Προς το περιεχόμενο

Stiff playing stratocaster, τι να κάνω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια Fender Stratocaster Classic Series 50's η οποία αν και παίζει πολύ ωραία ηχητικά έχω την εντύπωση ότι έχει λίγο σκληρή αίσθηση με αποτέλεσμα να χρειάζεται να βάλεις μεγαλύτερη δύναμη για να κάνεις ένα bend. Έχω δοκιμάσει να τη ρυθμίσω μόνος μου και την έχω πάει και σε επαγγελματία αλλά δεν έχω δει κάποια μεγάλη διαφορά σε αυτό το κομμάτι. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για αυτό το ζήτημα; Χρειάζεται μήπως να μειωθεί το relief από το truss rod; Χρησιμοποιώ 9αρες χορδές οπότε δεν νομίζω να οφείλεται εκεί το πρόβλημα. Είχα ρυθμίσει παλιότερα μία πολύ φθηνή Squier η οποία ακόμα διατηρεί πολύ καλά το setup της και παίζει πολύ μαλακά. Οπότε αναρωτιέμαι τι πηγαίνει λάθος με τη δική μου κιθάρα; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαλακώσει το παίξιμο (bends, vibrato) πρέπει να ισιώσεις το μανίκι, δλδ να σφίξεις το truss rod ώστε να έχει σχεδόν μηδενικό relief. Έπειτα ανεβάζεις το action όσο θέλεις. 

 

Επίσης, θα μαλακώσει ακόμα περισσότερο εάν σετάρεις τη γέφυρα να είναι floating, καθώς θα υπάρχει η έξτρα ελαστικότητα που θα δίδουν τα ελατήρια.

  • Μπερδεύτηκα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατάλαβα, είχα δει στο επίσημο οδηγό της Fender ότι για 9.5" radius το προτεινόμενο relief είναι 0.25 mm. Αν πάει πιο κάτω υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα με fret buzz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται. Ανέβασε το action στα 1,5-2mm στο 15ο τάστο και σφίξε το truss rod μέχρι να μπαζάρουν τα πρώτα 5 τάστα. Εκεί σταμάτα, και στη συνέχεια κάνε τη τελική ρύθμιση στο action.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ, το πρόβλημα είναι πως η ρύθμιση γίνεται από το κάτω μέρος, οπότε θα πάρει λίγη ώρα με το βίδωσε-ξεβίδωσε αλλά τι να κάνουμε, vitantage style σου λέει ήθελες μετά... 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και το nut,μπορεί να είναι πολύ υψηλά κομμένο και να θέλει χαμήλωμα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Τσέκαρε και το nut,μπορεί να είναι πολύ υψηλά κομμένο και να θέλει χαμήλωμα.

 

 

 

Θα το τσεκάρω κι αυτό. Μπορώ να κάνω τη ρύθμιση στο truss rod με τις τωρινές χορδές που έχω ή πρέπει να ξεκινήσω με καινούριες χορδές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι με τις καινούριες... Εάν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις χορδές, μην αλλάξεις. Σέταρέ τη όπως είναι.

 

Προσοχή: Εάν αφαιρέσεις όλες τις χορδές μαζεμένες και βάλεις καινούριες, θα χρειαστουν 1-2 μέρες να επανέλθει στη θέση του το μανίκι. Εάν τις αλλάζεις μια-μια, δεν θα έχεις θέμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου