Προς το περιεχόμενο

Yet another cable topic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα κάποιες πρηγούμενες συζητήσεις για καλώδια αλλά και πάλι δε ξέρω τι πρέπει να πάρω...

Χρειάζομαι :

Jack to Jack για κιθάρες>προενισχυτή>κάρτα ήχου

(1x3m απο κιθάρα>preamp, 1x1-2m από preamp>κάρτα και κανα 2χ0.5m για τα πετάλια)

1χ1-2m female xlr to stereo Jack από την έξοδο του προενισχυτή στην κάρτα ήχου

και τέλος 1x3m female xlr to male xlr για το mic στην προενίσχυση.

Για recording,θέλω οπωσδήποτε balanced και αν είναι δυνατόν της κιθάρας να μη ξεβιδώνουν.

Τι επιλογές έχω;Αξίζει να πάρω επίχρυσα,κεντημένα στο χέρι με αγάπη κλπ;

Δε ξέρω καθόλου απο καλώδια αυτά που δούλευα μέχρι τώρα ήταν χειροποίητα με φθηνά βύσματα και καλώδια απ'το ηλεκτρονικάδικο της γειτονιάς και είπα να κάνω μια αναβάθμιση προς πιο ποιοτικό ήχο σε λογικά πλαίσια.

Η κιθάρα αν έχει σημασία φοράει 2 μονούς και ένα διπλό μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να πάρω επίχρυσα' date='κεντημένα στο χέρι με αγάπη κλπ;

[/quote']

 

Νομίζω ότι τα επίχρυσα για να κάνουν πραγματική (και όχι ψυχολογική) διαφορά πρέπει να κουμπώνουν και σε επίχρυσα jacks στην κιθάρα/μίκτη/κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υποθέτω λοιπόν οτι δεν ψήθηκες να τα φτιάξεις μόνος σου...

Γιατί με καλής ποιότητας καλώδιο και Neutrik πχ βίσματα, θα έκανες θαύματα.

 

Οπότε αγόρασε τα ακριβότερα που μπορείς.

Τα επίχρυσα δεν είναι απαραίτητα.

 

Η ποιότητα (shielding) του καλωδίου να'ναι καλή.

Τα βίσματα μεταλικά και επώνυμα (if possible).

Καλές κολλήσεις, και σωστά (κοντά) μήκη, όπως επέλεξες. Και όλα θα'ναι καλά.

Δεν υπάρχουν μυστικές συνταγές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μου κόλλημα είναι το ότι δεν είμαι πολύ καλός στο soldering,όπως είπες χρειάζονται καλές κολλήσεις.

Δηλαδή έτσι τελείως χοντρικά,εργοστασιακά γύρω στα 20-30 ευρώ το κομμάτι θα πάρω κατι σωστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το σημαντικότερα καλώδια είναι αυτά που συνδέουν τα Hi-Z τμήματα.

Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να μάθεις να κάνεις κολλήσεις. Δεν είναι καθόλου δύσκολο και σου δίνει πολλές δυνατότητες.

Αν αγοράσεις έτοιμα καλώδια δώσε μεγάλη σημασία στον connector.

 

Να προσθέσω ότι ένα τέλειο καλώδιο /connector μπορεί να "χαντακωθεί" αν οι επαφές του είναι βρώμικες (λίπος + σκόνη+ υγρασία +αλάτια από ιδρώτες). Η αν το συνδέεις σε αντίστοιχες σκουριασμένες επαφές.

 

Και επίσης ότι αν είναι ήδη στοιχειωδώς καλής ποιότητας (και δεν είναι χαλασμένα) αυτά που έχεις τώρα, είναι πιθανό να μην ακούσεις καμία διαφορά στον ήχο μετά την αναβάθμιση.

Δηλαδή, αν αυτός που τα έφτιαξε στο ηλεκρονικάδικο της γειτονιάς χρησιμοποίησε καλό καλώδιο και βύσματα δεν διαφέρουν ουσιαστικά από τα ακριβά "επώνυμα". :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ νομίζω οτι θα κάνω μια δοκιμή!

Τα προηγούμενα καλώδια εγώ τα είχα φτιάξει αλλα να μου πέφτει λίγο παραπάνω καλάι :D

Και μια χαζή ερώτηση,υπάρχει διαφορά στις κολλήσεις;Δλδ ό,τι καλάι και να πάρεις ίδια δουλειά δε θα κάνει; :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου