Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ή προσαρμογή; 


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία.
Προσωπικά ως αγοραστή με αποτρέπουν όλα τα «αναβαθμισμένα» αντικείμενα προς πώληση. Επίσης είναι πολύ σημαντικό νομίζω και το θέμα του επαγγελματία (;) που έκανε την όποια μετατροπή καθώς για μένα ως αγοραστή, έχει σημασία αν έγινε από γνωστό επαγγελματία και όχι από τον μαραγκό της γειτονιάς που μαστορεύει και όργανα. Ξέρω ότι μιλάμε για κιθάρες, μάλιστα fenderοειδή ως επί το πλείστον και όχι για αεροναυπηγική αλλά και πάλι.

Τέλος και για μένα η αξία της αναβάθμισης σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προστεθεί στην τιμή πώλησης του μεταχειρισμένου που την ενσωματώνει, είτε πρόκειται για κιθάρα, είτε για Peugeot 106 rally με τούρμπο και πλήρες bodykit, αυτά ανήκουν σε εποχές που έχουν περάσει ανεπιστρεπτί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσουμε τα φθηνα οργανα τυπου squier, epi κλπ εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα οργανα που ο καθενας τα εχει "αναβαθμισει" κατα το δοκουν.πχ δεν μου λενε τιποτα οι seymour duncan πανω σε μια παλια Γιαπωνεζα LP copy.Χιλιες φορες να μεινει με τους maxon.Επισης δεν θα εβγαζα ποτε gibson/fender stock μαγνητες για να βαλω κατι αλλο.Οχι οτι πιστευω οτι χανει αξια το οργανο, ετσι κι αλλιως λιγα ειναι τα σπανια συλλεκτικα κομματια που εχουν αξια οπως βγηκαν απ το εργοστασιο και ειναι τρελλα να τα πειραξει καποιος ουτως η αλλως.Απλα εχω ενα κολλημα, θελω την κιθαρα οπως την εβγαλε το εργοστασιο.Αν δεν μου αρεσει κατι δεν την παιρνω με σκοπο να αλλαζω πραγματα και να πειραματιζομαι (πραγμα επικινδυνο και κοστοβορο) προχωραω παρακατω.Επισης αν μια στις 100 τυχει και παρω καποια κιθαρα με αλλαγες για καποιο λογο, θα προσπαθησω να ξαναλλαξω τα πραγματα που εχουν αντικατασταθει με αυτα που ειχε η κιθαρα απ την αρχη

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ειναι υποκειμενικο. Αν βρισκουμε χρησιμο το μοντ Η΄ (κ το ή εδω ειναι σημαντικο) αν η μοντα ειναι καποιος μαγνητης πχ  που μπορουμε να πουλησουμε σε ικανοποιητικη τιμη κ προσθεσουμε κατι για να παρουμε αυτο που εμεις θελουμε (μην πληρωνοντας απο τη τσεπη ολο το ποσο) τοτε ειναι αναβαθμιση.

 

Σε αλλη περιπτωση ειναι μαλλον προσαρμογη. (Δε μιλαω για πολυ φτηνα οργανα που εκει ολα ειναι  αναβαθμιση)

 

Για να το δεσω με το θεμα με μεταχειρισμενα που εγινε τοσο ντορος. Πουλαγα Ibanez RG 550 του 89 με... αναβαθμιση (ή προσαρμογη ενα σετ Dimarzio οτι πρεπει γιάυτο το οργανο). Χαλια οπτικα (ξεκινησε να τη βαψει ο τυπος που την ειχε πριν κ τα παρατησε στη μεση λογω αποτελεσματος κ το οργανο ειχε 2 βαφες). Παιχτικα απο τα καλυτερα παραδειγματα το οργανου αυτου που εχω παιξει ποτε. Κ οι μαγνητες ταιριαζανε σουπερ.

 

Τιμη ας πουμε απο τη μεση τιμη ενος τετοιου οργανου εκεινης της χρονιας κ σε τελεια κατασταση εκοψα 150 για το βαψιμο κ προσθεσα περιπου 50 για τους μαγνητες. Οποτε μειον 100. (υποψιν πως δεν ειναι κανα συλλεκτικο οργανο αν κ ειναι για μενα το απολυτο οργανο αν καποιος θελει σουπερστρατ με σουπερ double locking τρεμολο με 400 ευρω κ λιγο υπομονη μεχρι να το βρεις)

 

Το παιδι λοιπον που με πηρε ηταν απο αλλη πολη. Δεν τον ενοιαζε καθολου το οπτικο καθως θα την εβαφε απο την αρχη. Τον χαλαγαν οι μαγνητες. Μετα απο αρκετες συνομιλιες συμφωνησαμε να του κοψω αλλα 50 κ αν δε του αρεσουν οι μαγνητες (οπως υποψιαζοταν) να μου τους στειλει πισω αλλιως να στειλει ενα 50ρικο. Εστειλε τους μαγνητες. Τους πουλησα κ ετσι πηρα τη τιμη που ζητουσα αρχικα. Το παλικαρι γλιτωσε ενα 50ρικο σε κατι που τελικα δε θεωρουσε αναβαθμιση. 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου