Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - ELP Tarkus. All-guitar Cover


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Έχετε όμως ένα κοινό σημείο.......................................................την κάλτσα!

κοροϊδεύετε, αλλά χωρις κάλτσα αυτά ΔΕΝ παίζονται

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

 

παναγίτσα μου θα σηκωθεί ο ντεμπουσι απο τον τάφο και θα αρχίσει λιθοβολισμούς

Επεξεργασμένο από gmoukou

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τον Paul τον είχα δει live όταν είχε έρθει στην Ελλάδα με τη μπάντα του Neal Morse (+ Portnoy). Απίστευτος κιθαρίστας.

 

 

 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Πάντως το trilogy.. δεν.

Μην είσαι υπερβολικός. Με 2 κυρια οργανα δεν βγαίνει ζωντανά εύκολα. Είναι προσαρμοσμενο στα μέτρα τους. Εγώ τους βγάζω το καπελο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Μην είσαι υπερβολικός. Με 2 κυρια οργανα δεν βγαίνει ζωντανά εύκολα. Είναι προσαρμοσμενο στα μέτρα τους. Εγώ τους βγάζω το καπελο

Απο πλευράς "να παίζονται οι σωστές νότες στο σωστό χρόνο" μια χαρά το παίζουν. Αλλά ο τύπος βάζει στην κιθάρα ήχους που το κάνουν να ακούγεται σαν παρωδία, σαν videogame, μου θυμίζει εκείνο το τραγελαφικό cover που είχε κάνει ο Rudess στο Tarkus. Δηλαδή δεν με πείθουν οτι προσεγγίζουν το κομμάτι με το σεβασμό που απαιτεί η σύνθεση (όπως πχ είχες κάνει εσύ) αλλά οτι το σφαγιάζουν (ηχοχρωματικά) στο όνομα του εντυπωσιασμού. Και έτσι μοιάζει με κακέκτυπο και με χάνουν. Κι είναι κρίμα να βλέπω οτι ο Palmer εγκρίνει αυτό το τσίρκο.. Ο Keith δε νομίζω οτι θα  επέτρεπε σε αυτή την ασπρόμαυρη φωτοτυπία να βγεί, αντιθέτως δε νομίζω οτι θα είχε πρόβλημα με το δικό σου cover πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Απο πλευράς "να παίζονται οι σωστές νότες στο σωστό χρόνο" μια χαρά το παίζουν. Αλλά ο τύπος βάζει στην κιθάρα ήχους που το κάνουν να ακούγεται σαν παρωδία, σαν videogame, μου θυμίζει εκείνο το τραγελαφικό cover που είχε κάνει ο Rudess στο Tarkus. Δηλαδή δεν με πείθουν οτι προσεγγίζουν το κομμάτι με το σεβασμό που απαιτεί η σύνθεση (όπως πχ είχες κάνει εσύ) αλλά οτι το σφαγιάζουν (ηχοχρωματικά) στο όνομα του εντυπωσιασμού. Και έτσι μοιάζει με κακέκτυπο και με χάνουν. Κι είναι κρίμα να βλέπω οτι ο Palmer εγκρίνει αυτό το τσίρκο.. Ο Keith δε νομίζω οτι θα  επέτρεπε σε αυτή την ασπρόμαυρη φωτοτυπία να βγεί, αντιθέτως δε νομίζω οτι θα είχε πρόβλημα με το δικό σου cover πχ

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια αλλά εγώ βλέπω τους νέους και ζηλεύω την τεχνική τους. Τώρα το θέμα της μεταγραφής του έργου για να παιχτεί ζωντανά είναι μεγάλη συζήτηση. Όταν απουσιάζει ο άνθρωπος χταπόδι όλα πάνε περίπατο. Και ιδίως δεν κάνουμε σύγκριση με στούντιο ηχογράφηση όπου ο Εμερσον ντουμπλαρισε τα παντα όπως και γω στο tarkus.

Σίγουρα είναι εξαιρετικοί ζηλευτοι παίκτες και μοιράζουν ωραία το έργο άσχετα αν δεν μπορούν να φτάσουν τους μακαρίτες 

Και μένα μου ακούστηκε λίγο άδειο σε σχέση με το μεγαλειώδες trilogy αλλά δεν μπορώ να δεχτώ να με βάζεις στο ίδιο επίπεδο με αυτά τα τέρατα όσο και να κολακευομαι

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimsonic είπε

Πες Άσ'τον τρελό στην τρέλα του

Θα πω είναι ο καλύτερος.

 Τι να πω. Είναι καταπληκτικά αυτά που ακούμε και επειδή ξεκάθαρα μετά από τοοοοοοσα χρόνια όλα τα άλλα τα έχεις, ευτυχώς που έχεις και την υπομονή για να στήνεις τέτοια project.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
7 ώρες πριν, dimsonic είπε

δεν μπορώ να δεχτώ να με βάζεις στο ίδιο επίπεδο με αυτά τα τέρατα

Δεν σε βάζω στο ίδιο επίπεδο με τους ELP, αλλά σίγουρα σε βάζω σε ανώτερο επίπεδο απο τους τύπους στο βίντεο του trilogy.. Ψωνάρες ρε φίλε, μετέτρεψαν μπάσο και κιθάρα σε μπλιμπλικοκατάσταση και νομίζουν οτι δε θα το κριτικάρουμε επειδή είναι βιρτουόζοι. Μόνο ο Πάλμερ το σώζει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου