Προς το περιεχόμενο

Η Frankenstrat πλέον λέγεται Evh Frankie Striped MN Relic R/W/B και δεν κοστίζει ένα νεφρό !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεραντάν.

 

Και ευτυχισμένο 2022.

 

Έκαναν τα κόλπα τους εκεί στο Αμέρικα και πλέον σε μαζική παραγωγή , ένα προϊόν που μέχρι πρόσφατα το αποκτούσες χειροποίητο και με τσουχτερή τιμή.

Το 2008 αποκτούσες την EVH Frankenstein replica, κατόπιν παραγγελίας, στο Fender Custom Shop, στην δροσερή τιμή των 21.599 ευρώ. Τιμή όπως φαίνεται στον κατάλογο του Musicstore Hits and News 2008/I.

Πλέον μπορεί κάποιος να την αποκτήσει αν δώσει απλά 1.399 γιούργια. Τιμή από την σελίδα του Μπαρμπαθωμά,  https://www.thomann.de/gr/evh_frankie_striped_mn_r_w_r_relic.htm

 

Το αν αξίζει είναι άλλη κουβέντα.

Η κουβέντα έχει να κάνει με μια κιθάρα που πριν 13 χρόνια κόστιζε 15 (δεκαπέντε) φορές απάνω.

Βελτιώθηκε η παραγωγή ή μετά τα κόλλυβα εκεί στο L.A. οι Βαναλεναίοι τα πουλάνε όλα μπιρ-παρά;

Η δική μου υποψία λέει πως,  τα γραφικά μάλλον είναι κάποιο είδους αυτοκόλλητο, που το βάζουν με ειδική τεχνική. Υποψιάζομαι είναι η ίδια πατέντα που έχουν εφαρμόσει σε κάποιες σειρές vintage ψευτορέλικ.

Για να είμαι ειλικρινής άλλες εποχές ίσως έκανα την κίνηση αγοράς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να υπάρχουν 100+ βίντεο με DIY Frankenstrat, δλδ αν δώσει κάποιος τόσα λεφτά, δεν μπορεί να πάρει μια απλή fender και να πάει σε ένα μερακλή μάστορα να του την φτιάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

Πρέπει να υπάρχουν 100+ βίντεο με DIY Frankenstrat, δλδ αν δώσει κάποιος τόσα λεφτά, δεν μπορεί να πάρει μια απλή fender και να πάει σε ένα μερακλή μάστορα να του την φτιάξει;

Θα πρεπει  να αγορασεις δηλαδη μια απλη fender, ενα απλο floyd rose 1, ενα απλο paf, και να πληρωσεις και το μερακλη μαστορα για τις μοντες. Ποσο θα παει αυτο? 
 

ΥΓ δεν μου αρεσει το σκουρο Maple που εχει αυτη η εκδοση.

,

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό στη θέση του middle μαγνήτη είναι ...... ο διακόπτης? Πώς γκένεν αυτό?

 

Edit: είναι dummy.....και το έχει και σαν spec! Όπως και ο neck μαγνήτης.

 

Έτσι ήταν η original?

Επεξεργασμένο από mkm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Θα πρεπει  να αγορασεις δηλαδη μια απλη fender, ενα απλο floyd rose 1, ενα απλο paf, και να πληρωσεις και το μερακλη μαστορα για τις μοντες. Ποσο θα παει αυτο? 
 

ΥΓ δεν μου αρεσει το σκουρο Maple που εχει αυτη η εκδοση.

,

 

δεν ξέρω να σου πω, φαντάζομαι ότι αθροιστικά θα κάνει λιγότερο από €1.4χιλ. Αν αλλάξεις την fender σε squier ακόμα πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D'Ailleurs είπε

 

δεν ξέρω να σου πω, φαντάζομαι ότι αθροιστικά θα κάνει λιγότερο από €1.4χιλ. Αν αλλάξεις την fender σε squier ακόμα πιο κάτω.

Θα εβαζες σε μια squier, bridge που κοστιζει δυο φορες οσο η κιθαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Θα εβαζες σε μια squier, bridge που κοστιζει δυο φορες οσο η κιθαρα?

 

καλά όχι, αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βρείς φτηνότερα floyd. Oh well...έχεις ένα point όπως φαίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχε κάποιο "κανονικό" pickguard πάνω της με άλλους δυο μαγνήτες που να ταίριαζαν με τον bridge μαγνήτη και "κανονικά" ηλεκτρικά, η τιμή της θα ήταν μια χαρά γι αυτά που προσφέρει..

 Έτσι όπως είναι μόνο εάν με κάνει να παίζω σαν τον EVH  ή  είμαι μέλος σε cover band (καραcover όμως...) των Van Halen έχει κάποιο νόημα η αγορά της.... κι ας έπεσε τόοοοσο η τιμή της.

 

 Γνώμη μου..και συγνώμη για το off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

 

καλά όχι, αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βρείς φτηνότερα floyd. Oh well...έχεις ένα point όπως φαίνεται....

Το ενα θεμα συζητησης μπορει να ειναι η ιδιοκατασκευη  μιας ρεπλικα της frankenstrat (οπου μπορεις να θεσεις μονος σου το υψος του μπατζετ και αναλογα την ποιοτητας της κιθαρας) και αλλο το θεμα συζητησης ειναι αν αξιζει η συγκεκριμενη Evh Frankie τα 1400.

Αν θελεις να τη φτιαξεις μονος σου ΟΚ, συμφωνω να δωσεις οσο λιγοτερα χρηματα (οπως εκανε αλλωστε και ο ιδιος ο EVH) κοβωντας απο οπου μπορεις, πχ parts φτηνα αλλα καλα, πχ μεταχειρισμενα ή noname.
 

Αλλα στο μαστορα για να φτιαξεις μια κιθαρα, θα δωσεις τα ιδια χρηματα για εργασια, ειτε φτιαξεις μια κιθαρα που τα υλικα θα κοστισουν 1000€, ειτε θα κοστισουν 100€.
Και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι ευκαταφρόνητο το ποσο της αμοιβης του μαστορα για τετοια δουλεια με βαψιματα κλπ. (γιατι εθεσες και το θεμα "μερακλης" μαστορας και σιγουρα ο μερακλης δεν θα βαψει με spray ή ακομα κι αν το κανει - γιατι ετσι το εκανε και ο EVH - θα θελει την τεχνη του για να μοιαζει και η τεχνη πληρωνεται κι αυτη αδρα, οχι μονο τα υλικα. Μεσα στην τεχνη ειναι και τα κοψιματα, η συναρμολογηση, τα ηλεκτρικα κλπ)


Συμφερει πχ να δωσεις 500€ σε μαστορα και να εχεις μια κιθαρα με υλικα που κοστιζουν 300€?
Συνολο 800€ και η κιθαρα ουσιαστικα σαν οργανο να αξιζει 300€?


Ή να δωσεις 500€ για εργασια και 1000€ για υλικα, συνολο 1500€ και να εχεις μια κιθαρα που αξιζει για 1000€?

Και εδω ερχονται οι συγκρισεις.
Η Α κιθαρα των 300€ (800€ συνολο) θα ειναι καλυτερη απο την Frankie των 1400€? (δυσκολο)
H Β κιθαρα των 1000 (1500€ συνολο) θα ειναι καλυτερη απο την Frankie των 1400€? (παιζεται, και καλυτερη και χειροτερη)

 

.

38 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Εάν είχε κάποιο "κανονικό" pickguard πάνω της με άλλους δυο μαγνήτες που να ταίριαζαν με τον bridge μαγνήτη και "κανονικά" ηλεκτρικά, η τιμή της θα ήταν μια χαρά γι αυτά που προσφέρει..

 Έτσι όπως είναι μόνο εάν με κάνει να παίζω σαν τον EVH  ή  είμαι μέλος σε cover band (καραcover όμως...) των Van Halen έχει κάποιο νόημα η αγορά της.... κι ας έπεσε τόοοοσο η τιμή της.

 

 Γνώμη μου..και συγνώμη για το off topic

Δεν νομιζω οτι θα ειχε κανενα προβλημα καποιος που δεν παιζει σε VH cover band να παιζει με αυτο το στησιμο κιθαρας.
Ειναι μια κανονικη κιθαρα που ειτε σου κανει ο ηχος της και την παιρνεις και παιζεις, ειτε δεν σου κανει.
Σε καποιον μπορει ευκολοτατα να μην κανει μια κιθαρα με κανονικο pickguard και κανονικα ηλεκτρικα.
Εγω την ειχα για λιγο καιρο και ηταν μια χαρα. Δεν μου ελειπε κατι.
Μου ελειπε η ταχυτητα και ευκολια στην αλλαγη χορδων.

Αλλα αυτο μου ελειπε και απο αλλες κιθαρες μου, με κανονικους μαγνητες και ηλεκτρικα, που ειχαν floyd rose

Οπως μου ελειπαν και οι θεσεις 2-4 του πενταθεσιου της strat, αλλα αυτο μου ελειπε και στις αλλες κιθαρες με διπλους μαγνητες. Γιατι οσο και να σπλιταρεις τους διπλους, ηχο τετοιο δεν βγαζεις. Γιαυτο και κατηργησα το σπλιτ στις κιθαρες με διπλους και οταν θελω τετοιο ηχο, παιζω με strat με μονους.

 

.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Και εδω ερχονται οι συγκρισεις.
Η Α κιθαρα των 300€ (800€ συνολο) θα ειναι καλυτερη απο την Frankie των 1400€? (δυσκολο)
H Β κιθαρα των 1000 (1500€ συνολο) θα ειναι καλυτερη απο την Frankie των 1400€? (παιζεται)

Και αν σου τη βαρέσει και θελήσεις να την πουλήσεις, θα πιάσει τα ίδια με τη Frankie;

  • Συμφωνώ 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου