Προς το περιεχόμενο

Μεγάφωνο για 1 12 καμπινα


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/9/2021 στις 2:49 ΜΜ, Superfunk είπε

υπάρχει και το ταπεινό Eminence Legend 1218 ,ceramic, που για εμένα είναι το πιο all around  μεγάφωνο που υπάρχει.

 

 

Εψαχνα καιρό μια συγκεκριμένη καμπίνα μεταχειρισμένη και τη βρήκα στη μισή τιμή (100 ευρώ...). Αντί να έχει το κλασικό 70/80 (που δεν μου αρέσει καθόλου) είχε μέσα το legend 1218. Διπλή η χαρά μου....

Ο ήχος του είναι στα καθαρά είναι απίστευτος. Τα καθαρά είναι πολύ πιο glassy και defined σε σχέση με ο,τι ceramic celestion έχω δοκιμάσει. Και δεν δίδει την αίσθηση οτι είναι σκεπασμένος με κουβέρτα, όπως άλλα που έχω ακούσει.  Μπορεί να είναι 2db λιγότερο από τα 100db celestion που έχω, αλλά επειδή ο ήχος είναι πολύ καθαρότερος, το headroom παραμένει το ίδιο (αυξάνοντας λίγο την ένταση στον ενισχυτή). 

 

Στα βρώμικα είναι πολύ καλό, παίζει τα πάντα. Έχει τον δικό του χαρακτήρα, είναι bright, έχει εντονότερη ατάκα και definition, κάτι που το περιορίζει στην απόδοσή του σε high gain ήχους. Δεν μπορεί να δώσει τον κρεμώδη, saturated ήχο που διδει ένα celestion. Εάν κάποιος θέλει ένα ηχείο, με έμφαση στα καθαρά, που να μπορεί να βγάλει αξιοπρεπείς βρώμικους ήχους, είναι ιδανική περίπτωση.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου