Προς το περιεχόμενο

Classic rock,πάλι;


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καποτε επαναστατικο ροκ σήμερα το 2007 μυριζει μουχλα

 

Μεγάλη κουβέντα που βρίσκει σύμφωνο...

 

ελπίζω να μην είσαι vodafoneboy

 

... ένα vodafoneboy σαν και μένα!

 

Το ροκ βέβαια μούχλιασε σαν ήχος' date=' αλλά σαν νοοτροπία... επιμένει![/quote']

 

 

πριν λίγες μέρες γύρισε ένας φίλος από Αγγλία και τον ρώταγα για τα

vodafoneboy και την σχετική μόδα και τα διάφορα στυλ που υπάρχουν,

και μου είπε το εξής ότι δεν υπάρχουν vodafoneboy στην αγγλία, αυτή η επανάσταση!! έγινε στην ελλάδα, μέσα από την τηλεοπτική διαφήμηση τις εταιρίας. Τελικά να που ήμαστε και πρωτοπόροι στο λουκ!:lol:

 

το ροκ έχει παραξηγηθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, ροκ!! κάνουν πλέον ο καρβέλας με την βίσση τα vodafoneboy και ο νταλάρας με τον ρεμο!!

 

ευχαριστώ όλους αυτους τους ροκάδες για το καλλιτεχνικό τους έργο και την κοινωνική τους προσφορά και όλους τους επαναστάτες της κινητής τηλεφωνίας.

 

πέρα από πλάκα στην αντίπερα όχθη των vodafoneboy υπάρχουν παιδιά που δεν μασάνε και αντιδρούν με τον δικό τους τρόπο (βλέπε πόσοι φοιτητές είναι καθημερινά στο δρόμο που δεν δέχονται αλλο κουτόχορτο)και αν μπούμε στο κομμάτι των μουσικών υπάρχουν μουσικοί που πειραματίζονται με διαφορετικούς ήχους αντιδρούν μέσω αυτής και μέ άμεσο λόγο που πολλές φορές συναντάει και την ποίηση.

 

από την άλλη φυσικά τα vodafoneboy καταβάλουν τις δικές τους προσπάθειες και αν μιλάμε για μουσικούς vodafoneboy προσπαθούν να κάνουν την δικη τους επανάσταση και να γίνουν ringtones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον δεν ξέρεις την πλειοψηφία των εμάδων στο εξωτερικό ε; ¶λλο h.punk και άλλο πλέον εμο που είναι μόδα σαν τους δικούς μας! Απλά δες mtv και κάτι χαζοεκπομπές που δείχνει ώρες ώρες το σκαι!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεου boukaw!!!!

emo= vodafoneboyz??????

 

Γενικοτερα πιστευω οτι υπο τον ορο emo χαρακτηριζονται λανθασμενα ΑΠΕΙΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

Η emo σκηνη περιλαμβανει αρκετα συγκεκριμενα πραγματα και ειναι αρκετα περιορισμενη σε κοσμο.

Τωρα γιατι καποιοι χαρακτηριζουν ολο τον εναλλακτικο-ανεξαρτητο ηχο emo,ρωτηστε τους.

 

Α και τα vodafone boys ουτε με emo,ουτε με indie ,ουτε με οτιδηποτε αλλο αξιοπρεπες μου φαινεται οτι εχουν σχεση.

Χωρις να εχω κανει διατριβη πανω τους νομιζω οτι ειναι ατομα που ακολουθουν ενα συγκεκριμενο dresscode λογω trend,χωρις να υπαρχει συγκεκριμενο μουσικο η ιδεολογικο υποβαθρο.Μου φαινεται οτι ευπεπτα πραγματα ακουνε(ξερετε progressive trans του κιλου,αντε και franz ferdinard στις ποιοτικοτερες τους και ΣΙΓΟΥΡΑ OXI FUGAZI),apolitic πρεπει να ειναι και γενικοτερα μοιαζουν με αστικη απαντηση στους διαστημοβλαχοteenagers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε τώρα μόνο για την μουσική.

Ως εμο ονομάζεται και ολόκληρη subculture. Αν ρίξεις μια ματιά στο wiki θα δεις. Τι δεν καταλαβαίνετε από αυτό; Όπως υπάρχουν οι ροκάδες και οι "ροκάδες" του κιλού έτσι ισχύει και με αυτό. Και όπως υπάρχουν και οι εμο υπάρχουν και οι εμο-βοδαφονμποις. Αυτό. Δεν το καταλαβαίνετε; ρίξτε και μια ματιά:

http://en.wikipedia.org/wiki/Emo

 

 

Ο όρος vodaphoneboy υπάρχει εδώ. Ο ξένος δεν ξέρει τι του λες. Αν όμως του πεις για την "εμο" υποκουλτούρα θα σου πει. Πρόσεχε την "εμο" και όχι την εμο.

 

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΑ ΤΗΝ ΕΜΟ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πως ξεφύγαμε από τη μουσική πάλι δεν το κατάλαβα.

Αν σας πώ ότι οι απόψεις του τύπου

"η νέα γενιά που δεν μασάει κουτόχορτο θα κάνει την επανάσταση και θα βγάλει τη νέα μουσική (μέσα από τους δρόμους) που θα εκφράζει ολόκληρη γενια"

και "η εμφάνιση ταυτίζεται με συγκεκριμένο ιδεολογικοπολιτικό υπόβαθρό"

μυρίζουν περισσότερο μούχλα κι από τους Deep Purple, τι θα πείτε?

 

30 χρόνια ακούω να αναμασσώνται αυτά τα πράγματα και τα έχω βαρεθεί περισσότερο κι από το κλασικό ρόκ.

Από παιδάκι στα '70, φοιτητής στα τέλη '80, εργαζόμενος μετα, κλπ, κλπ, η ίδια καραμέλα.

 

Οι επαναστάσεις στη μουσική γίνονται από ταλαντούχους μουσικούς (αλλά όχι κατ' ανάγκη γνώστες σε βάθος της μουσικής θεωρίας).

Οι επαναστάσεις στη μουσική δεν γίνονται από παιδιά που πετάνε πέτρες. Τέτοια παιδιά πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Μόνο που πολλές φορές, τα παιδιά αυτά ύστερα από 5 χρόνια έχουν πάει στρατό, δουλεύουν στο μαγαζάκι του μπαμπά τους και πολλές φορές κλέβουν και στο ζύγι.

 

Όσοι πετάνε πέτρες σήμερα, έχουν κάθε δικαίωμα να με βρίσουν, και δεν θα θυμώσω. Τους καταλαβαίνω. Αλήθεια.

 

Μετά από πέντε χρόνια όμως, διατηρώ κι εγώ το δικαίωμά μου να τους μουτζώνω -με τα δύο χέρια- χτυπώντας τη μία παλάμη πίσω από την άλλη. (Ώρσε!!! + χαρακτηριστικός ήχος: κλάτσ!) :wink:

 

Peace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός Harilatron.

 

Επαναστάσεις στην μουσική γίνονταν, γίνονται και θα εξακολουθούν να γίνονται. Το θέμα είναι, ότι αν κάποιος κάθεται και ασχολείται με 1 το πολύ 2 είδη, τα οποία μάλιστα είναι και παρεμφερή, τότε ποτέ δεν θα το αντιληφθεί. Κι εγώ μέχρι πριν 3 χρόνια που ασχολούμουν αποκλειστικά με ροκ-μεταλ, έλεγα ότι πάει, αυτό ήταν. Δεν θα ξαναβγούν καινούρια πράγματα και άλλα τέτοια. Πάλι καλά όμως που έκανα ένα τεράστιο λάθος!!!

 

(¶σχετο, αλλά δεν νομίζω ότι ξεφύγαμε πριν.)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου