα φανει στην πορεια εαν χρειαστει καποιο. Μακαρι να μην χρειαστει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Λογικα, θα ξεκινησουμε πολυ απλα με ενα μικρο PA (ωστε να μας μεινει και για αργοτερα που θα το ξαναγυρισουμε στο ηλεκτρικο).

 

με πρόλαβες... αυτό είχα ξεκινήσει να σου γράφω συν ένα ειδικό πεταλάκι όπως το πολύ καλό Zoom AC3...😎

 

τώρα γενικά για το performance, προσωπικά πιστεύω ότι έχοντας στο μυαλό σου όλες τις εναλλακτικές που σου πρόσφεραν οι φίλοι μας, μετά την επιλογή του playlist και ξεκινώντας τις πρόβες, τα ίδια τα κομμάτια θα σου δείξουν τον δρόμο...  αντιμετωπίζοντας και κάποια όπου χρειαστεί πέραν του duo ac guit (χωρίς αυτό να γίνεται αυτοσκοπός), θα ανανεώνεται ανά στιγμές το άκουσμα σας τονώνοντας και το ενδιαφέρον του κοινού καθ όλη όλη την διάρκεια της κάθε εμφάνισης...

 

ξεκινώντας κάποτε από μπουατίστικα σχήματα την σχέση μου με τα live, αυτό που είχα καταλάβει από το feedback με το κοινό, ήταν η σημαντικότητα  των εμβόλιμων εναλλαγών... πχ τότε δεν είχαμε καχόν αλλά χρησιμοποιούσαμε διάφορα κρουστά... πολλές φορές χτυπώντας παράλληλα και ένα ντέφι με το πόδι σε κάποια ρυθμικά... σε άλλα ο ένας έπαιζε ακουστικό μπάσο (τώρα υπάρχει και η ευκολία των ac guitar style μπάσων)... σε άλλα κάποιες εύκολες μελωδίες εισαγωγής με μελόντικα... το αυτόν με απλές φλογέρες... αν παίζεις έστω και λίγο φυσαρμόνικα κι αυτό θαταν μια ευχάριστη νότα στο όλον... τώρα αν προσθέσεις και τα διάφορα σύγχρονα εφφέ και τα seq οι δυνατότητες πολλαπλασιάζονται... η φαντασία σου  παίζει δημιουργικά τον πρώτο ρόλο... δεν θα ξεχάσω ποτέ βέβαια και  τα χαρακτηριστικά ανέκδοτα του φίλου Χρήστου Γιαννόπουλου ή τα σκετσάκια του δευτεροπεθερού μου Θάνου Ανδριανού αλλά αυτά χρειάζονται άλλα τάλαντα...😁

 

anyway... θα το δεις και στην πράξη... καλή τύχη στο εγχείρημα Γιώργο...

 

 

ΥΓ. παρεμπιπτόντως ένα "σχετικώς άσχετον" όμως  υπέροχον και διδακτικόν δι όλους μας, βιντεάκι της pixar που θυμήθηκα...

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λες, Νικο. Ευχαριστω.

 

9 λεπτά πριν, npap είπε

όπως το πολύ καλό Zoom AC3

 

Τωρα τσεκαρω τα πεταλια για ακουστικες. Εχει πολυ πραμα, και εχει ταυτοχρονα και για vocal, οπως το boss VE-8. 

Δεν ειναι, βεβαια, ακομα ωρα για εξοπλισμο, καθως θα φανει στις προβες τι θα χρειαστουμε. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ, εβαλα δυο γνωστους μου δασκαλους ντραμς, που διδασκουν και στην περιοχη μου (νοτια Κρητη), να μου βρουν ντοπιο ντραμερ. Ηδη βρεθηκε ο πρωτος, προ ολιγου, και αναμενεται αναγνωριστικη επικοινωνια.

 

Αντε μπας και γλιτωσω την ακουστικη, διοτι τη βαριεμαι αφανταστα....😁

Αν και η αληθεια ειναι οτι θελω να κανω καποια λιγα λαιβ με ακουστικο ηχο. Να το εχουμε και αυτο σαν δυνατοτητα. Μου αρεσει πολυ η ιδεα, καθως μπορω να κανω ο,τι ρεπερτοριο και ο,τι διασκευη μου αρεσει. Με τα ηλεκτρικα οργανα, και μια κιθαραν μονο, πολλοι υπαρχουν περιορισμοι.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου