Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό κραμμάτων tailpiece made by Halon.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

πες τα αΦτα στους vintage buffs (η Gibson μέχρι και το 66 χρησιμοποιούσε αλουμινιο μετα φυσικα Zamac).


Για Λες Πωλ είμαι στο λουμίνι όμως να ξες

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εύγε Ντοκ, διαφωτιστικό τεστ. Οι διαφορές στην ακουστική σύγκριση είναι πολύ μεγάλες, όμως είναι και αυτή που μας ενδιαφέρει λιγότερο αφού μιλάμε για ηλεκτρική κιθάρα, ενδεικτικές και χρήσιμες όμως. Είναι δύσκολο για το μυαλό να "ξεφύγει" απο τη γοητεία του αλουμινίου, έχει αυτό το direct link σε ηχογραφήσεις και ήχους που αποτέλεσαν αναφορά. Το steel Halon είναι νομίζω η "καλύτερη" μέση λύση, πλήρες συχνοτικά και αρκούντως vintage. Το titanium με εντυπωσίασε, μου φάνηκε όμως ελαφρά "κλινικό" και κρύο μέσα στην τελειότητα του. Bronze & brass μεγάλες διαφορές μεταξύ τους αλλά και τα 2 θαρρώ πως απευθύνονται σε κατασκευές με εγγενείς ελλείψεις, εκεί ίσως ισορροπήσουν ήχους και αποκρίσεις και δουλέψουν προκειμένου να "σωθεί" ένα όργανο. Το zamak τενεκές ξεγάνωτος 😎. Σε κάθε περίπτωση, μια κιθάρα είναι "όλον", πολλές φορές κυνηγώντας το "καλύτερο" χάνεις απο χαρακτήρα και ήδη υπάρχουσα και διαμορφωμένη προσωπικότητα, καλό είναι όμως να γνωρίζεις κάποιες λύσεις όταν αντιμετωπίζεις αδυναμίες και είσαι αποφασισμένος να προσπαθήσεις να τις βελτιώσεις. Υπ' αυτή την έννοια, θεωρώ το τεστ που δρομολόγησες πολύτιμο και σ' ευχαριστώ θερμά.

  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστούμε @argytar, είναι εντυπωσιακές οι διαφορές.

Άν αυτες είναι οι διαφορές στο tailpiece φαντάζομαι πως θα γίνεται της πόπης με την γέφυρα και το nut ή ακόμα και τα κλειδιά! 

Προσωπικά έχω καταλήξει στο αλουμίνιο που αν και ψόφιο ακουστικά (λόγω μικρής μάζας λογικά) βγάζει ισορροπημένο ηλεκτρικό ήχο.

Αυτό που εντυπωσιάζει πάντως πέρα απο την ένταση είναι και η τονική ισορροπία του Phosphor Bronze, (που δεν είναι τυχαίο το ότι το χρησιμοποιούν στις χορδές ακουστικής κιθάρας).

 

Υ.Γ. Κερδίζεις το πρώτο επίσημο βραβείο Nerd που θα αποδοθεί απο το Noiz. Στη γυναίκα σου το 'πες, τι τεστ έκανες;😂

  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει με τις διαφορές στο δεύτερο μέρος .

Όμως στην αρχή που είναι unplugged κάτι έχει παιχτεί με την ηχογράφηση διότι προφανώς κάποιος κομπρέσσορας υπάρχει που ανεβάζει το noise floor στο background. Εγώ δεν μπορώ να βγάλω κανένα συμπέρασμα στα unplugged. Κάποια ευνοούνται σαφέστατα.

Τώρα για την αίσθηση... εσύ ξέρεις καλύτερα και σε πιστεύω.

 

(Αθάνατος ο Michel..!)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναρρωτιέστε γιατί είμαι στραβωμένος στο βίντεο η απάντηση είναι απλή: είχα μόλις τελειώσει ιατρείο και έπρεπε να βάλω και να βγάλω 7 φορές τις χορδές μέσα σε μια ώρα……

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2022 στις 7:50 ΜΜ, argytar είπε

είχα μόλις τελειώσει ιατρείο και έπρεπε να βάλω και να βγάλω 7 φορές τις χορδές μέσα σε μια ώρα……

 

Τι λες τώρα βρε Αργύρη!!!!

Ούτε στον χειρότερο εχθρό μου κάτι τέτοιο.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Αετός είπε

Για να μην ανοίγω άλλο thread.

Έχει κάποιος τη steel halon bridge σε strat;

Να μας πεί εντυπώσεις;


αυτή φοράει steel Halon tremelo

 

 

Εκτός από το βουτυράτο τρέμελο άξιον έχει και σκάσιμο , αρμονικές και ένταση!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argytar είπε


αυτή φοράει steel Halon tremelo

 

 

Εκτός από το βουτυράτο τρέμελο άξιον έχει και σκάσιμο , αρμονικές και ένταση!

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου