Προς το περιεχόμενο

Επιλογες για στησιμο PC ηχογραφησεων?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας αγαπητο noiz.

Αποφασισα να αποκτησω ενα  σταθερο Η/Υ για ηχογραφησεις στην τιμη των 500 εως 800 ευρω...συν τα ηχεια και η καρτες ηχου.

Θα μπορουσε καποιος να με βοηθηση και να μου προτεινει τι να παρω αν παρω αυτο τον επεξεργαστη (A-8350 4.0GHZ,8-CORE BOX)?

Επειδη ειμαι παντελως ασχετος...θα παρακαλουσα οποιος προτεινει το οτιδηποτε να τα εξηγει σαν να μιλαει σε ασχετο... ;D ;D

Ευχαριστω προκαταβολικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα φιλε.

Λοιπόν, πρεπει να ξεκαθαρισεις μερικά πραγματα, δηλ, αν εχεις/ ειχες ποτε ασχοληθει με τις ηχογραφησεις, τι ακριβως θελεις να κανεις κτλ.

 

Επειδη το μικροβιο να ηχογραφεις μονος σου στο σπιτι σου οταν μπει, δεν βγαινει με τιποτα (εγω ασχολουμαι τα τελευταια 13 χρονια, σιγα σιγα μονος μου διαβαζοντας και με πειραματισμους, και μεχρι τωρα εχω δωσει πανω απο 5.000€...σε καρτες, μικροφωνα, ηχεια, υπολογιστες, αξεσουαρ απο εδω κι εκει, ακουστικη του δωματιου κτλ),

 

θα κοιταξεις να παρεις το πιο οικονομικο, και μετα λεφτα που εχεις οσο περισσοτερα μπορεις...Γιατι, ποτε δεν θα πεις οτι εισαι ενταξει με τα μηχανηματα σου κτλ.

 

Δυστυχως φιλε, εχω εγκαταληψει τα pc εδω και καιρο και εχω πιασει τα mac, οποτε οι συμβουλες μου ισως ειναι off topic...

 

Τεσπα, ριξε μια ματια και εδω μεσα σε αλλά θεματα, και θα βρεις πολλες απαντησεις χωρις να χρειαστει να περιμενεις και τις υπολοιπες απαντησεις.

 

 

 

ΥΓ.: αν δεν το ξερεις ηδη (εγω το εμαθα παντως αργα..."σημασια δεν εχει με ποια κουζινα μαγειρευεις το φαι, αλλά πώς το μαγειρευεις!!!")...παω να φαω γιατι πεινασα!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O επεξεργαστης φιλε μου ειναι μια χαρα ,value for money!! Αλλα θα ελεγα να ριξεις και αρκετη μνημη ( ας πουμε 8giga και πανω) και windows 64bit φυσικα για να την αναγνωρισει.Το βασικο ομως ειναι η καρτα ηχου, εκει δεν μας ειπες τι  budget διαθετεις. Απο προγραμμα θα σου προτεινα το reaper για τις ηχογραφησεις σου. Βεβαια επειδη δεν εχεις προσδιορισει σε τι επιπεδο θελεις να κινηθεις και τι γνωσεις εχεις απο τα μουσικα software  γι αυτο σου απαντω λιγο γενικα.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O επεξεργαστης φιλε μου ειναι μια χαρα ,value for money!! Αλλα θα ελεγα να ριξεις και αρκετη μνημη ( ας πουμε 8giga και πανω) και windows 64bit φυσικα για να την αναγνωρισει.Το βασικο ομως ειναι η καρτα ηχου, εκει δεν μας ειπες τι  budget διαθετεις. Απο προγραμμα θα σου προτεινα το reaper για τις ηχογραφησεις σου. Βεβαια επειδη δεν εχεις προσδιορισει σε τι επιπεδο θελεις να κινηθεις και τι γνωσεις εχεις απο τα μουσικα software  γι αυτο σου απαντω λιγο γενικα.

[/quote

 

Λοιπον ειμαι ασχετος τελειως φιλε μου με αυτα...Εννοεις 8 gb ραμ μνημη?για καρτα ηχου εχω καταληξη σε κατι φθηνο για αρχη και ευκολο οπως η M-audio fast track και μετα βλεπω..!

Ο βασικος μου σκοπος ειναι να ηχογραφω τα ντεμο των κομματιων που συνθετω με οσο το δυνατον καλυτερη πηγη ηχου και να τα στελνω σε καποιο στουντιο μετα για μιξη και mastering!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε 6string,

μιας και γραφεις:

"Ο βασικος μου σκοπος ειναι να ηχογραφω τα ντεμο των κομματιων που συνθετω με οσο το δυνατον καλυτερη πηγη ηχου και να τα στελνω σε καποιο στουντιο μετα για μιξη και mastering!"

 

να ξερεις πως όλα στην ηχογραφηση ειναι εναντιον μας (το ελεγε στο βιβλιο του ενα παλικάρι, δεν θυμαμαι πως τον λεγανε, αλλά ηταν το πρωτο βιβλίο που πηρα το 2004...)

...απο την ακουστική του χωρου σου, το οργανο καθ' αυτο, την καρτα ηχου, τα ηχεια σου κτλ... (μην σε απογοητευω βεβαια ;) )

αλλά ξεκινα με ό,τι εχεις, γραψε το όσο καλύτερα μπορεις (και τι σημαινει όσο καλύτερα; οσο πιο πιστα αυτο που ακους στο φυσικό χωρο, να το μεταφερεις και στα ηχεια σου, ετσι ωστε αν ρωτουσες τον εαυτό σου αν αυτο βγαινει απο την φυσική πηγη να ελεγες ναι...

 

Τεσπα,

1.παρε πρωτα το pc που θα προτεινουν τα παιδια,

2.η fast track ειναι μια χαρα για να κανεις την δουλεια σου,

κτλ, κτλ, κτλ...

 

 

αυτο γιατι φοβαμαι πως μερικοι αετονυχιδες μπορει να σε γδαρουν οταν πας το ντεμο σου για μιξη (master ::) ) και αν δεν ειναι και το καλύτερα ηχογραφημενο να μην στο πουν καν...

Εγω παντως την μουσική μου μόνο αν εχει σκοπο να την παρει η ΕΜΙ, BMG, KTL, BNW, BMW, AUDI, DATSUN θα την στειλω σε στουντιο...

 

Μεχρι τωρα, ειμαι ευχαριστημενος με αυτο που κανω μονος μου...

 

Αυτα...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

holystone μου εκοψες λιγο τα ποδια στην αρχη αλλα ενταξει ηρθα στα ισα μου μετα... ;D ;D ;D

Βασικα π.χ αν θελω να γραψω μπασσα και κιθαρες θα τα κανω μεσω καλωδιου και οχι μεσω μικροφωνου οποτε γιατι να ειναι ασχημος ο ηχος?τα τυμπανα μαλλον θα τα κανω με rum machine!!το μονο που θα παιρνει την ηχητικη του χωρου θα ειναι τα φωνητικα...!!Δεν πιστευω να εχω προβλημα την πηγη οταν ηχογραφω με καλωδιο σωστα?

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου και σορυ αν σε ζαλιζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

holystone μου εκοψες λιγο τα ποδια στην αρχη αλλα ενταξει ηρθα στα ισα μου μετα... ;D ;D ;D

Βασικα π.χ αν θελω να γραψω μπασσα και κιθαρες θα τα κανω μεσω καλωδιου και οχι μεσω μικροφωνου οποτε γιατι να ειναι ασχημος ο ηχος?τα τυμπανα μαλλον θα τα κανω με rum machine!!το μονο που θα παιρνει την ηχητικη του χωρου θα ειναι τα φωνητικα...!!Δεν πιστευω να εχω προβλημα την πηγη οταν ηχογραφω με καλωδιο σωστα?

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου και σορυ αν σε ζαλιζω!

 

Οχι φιλε, δεν με ζαλιζεις, και ευχομαι να μην με παρεξηγεις :-[

 

Απλά προσπαθω να σου πω σε ενα post αυτο που χρειαστηκε εγω να το μαθω μετα απο χρόνια:

-Δεν υπαρχει καλύτερο πραγμα απο το να δημιουργεις μονος σου, πχ την μουσικη σου, ή μια κατασκευη κτλ.

-Αν παλι γυρνουσα πισω τα χρονια, παλι τις ιδιες επιλογες θα εκανα.

-Μην αφησεις να σε κυριεψει η "λαγνια" της αποκτησης των μηχανηματων. Παντα κατι καλύτερο θα υπαρχει απο αυτο που εχεις, και παντα θα θες αυτο που δεν εχεις...

-Μια καλή ηχογραφηση δεν σημαινει παντα πως εξαρταται απο τα καλύτερα μηχανηματα, αλλά απο τις περισσοτερες γνωσεις/ πειραματισμους.

-Αν εγω πχ παω στο καλύτερο στουντιο του κοσμου, σιγουρα θα βγαλω μια μεγαλη πατατα, αν ο ερθει ο David Moulton στο σπιτι μου, θα ηχογραφησει αστεριααα, το πιανεις;  ;)

 

 

Μολις αποκτησεις τα βασικα εργαλεια, ξεκίνα!

Εγω πχ, εκανα ηχογραφησεις με δυσκολιες το 2005 με ενα celeron 2,56 με 256μνημη!!!

 

Υπολογισε πολυ το budget σου, κανε εξυπνες και συμφερουσες αγορες, και σκεψου απο πριν ΤΙ θα χρειαστεις για να ξεκινησεις...

 

"Ο κανόνας λενε του καλου ξυλοκόπου ειναι: 2 φορες μετρας, αλλά 1 κόβεις!!"

 

 

 

Τωρα, να θυμασαι πως, αλλος ο ηχος απο καρφι, άλλος απο μικροφωνο, οσον αφορα τα ακουστικα όργανα,

μετα, το μπασσο κυριως με καρφι και γλυτωνεις απο τα προβλήματα, αλλά,

πχ ηλεκτρικες κιθαρες καλυτερα απο μιικροφωνο με ενισχυτη...

 

Δυστυχως ειναι λιγο δυσκολο σε ενα θεμα να αναφερουμε ο,τι εχει γραφτει σε εκατονταδες-χιλιάδες θεματα εδω, αλλά σιγα σιγα...χωρις αγχος  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ηχογραφηση κανεις σε ενα οποιοδηποτε πισι, τα βασικα τουλαχιστον. Απο εκει και περα εξαρταται αποκλειστικα απο τις αναγκες σου, τα οργανα που θα χρησιμοποιεις και ποσο "βαρια" απο περιεχομενο θα ειναι τα κομματια σου. Παντως αποτι εχω καταλαβει τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειναι προτιμοτερο να παρεις Intel μηχανημα παρα amd. Με εναν i5 λογικα εισαι πληρως καλυμμενος. Τωρα RAM δε θες απαραιτητα τοσο πολυ, 8GB ειναι ΥΠΕΕΕΡαρκετα, οσο να εχει τις γρηγοροτερες ταχυτητες που μπορεις να βρεις.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν βρισκω amd a-8350 (μονο fx-8350), εαν ειναι αυτος που εχεις προτεινει..

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25420&cat=2

 

θα σου πω οχι μην τον παρεις γιατι το socket που χρησιμοποιει ειναι παλιο πλεον και καποια στιγμη μεσα θα καταργηθει και γιατι 4Mb cache που εχει ειναι λιγα.

Εαν εννωουσες τον fx-8350 διαβασε παρακατω. :)

 

Ο fx-8350 δεν αξιζει τα 40ευρω παραπανω που εχει. Εγω θα πηγαινα σε ενα fx-8320 που ειναι πραγμαζτικα value for money, πιστεψε με τα 500mhz που εχει λιγοτερα ο 8320 δεν θα τα καταλαβεις πουθενα ακομα και σε ακραια χρηση, αντιθετα τα 40ευρω που εχει παραπανω ο 8350 θα μπορουσες να τα διαθεσεις αλλου. Αυτο που ολοι ξεχναμε οταν φτιαχνουμε ενα καινουργιο pc ανεξαρτητα την χρηση που θα του κανουμε ειναι οτι το πιο βασικο ειναι πρωτα το τροφοδοτικο,μετα η μητρικη και μετα τα υπολοιπα. Αν αυτα τα δυο ειναι μαπα τοτε θα βγει και το pc μαπα. ΝΑ ξερεις οτι ενα καλο τροφοδοτικο θα σου κρατησει αρκετα χρονια χωρις να χρειαστεις να το αναβαθμισεις. Μνημες παλι δεν θα πηγαινα σε κατι πολυ γρηγορο και ταυτοχρονα ακριβο, δεν υπαρχει περιπτωσει να καταλαβεις διαφορα απο μνημη 1600mhz σε μνημη 2000mhz (μονο στην τσεπη σου).

Εαν θελεις να επεξεργαζεσε πολλα καναλια με εφε τοτε "the more ram the better".

 

Σε intel επεξεργαστη δεν θα πηγαινα ποτε καθως ειναι πιο ακριβοι και δεν θα σου προσφερουν τιποτα παραπανω για home ηχογραφησεις και επεξεργασια.

θα προσπαθησω να σου βγαλω μια συνθεση παρακατω μεσα στο budged που εχεις ορισει απο εγγυημενα και καλα μαγαζια με καλες τιμες.

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30527&cat=17

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25081&cat=3

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31678&cat=4

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2038

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=18723&cat=6

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28281&cat=9

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28392&cat=5

(ειναι πολυ απλη καρτα γραφικων την επελεξα γιατι δεν εχει ανεμιστηρα=λιγοτερος θορυβος, εαν το θελεις και αλλη χρηση το pc κοιτας για αλλη καρτουλα)

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2595 

ή

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2162

(η ψυκτρα γιατι συνηθως η εργοστασιακες κανουν σαν τρενο)

 

596 ευρω για ενα τουμπανο συστημα που αν χρειαστει κατι παραπανω αυτο θα ειναι μονο μνημη αναλογα με τις απαιτησεις τις δικες σου..

Υ.Γ. δεν ειμαι μετοχος του vision studio και του eworld απλα ειναι 2 μαγαζια που εμπιστευομαι και εχουν πολυ καλες τιμες, εαν ψαξεις στο skroutz τα παραπανω σιγουρα θα τα βρεις και σε καλυτερες τιμες απλα προτειμησα  να βαλω δυο καταστηματα που εμπιστευομαι εγω.

ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε 6string,

μιας και γραφεις:

"Ο βασικος μου σκοπος ειναι να ηχογραφω τα ντεμο των κομματιων που συνθετω με οσο το δυνατον καλυτερη πηγη ηχου και να τα στελνω σε καποιο στουντιο μετα για μιξη και mastering!"

 

να ξερεις πως όλα στην ηχογραφηση ειναι εναντιον μας (το ελεγε στο βιβλιο του ενα παλικάρι, δεν θυμαμαι πως τον λεγανε, αλλά ηταν το πρωτο βιβλίο που πηρα το 2004...)

...απο την ακουστική του χωρου σου, το οργανο καθ' αυτο, την καρτα ηχου, τα ηχεια σου κτλ... (μην σε απογοητευω βεβαια ;) )

αλλά ξεκινα με ό,τι εχεις, γραψε το όσο καλύτερα μπορεις (και τι σημαινει όσο καλύτερα; οσο πιο πιστα αυτο που ακους στο φυσικό χωρο, να το μεταφερεις και στα ηχεια σου, ετσι ωστε αν ρωτουσες τον εαυτό σου αν αυτο βγαινει απο την φυσική πηγη να ελεγες ναι...

 

Τεσπα,

1.παρε πρωτα το pc που θα προτεινουν τα παιδια,

2.η fast track ειναι μια χαρα για να κανεις την δουλεια σου,

κτλ, κτλ, κτλ...

 

 

αυτο γιατι φοβαμαι πως μερικοι αετονυχιδες μπορει να σε γδαρουν οταν πας το ντεμο σου για μιξη (master ::) ) και αν δεν ειναι και το καλύτερα ηχογραφημενο να μην στο πουν καν...

Εγω παντως την μουσική μου μόνο αν εχει σκοπο να την παρει η ΕΜΙ, BMG, KTL, BNW, BMW, AUDI, DATSUN θα την στειλω σε στουντιο...

 

Μεχρι τωρα, ειμαι ευχαριστημενος με αυτο που κανω μονος μου...

 

Αυτα...

 

 

    Ευχαριστω παρα πολυ φιλε και καταλαβαινω απολυτα τι θες να μου πεις και ευτυχως που υπαρχει ενα τετοιο site και ξεστραβωνομαστε λιγο καθως θελει και βοηθεια το ολο πραγμα περα απο μερακι και υπομονη για αυτο που γουσταρουμε ολοι...Την μουσικη δλδ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου