Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

 

Έχω στη κατοχή μου μια Harley Benton strat των 100€ την οποία μου την έχει δανείσει ένας καλός φίλος και πρέπει κάποτε να την επιστρέψω.

 

Έχω επίσης μια κλασική από τα σχολικά μου χρόνια (90s) με την οποία είχα φτάσει στο επίπεδο μέσης τότε σε ωδείο.

 

Πέρασε από τα χέρια μου μια γιαπωνέζικη strat την οποία πούλησα πριν 4 χρόνια, με την οποία ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά. 

 

Είμαι σχεδόν αρχάριος στην ηλεκτρική κιθάρα και λέω να ασχοληθώ περισσότερο και θα χρειαστεί να αγοράσω μια καινούργια (ή και μεταχειρισμένη) ηλεκτρική κιθάρα. 

 

Το μπάτζετ είναι βαριά 400 μετρητοίς, ωστόσο αν βρεθεί κάτι μέχρι τα 650 με άτοκες δόσεις ίσως το σκεφτώ.

 

Ακούω (και προσπαθώ να παίξω) κυρίως κλασικό ροκ ωστόσο μπλουζ και τζαζ ακούγονται το ίδιο όμορφα και ίσως προσπαθήσω να μάθω κάτι στο μέλλον.

 

Μου αρέσουν τα κλασικά σχήματα στη κιθάρα και έχω ήδη έναν ενισχυτή frontman 25 τον οποίο σκοπεύω να κρατήσω για κάμποσο.

 

Τι θα μου προτείνατε για ηλεκτρική κιθάρα ώστε και να μου δίνει μια πλειάδα ήχων αλλά και αν προχωρήσω στη τεχνική μου να μην χρειαστεί σύντομα αντικατάσταση/αναβάθμιση;

 

Επεξεργασμένο από nemesis000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • nemesis000 changed the title to Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας

Καλώς τον φίλο,

 

1 ώρα πριν, nemesis000 είπε

Τι θα μου προτείνατε για ηλεκτρική κιθάρα ώστε και να μου δίνει μια πλειάδα ήχων αλλά και αν προχωρήσω στη τεχνική μου να μην χρειαστεί σύντομα αντικατάσταση/αναβάθμιση;

 

Μέχρι 400 ευρώ, θα σου προτείνω να πας είτε σε squier classic vibe (εφόσον θέλεις strat ή tele με λεπτό μανίκι), είτε σε vintage (εάν θελεις les paul type, ή strat και tele με πιο χοντρό μανίκι). Και κάποιες epiphone les paul είναι πολύ καλές, εάν σε βολεύει το slimtaper μανικι.

Οι βασικές κατηγορίες είναι αυτές. Όλες, λίγο πολύ, παίζουν τόσο classic rock, όσο και blues. Εάν καταλήξεις σε strat, θα σου πρότεινα να πάρεις μια με humbucker στην γέφυρα (HSS διάταξη). Οι tele βγαίνουν και με διπλοπηνιους μαγνήτες ή και σε συνδυασμό. Το να έχεις έναν humbacker είναι βασικό ώστε να μπορείς να παίζεις με περισσότερο gain. Επίσης βασική είναι η ύπαρξη single coil, ώστε να έχεις ωραίο καθαρό και στακάτο ήχο. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης.

 

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nemesis000 είπε

1. Έχω στη κατοχή μου μια Harley Benton strat των 100€ την οποία μου την έχει δανείσει ένας καλός φίλος και πρέπει κάποτε να την επιστρέψω.

 

2. Πέρασε από τα χέρια μου μια γιαπωνέζικη strat την οποία πούλησα πριν 4 χρόνια, με την οποία ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά. 

 

3. Ακούω (και προσπαθώ να παίξω) κυρίως κλασικό ροκ ωστόσο μπλουζ και τζαζ ακούγονται το ίδιο όμορφα και ίσως προσπαθήσω να μάθω κάτι στο μέλλον.

 

4. Μου αρέσουν τα κλασικά σχήματα στη κιθάρα και έχω ήδη έναν ενισχυτή frontman 25 τον οποίο σκοπεύω να κρατήσω για κάμποσο.

 

Τι θα μου προτείνατε για ηλεκτρική κιθάρα ώστε και να μου δίνει μια πλειάδα ήχων αλλά και αν προχωρήσω στη τεχνική μου να μην χρειαστεί σύντομα αντικατάσταση/αναβάθμιση;

 

 

Κατ' αρχήν καλωσήρθες.

 

1. Πώς σου φάνηκε αυτή η κιθάρα?

 

2. Γιατί δεν ασχολήθηκες με αυτήν?

Πώς σου είχε φανεί?

 

3. Όλα παίζονται με όλες τις κιθάρες, ωστόσο αν η jazz μπορεί να αποτελέσει μελλοντική επιλογή, και δεν σκοπεύεις να πάρεις κι άλλη κιθάρα, με την strat είναι πιο δύσκολο να βγάλεις τζάζυ ήχο (όχι ότι δεν γίνεται βέβαια).

 

4. Η πλειάδα ήχων είναι πιο πολύ θέμα ενισχυτή και εφφέ παρά κιθάρας, και ο ενισχυτής που έχεις δεν είναι και ότι το καλύτερο.

Θα πρότεινα να βάλεις και τον ενισχυτή στο σχέδιο αναβάθμισης και να κοιτάξεις για κάτι άλλο (όχι ακριβό) που θα σε βοηθήσει περισσότερο.

 

Από εκεί και πέρα, ποιές κιθάρες σου αρέσουν περισσότερο εμφανισιακά?

Έχει μεγάλη σημασία αυτό.

 

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κατ' αρχήν καλωσήρθες.

 

1. Πώς σου φάνηκε αυτή η κιθάρα?

 

2. Γιατί δεν ασχολήθηκες με αυτήν?

Πώς σου είχε φανεί?

 

3. Όλα παίζονται με όλες τις κιθάρες, ωστόσο αν η jazz μπορεί να αποτελέσει μελλοντική επιλογή, και δεν σκοπεύεις να πάρεις κι άλλη κιθάρα, με την strat είναι πιο δύσκολο να βγάλεις τζάζυ ήχο (όχι ότι δεν γίνεται βέβαια).

 

4. Η πλειάδα ήχων είναι πιο πολύ θέμα ενισχυτή και εφφέ παρά κιθάρας, και ο ενισχυτής που έχεις δεν είναι και ότι το καλύτερο.

Θα πρότεινα να βάλεις και τον ενισχυτή στο σχέδιο αναβάθμισης και να κοιτάξεις για κάτι άλλο (όχι ακριβό) που θα σε βοηθήσει περισσότερο.

 

Από εκεί και πέρα, ποιές κιθάρες σου αρέσουν περισσότερο εμφανισιακά?

Έχει μεγάλη σημασία αυτό.

 

 

Καταρχήν, ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις σας.

 

Είχα πάρει μια fender richie blackmore με scalloped fretboard και 2 single ssl4 Seymour Duncan. Το scalloped ποτέ δεν το χωνεψα και οι μαγνήτες/θωράκιση μου έβγαζαν τρελό θόρυβο. Όπως και να έχει δεν "προχώρησε" η σχέση. 

 

Εφέ δεν έχω κανένα πέρα από αυτά που προσφέρει ο ενισχυτής, ένα μετριοτατο distortion και reverb.

 

Η τζαζ φαντάζει μακρινή και αν προκύψει μάλλον θα προστεθεί και άλλη κιθάρα.

 

Από ενισχυτή κυρίως για practice σπίτι και κάποιο μικρό gig στο μέλλον τί προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nemesis000 είπε

Από ενισχυτή κυρίως για practice σπίτι και κάποιο μικρό gig στο μέλλον τί προτείνεις;

 

Οι επιλογές σου είναι πολλές και δεν είμαι ο καταλληλότερος για να κάνω προτάσεις.

Πιστεύω όμως να το διαβάσουν πιο κατάλληλοι από μένα και να σου προτείνουν κάποιους γύρω στα 200 - 250 ευρώ.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα και εγώ κάτι σε Squier Classic Vibe , μιας και είναι κιθάρες που θα σου μείνουν. Επίσης αν είσαι πιο πολύ Les Paul style, δες και την LTD EC256 (έχει humbuckers αλλά σπλιτάρουν).

Στις 22/8/2021 στις 12:29 ΠΜ, nemesis000 είπε

Από ενισχυτή κυρίως για practice σπίτι και κάποιο μικρό gig στο μέλλον τί προτείνεις;

 

BOSS Katana 50 ή Blackstar Silverline (ο 1ος είναι πιο οικονομικός)

  • Like 1

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτές τις τιμές μετράει πάρα πολύ το πώς αισθάνεσαι ΕΣΥ την κιθάρα. Υπάρχουν ναι μεν κάποια πολύ καλά κομμάτια, αλλά σίγουρα μην αγοράσεις στα τυφλά. Προτείνω να πας σε (τουλάχιστον) ένα μεγαλούτσικο μουσικό μαγαζί της περιοχής σου, και πιάσε όσες κιθάρες είναι στο εύρος τιμών που θέλεις. Πιάσε τις όλες, γρατζούνα λίγο, δες τι σου αρέσει, τι σε βολεύει, τι σου φαίνεται περίεργο, αν τις νιώθεις πολύ χοντρές, πολύ μικρές, κτλ. Ρώτα τον υπάλληλο για το μοντέλο που κρατάς και σημείωσε (είτε στο κεφάλι σου είτε σε χαρτί) τι σου άρεσε και σε πιο μοντέλο. Σύμφωνα με αυτά, μπορείς να κάνεις μια έρευνα σε online καταστήματα και με λίγη βοήθεια από το forum θα βρεις το κατάλληλο όργανο για ΕΣΕΝΑ.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά αυτά να κοιτάξεις και τις blade.Δεν είναι απλά τίμιες,είναι από αρκετές αμερικανικές στρατ πολύ πάνω.Αλλη περίπτωση είναι κάποια prs με διπλούς η κάποια yamaha κατά την γνώμη μου που τις θεωρώ πολύ καλές.

Σε ενισχυτη εγώ δεν θα πήγαινα.Ενα dow σε υπολογιστή.amplitube, guitar rig, έχει πολλά.

Τώρα αν επιμένεις σε ενισχυτή κάτι μικρό σε 2 watt για να μπορείς να τον ευχαριστηθείς το σπίτι σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Manosfmg είπε

Τώρα αν επιμένεις σε ενισχυτή κάτι μικρό σε 2 watt για να μπορείς να τον ευχαριστηθείς το σπίτι σου

φαντάζομαι εννοείς λαμπάτο...

αλλά επειδή τώρα (ξανα)ξεκινάει ο φίλος μας, θα έχει πολύ μεγάλο περιορισμό στους ήχους. ώσπου να αποφασίσει τι θέλει να πρότεινα modeling που έχουν ανέβει πολύ τελευταία.

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για λαμπατο μίλησα,παίδες είχα ένα vox,το είχα ευχαριστηθεί πάρα πολύ.

Θα συμφωνήσω με τους modeling.Ομως ανέφερα το DOW για αυτόν τον λόγο,άσε που δεν πιάνει χώρο,όλα σε έναν υπολογιστή.Καλο ήχο,μπορείς να παίζεις backing track και από πάνω εσύ,άμα θες χρησιμοποιείς ακουστικά και δεν ενοχλείς κανένα,γιατί το ζητούμενο είναι να παίζεις περισσότερο κι όχι να ασχολείσαι με τον ήχο.

ΥΓ οποία κιθάρα πάρεις,κοίτα να την γουστάρεις οπτικά για να σε ελκύει να παίζεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου