Προς το περιεχόμενο

Tί πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση που βλέπουμε κάποια αναληθή αγγελία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί όντως να ειναι σώμα της original με άλλο μπράτσο.

 

Δε μπορείς να το δείς αυτό απο φωτογραφίες.

 

Θα πρέπει να λύσεις τη κιθάρα.

 

Να προσθέσω και εγώ ειχα μια ατυχή συνάντηση με έναν τύπο απο εδω μέσα που υσχυριζόταν οτι είχε αμερικάνικη στρατ η οποια εν τέλη ηταν partcaster. Λεπτομέρειες δε θέλω να δώσω διότι μπορεί να μη γνώριζε ούτε ο ίδιος, αλλα μου φάνηκε απαταιονάκος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γνώστης περί Fender. Η αγγελία πιθανόν να κρύβει ανακρίβειες, μια και δεν φαίνεται να υπάρχει blackie με μαυρο headstoc, αλλά από την άλλη αναφέρει ότι εχει (μαλλον νεο) μανίκι της fender με τέτοιο χαρακτηριστικό.

 

Δεν είναι από τις αγγελίες που δεν τηρούν προϋποθέσεις και μπορεί να την καταγγείλει κάποιος, εκτός και εάν έχει αποδείξεις οτι πρόκειται να απάτη, ακούσια ή εκούσια. Θα πρέπει να βγάλει το φίδι απο την τρύπα ο υποψήφιος αγοραστής.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Maple είπε

Μπορεί όντως να ειναι σώμα της original με άλλο μπράτσο.

Αναφέρομαι στην περιγραφή σαν Eric Clapton Blackie. Ούτε μπράτσο είναι από blackie και ούτε texas special φοράει μια EC blackie νομίζω. Μόνο ένα σώμα αρκεί για να χαρακτηριστεί ως blackie?

 

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν είναι από τις αγγελίες που δεν τηρούν προϋποθέσεις και μπορεί να την καταγγείλει κάποιος

Mπορώ δηλαδή να βάλω αγγελία για Strat usa όταν μόνο το σώμα είναι usa, το μπράτσο από ΜΙΜ και μαγνήτες από squier?

Επεξεργασμένο από Αρχή Διαλόγου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι αρμοδιότητα του admin να τσεκάρει την εγκυρότητα της κάθε αγγελίας. Εφόσον είναι "νομότυπη" η αγγελία, ας ψαχτεί ο υποψήφιος αγοραστής.

 

Εαν εχεις στοιχεία ότι είναι ψευδής, τοτε πατα αναφορά και γράψε τα στα σχόλια. Το έχω κανει πολλακις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος μένει σε εναν απλό χαρακτηρισμό.. τι να πω.. αξίζει να τη πάθει.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοεις, απλά ζούμε σε μια κοινωνία που μεγάλες εταιρείες σου πουλάνε ΧΨ για Ω (δες τρόφιμα).

 

Αυτό που λέει και ο Γκουρμουλ, αυτός που πρέπει να ψαχτεί είναι ο αγοραστής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Maple είπε

Οποιος μένει σε εναν απλό χαρακτηρισμό.. τι να πω.. αξίζει να τη πάθει.

 

Εδώ με σεβασμό θα διαφωνήσω. Αν θέλουμε να έχει κάποια αξία εδώ η κοινότητα και να μην είναι άλλη μια πλατφόρμα πωλήσεων που βρίθει απατεώνων, δεν είναι πια και τόσο δύσκολο να πατήσουμε ένα report και να γράψουμε με πέντε λέξεις τις ενστάσεις μας. Κι ας κρίνει μετά η διαχείριση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφώνω οτι το report υπάρχει για αυτούς τους λόγους.

 

Απλα στη συγκεκριμένη αγγελία ο άνθρωπος περιγράφει πάνω-κάτω τι πουλάει.

 

Ο τίτλος της ειναι bait όμως.

 

Πιστευώ πως έχουμε δει όλοι πολύ χειρότερα στις αγγελίες.

 

Απο όργανα που ξαφνικά έχουν πάρει 100% πάνω στις αξίες τους επειδή μάλλον ο πωλήτης ειναι ο Μίδας και οτι ακουμπάει γίνεται χρυσάφι...

 

Μέχρι και όργανα τα οποία διαφημίζονται ως Fender-Bender, που όμως ειναι αποτελούμενα απο φτηνά PARTS.

 

Για εμένα ειναι εξαιρετικά δύσκολο να υπάρχει ελεγχος στις αγγελίες απο κάποιον admin, οπως επίσης καθόλου ρεαλιστικό να έχεις μια κοινότητα χωρίς απατεώνες και δήθεν έξυπνους.

 

Γιαυτό ο καθένας πρέπει να είναι ενήμερος και να κάνει την κατάλληλη έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 ώρες πριν, Maple είπε

Γιαυτό ο καθένας πρέπει να είναι ενήμερος και να κάνει την κατάλληλη έρευνα.

Ναι, και αν τον ενδιαφέρει κάτι και έχει αμφιβολίες, απευθύνεται στην κοινότητα και η αλήθεια θα λάμψει 🧐

 

Πάντως μιλώντας για διάφορα vintage μπάσα που παίρνει το μάτι μου στις αγγελίες, ο κακός χαμός γίνεται με ορισμένα «original», που τους έχουν βγάλει τα μάτια στις μόντες 😄

Original = original, ας το καταλάβουν ορισμένοι πωλητές ή ας αναπροσαρμόσουν τις τιμές τους.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

ας το καταλάβουν ορισμένοι πωλητές ή ας αναπροσαρμόσουν τις τιμές τους.

 

ετσι κι αλλιως απουλητα μενουν και αυτα τα "vintage" μπασα και οι κιθαρες....10 μηνες εκει...μονα τους και original..😅 

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου