Προς το περιεχόμενο

Orange Crush 20 για σπίτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς αυτόν τον ενισχυτή?

Απ ότι βλέπω και ακούω έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι και δέχεται πετάλια καλά.

 

Τον θέλω για σπίτι. 

(Αρχικά σκέφτηκα να πάρω τον 12αρι αφού φτάνει για σπίτι όμως του λείπει το Aux in, για backing μουσική απτό κινητό, πράγμα που ο 20αρης έχει)

 

Πιστεύετε πως θα είναι ένα καλό upgrade απ'τον παλιό Line6 Spider 2 που έχω? 

 

Το βρωμοκάναλο του έχει ιδιαίτερο ηχόχρωμα που όμως θα χρησιμοποιούσα παραπάνω για ρυθμικά πάρα για σόλο, αποτι άκουσα σε βίντεος. 

 

Αλλά τον θέλω κυρίως για το καθαρό του κανάλι, και άλλο ένα συν το headphone/ record out με cab sim.

Είναι τόσο καλό αυτό όσο διαφημίζεται? 

 

Και τελευταία ερώτηση, τον έχετε στο κλασσικό πορτοκαλί ή σε μαύρο? 

 

111902235_OIP(2).jpg.586e3a91a8a9cf078851b56353025b30.jpg

13739106.thumb.jpg.9788ed763abe12d210ecce2e874d4d69.jpg

 

Αν και πιο κομψό σε μαύρο μάλλον θα το πάρω σε πορτοκαλί τελικά! 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια φορά έπαιξα στου Νάκα, και μου άρεσε πολύ το καθαρό κανάλι. Πολύ bluesy.

Δεν ξέρω για σένα Γιώργο, αλλά εγώ που έπαιξα με αυτόν... https://www.thomann.de/gb/orange_crush_35_rt.htm   πολλές φορές (τον είχε φίλος που τζαμάραμε μαζί στην αποθήκη του σπιτιού του) σε "ικανές" εντάσεις με την δικιά μου special Am strat αλλά και με μια Epiphone Les Paul με tonerider μαγνήτες, μου φάνηκε πολύ μουντός.

 Καθόλου ευκρίνεια, λάσπη ήχος με πολλά μπάσα και μεσαία, εννοείτε βέβαια ότι "έπαιξα" με τα

ποτενσιόμετρα του....

 Τώρα για πολύυυυ βαρύ metal με κάποιο διστόρσιον πεταλάκι μπροστά του μπορεί και να κελαηδάει...

 

 Κουφή Λεοπάρδαλη αφού τον θες για το σπίτι, γιατί δεν παίρνεις κάποιον καινούριο modeling που έχουν όλα όσα γράφεις (και πολλά παραπάνω...) στο ποστ σου;

 Πχ...

https://www.thomann.de/gr/marshall_code_25.htm

 

https://www.thomann.de/gr/fender_mustang_lt25.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έψαχνα να πάρω orange μονο για το πορτοκαλί του χρώμα για να ταιριάζει με τους τοίχους στο σπίτι, αλλά τελικά δεν πήρα.

Μάλιστα έχω τον spider 2 30watt. 

 

Δοκίμασα τον orange και θα σου μεταφέρω τις εντυπώσεις μου:

Γενικά έχει ένα καλό καθαρό κανάλι που κάνει για πετάλια. Φυσικά αν πειράξεις τις ρυθμίσεις των πεταλιών θα φέρεις τον ήχο σου εκεί που θέλεις. Το βρώμικο δεν με ενθουσίασε, αλλά κανένα βρώμικο των orange δεν με ενθουσιάζει. 

 

Το cab emulator δεν με απασχολεί ποτέ γιατί πάντα φορτώνω στο DAW IRS και είμαι οκ.

 

Γιατί ΔΕΝ τον αγόρασα:

1. Τον θεωρώ ακριβό σε σχέση με τον ανταγωνισμό

2. Δεν παίζω τελικά τόσο πολύ με ενισχυτη αλλά καρφί στη κάρτα ήχου

3. Αν θελω να τζαμάρω σπίτι με backing tracks κλπ τελικά με καλύπτει το καθαρό του Line 6 με μια διευκρίνιση πάνω σε αυτό: συνήθως ο line 6 ανάλογα με το πως κοιτάει το μεγάφωνο μου ακούγεται αρκετά μπάσος αλλα δεν θέλω να πειράξω τα πετάλια μου γιατί έχω φτιάξει τον ήχο μου για τον καλο ενισχυτή που έχω στο προβάδικο, οπότε φροντίζω να με "κοιτάζει" το μεγάφωνο, δηλαδή με απλά λόγια παίζω με τη θέση του ενισχυτη για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα (βλέπε το #6 εδώ 

Συνολικά λοιπόν για τους παραπάνω λόγους τελικά δεν τον αγόρασα.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί οι ενισχυτες που γράφετε αλλά έχουν ένα κάρο πράγματα που δεν χρειάζομαι. 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Κουφη Λεοπαρδαλη είπε

Καλοί οι ενισχυτες που γράφετε αλλά έχουν ένα κάρο πράγματα που δεν χρειάζομαι. 

 

Δεν τα χρειάζεσαι τώρα. Αυριο? Και σε λάιβ τον παίρνεις άνετα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Κουφη Λεοπαρδαλη είπε

Καλοί οι ενισχυτες που γράφετε αλλά έχουν ένα κάρο πράγματα που δεν χρειάζομαι. 

 

Για μένα το νο.1 χαρακτηριστικό ενός ενισχυτή είναι το πώς ακούγεται και το πώς είναι στα χέρια μου. Ναι, μπορεί οι ενισχυτές που σου πρότειναν να έχουν features που δε χρειάζεσαι, αλλά παίζουν και αρκετά καλύτερα από τον Orange. (γνώμη μου αυτό)

 

Για τα ακούσματα που έχεις και αυτά που παίζεις, ο Katana είναι πολύ πιο λογική επιλογή.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos Αν μπορούσα να πάρω ενισχυτή με αυτά που θέλω και να έχει μόνο καθαρό κανάλι θα επερνα, για να καταλάβεις, αφού έχω πετάλια για τους άλλους ήχους.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Κουφη Λεοπαρδαλη είπε

@BillTrantos Αν μπορούσα να πάρω ενισχυτή με αυτά που θέλω και να έχει μόνο καθαρό κανάλι θα επερνα, για να καταλάβεις, αφού έχω πετάλια για τους άλλους ήχους.

 

Αν θέλεις μόνο καθαρά γιατί δεν ψάχνεις ένα καθαρό combo με FX Loop;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου