Προς το περιεχόμενο

Επιλογες για στησιμο PC ηχογραφησεων?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τα θυμάμαι καλά τα περί haswel που διαβαζα, με την έμφαση στην Fp επεξεργασία, και αν δουλέψει κανονικά,  θα τη σβήσει από τον χάρτη την amd ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά η intel ποντάρει πολλά στους haswell τόσο στα low power μοντέλα της που προορίζονται για τα μελλοντικά tablets-ultrabooks όσο και στην desktop σειρά που μετά τους ivy bridge και τις μικρές διαφορές που αυτοί είχαν από τους sandy bridge αναμένουμε μεγαλύτερες διαφορές.

 

Στο audio κομμάτι οι πρώτες πληροφορίες δείχνουν πολύ καλά πράγματα πάντως....

 

Μπορώ να πω ότι με ξάφνιασε ευχάριστα η απόδοση του 8350 πάντως και μακάρι αν υπάρξει απάντηση της AMD να συνεχίσει στον ίδιο δρόμο.

 

Επίσης στήνω έναν 8320 τώρα και αν έχω χρόνο θα τον τεστάρω και αυτών να δούμε τι ψάρια πιάνει. Δεδομένου ότι με το OC ο 8350 δεν είχε και μεγάλη διαφορά από ότι στοκ είναι αρκετά πιθανό ο 8320 να αποδίδει αρκετά καλά για τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και εγώ τη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη για το στήσιμο του υπολογιστή σου που τουλάχιστον σε εμένα δουλεύει απροβλημάτιστα μετά απο μια πενταετία και 100δες ώρες ηχογράφησης, και σχετικά οικονομικά.

 

Πάρε έναν καλό επεξεργαστή κατα προτίμηση intel (έχω κάψει 2 amd πριν το γυρίσω σε intel και βρω την υγεια μου)

Βάλε xp για να δουλεύει πιο γρήγορα απο τα 7ρια (πολύ πιο γρήγορα για την ακρίβεια) με 4 giga μνημη (ram)

Βάλε 2 σκληρούς δίσκους. Εναν "κανονικο" 500ρη για να αποθηκεύεις ότι κάνεις και (ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ) έναν ssd στον οποίο θα περάσεις ΜΟΝΟ το λειτουργικό σου, το πρόγραμμα ηχογράφησης άντε και κανα πρόγραμμα για να εξομοιώνεις καμπίνες, ενισχυτές (πχ guitar rig) και κανα πρόγραμμα για τα τύμπανα (προσωπικά χρησιμοποιώ το steven slate drums). Στον ssd μπορείς να δουλεύεις το εκάστοτε κομμάτι για περισσότερη ταχύτητα και σταθερότητα.

BAΣΙΚΟ: Βάλε μια μητρική ΚΑΛΗ. Θα δώσει σταθερότητα στο σύστημα. Δεν χρειάζονται υπερβολές. Μια asus των 100 ευρώ θα μαμήσει.

Πάρε μία εξωτερική κάρτα ήχου συμβατή με το σύστημά σου, με 2 εισόδους και phantom power για τυχον χρήση πυκνωτικού μικροφώνου. Με 100 ευρώ είσαι κομπλέ. Προτείνω την emu 202 και την c1 steinberg-yamaha.

Για μένα πολύ βασικό, αν και σε άλλες συζητήσεις έχω φάει κράξιμο για αυτό που θα σου πω, αλλά και πάλι μονο τότε βρήκα την υγειά μου: ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ. Μην το συνδέσεις ποτέ στη τηλεφωνική μπρίζα. Το μηχάνημα στο οποίο ηχογραφείς είναι ΙΕΡΟ και κάνει μονο αυτη τη δουλειά.... ;D

 

Για σπιτικό στούντιο δεν χρειάζεσαι θηριώδη μόνιτορς. Ψάξε σε ανάλογα θρέντς εδώ για να βρεις ένα φτηνό σετ, μπορεί και απο τα μεταχειρσμένα, που να είναι αχρωμάτιστο και ουδέτερο. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα m audio av40. Για μικρό δωμάτιο είναι μια χαρά και τα βρήκα εδώ μεταχειρισμένα 100 ευρώ...

Παλιότερα είχα και μεγαλύτερα και ακριβότερα αλλά δεν τα άνοιξα ποτέ πέρα απο το ...2.

Ενα σετ ακουστικά κλειστού τύπου για σημεία που θες να ψάξεις κάτι στον ήχο σου πιο αναλυτικά ή να ηχογραφήσεις ένα ακουστικό όργανο με πυκνωτικό μικρόφωνο.

Ενα ... πυκνωτικό μικρόφωνο (πάμε αλλού τώρα, φεύγουμε απο το θέμα του υπολογιστή αλλά αφού θες να μπείς στο θέμα των ηχογραφήσεων.....) για φωνές και ακουστικά όργανα. Υπάρχουν φτηνά έως 100 ευρώ αξιοπρεπέστατα.

Ενα δυναμικό μικρόφωνο αν έχεις σκοπό να γράψεις ηλεκτρικές κιθάρες απο τον ενισχυτή, με καταληλότερο το shure sm57. Διάβασε τα άρθρα που υπάρχουν εδώ περί ηχογράφησης ηλ. κιθάρας, είνα πολύ κατατοπιστικά.

Μπάσο ηχογραφείς καρφί στη κάρτα ήχου με ένα πρόγραμμα εξομοίωσης που είπαμε πρίν.

Τύμπανα μίντι με πρόγραμμα....

 

Πολυ υπομονή

Πολλές δοκιμές

Πολλύ διάβασμα

 

Και το σημαντικότερο,

να έχεις εμπιστοσύνη στο ένστικτό σου και στα αυτιά σου!

 

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!!!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πολύ βασικό, αν και σε άλλες συζητήσεις έχω φάει κράξιμο για αυτό που θα σου πω, αλλά και πάλι μονο τότε βρήκα την υγειά μου: ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ. Μην το συνδέσεις ποτέ στη τηλεφωνική μπρίζα. Το μηχάνημα στο οποίο ηχογραφείς είναι ΙΕΡΟ και κάνει μονο αυτη τη δουλειά.... ;D

 

Δεν έχω σκοπό να κράξω φυσικά αλλά εφόσον κατέχεις (όχι εσύ, μιλάω γενικότερα, για τον καθέναν μας) κάποια πράγματα για υπολογιστές και ξέρεις πως να χειρίζεσαι και να χρησιμοποιείς το ιντερνετ και κυρίως τι να ΜΗΝ πατάς, τότε δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα και δε χρειάζεται να φοβάσαι για τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση στο PC και του έβαλα:

 

AMD FX6300, ASRock 970 Extreme3, 8 GB RAM 1600MHz, ASUS HD7770.

 

Κάρτα ήχου η (old-time classic) M-Audio Delta 2496 PCI.

 

Δουλεύω Cubase 5 και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα και plugin φορτώνει και παιχνίδια μια χαρά παίζει.

 

Γνώμη μου είναι να βάλεις AMD και με τα λεφτά που περισσεύουν βάλε παραπάνω RAM,

π.χ αντί για 8 βάλε 16 (και 32 δεν θα ήταν άσχημα), σε κάθε περίπτωση όμως να την πάρεις σετάκι για λειτουργία σε Dual Channel. Επίσης πάρε γρήγορο δίσκο (7200rpm ή 10000rpm) SATA 3 ή ακόμη καλύτερα κάποιον Solid State.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σκοπό να κράξω φυσικά αλλά εφόσον κατέχεις (όχι εσύ, μιλάω γενικότερα, για τον καθέναν μας) κάποια πράγματα για υπολογιστές και ξέρεις πως να χειρίζεσαι και να χρησιμοποιείς το ιντερνετ και κυρίως τι να ΜΗΝ πατάς, τότε δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα και δε χρειάζεται να φοβάσαι για τίποτα!

 

Φυσικα και το να λες τη γνώμη σου όμορφα δεν είνα κράξιμο. Αναφέρομαι σε παλιότερες επιθέσεις του στυλ "εσυ που εχεις λεφτα να παρεις 10 υπολογιστες ο καθένας να κάνει ενα πράγμα..." λες και με ξέρουν απο χθες....

Γνωρίζω πολύ καλά το θέμα των υπολογιστών και του ίντερνετ. Και παροόλο που είναι σωστό και λογικό αυτό που λες, δεν ξέρω ίσως εγώ να παίρνω τη πιο ακραία λύση πάντα τύπου "φύλαγε τα ρούχα σου". Αυτό επιβεβαιώνεται (σε αντίθεση με την πληροφορία ότι είμαι μακρινός συγγενης του ... Μητσοτάκη) απο την τελευταία και μοναδική φορά που έμεινα απο λάπτοπ και αναγκάστηκα να μπω με το σταθερό μου θηρίο στο νετ μόλις για 5 μέρες και μπαίνοντας αποκλειστικά στο μέιλ μου, το μηχάνημα απέκτησε ως δια μαγείας ένα μικρό αλλά υπαρκτό και άλυτο εώς σήμερα πρόβλημα στο λειτουργικό του...οπότε θεωρώ ότι άπαξ και παίξει τηλεφωνική πρίζα, ρισκάρεις πολλά σε ένα μηχάνημα στο οποίο επενδύεις πολλά εκ των πραγματων, και δεν αναφέρομαι μόνο σε χρηματικό ρίσκο.

Οσον αφορά τον ssd ρίξε μια ματιά εδω. Μόλις μου ήρθε με μέιλ αυτή η προσφορά την οποία βρίσκω και πολύ καλή

 

http://www.plaisio.gr/Campaign/20130426-Weekend-Offer.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20130426-Weekend-Offer&NewsLetterActivate=E2ABE70632BC3BF19C3F001CC494B4FA

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε degdekis θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα του intrenet καθώς αν μπορεί κάποιος να το αποφύγει τελείως σε ένα pc που προορίζετε αποκλειστικά για μουσική χρήση είναι καλό.

 

Μόνο που δεν γλυτώνεις τελείως από το θέμα με τους ιούς καθώς οι περισσότεροι ιοί μεταδίδονται μέσω usb sticks και δίσκων.

 

Άρα καλό είναι να υπάρχει κάποιο antivirus στο σύστημα ή σαν εναλλακτική να υπάρχει κάποιο άλλο pc με antivirus από όπου πρώτα θα περνάμε το stick θα το σκανάρουμε και μετά θα το βάζουμε στο pc. Μπορεί να ακούγετε υπερβολικό αλλά νομίζω ότι κανένας δεν θέλει να ρισκάρει τα αρχεία του που με τόσο κόπο έχει δουλέψει. Εξάλλου συνήθως όλο και κάποιο παλιό laptop θα υπάρχει για να εξυπηρετεί για το internet και το antivirus.

 

Εκεί που διαφωνώ μαζί σου είναι στο θέμα των windows XP. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει κάποιος σε XP στις μέρες μας καθώς για πολλούς λόγους όπως πχ η μη υποστήριξη για παραπάνω από 4GB, η μη σωστή υποστήριξη για ssd και άλλα αφήνουν σαν πιο σωστή επιλογή τα windows 7 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το λαπτοπ που λες ακριβως κάνω,σκανάρω πρώτα εκεί...

Οσο για τα xp δεν τα αλλάζω με τίποτα...Τι να τη κανω τη μνήμη αμα όλη καταναλώνεται στο λειτουργικό? Με xp κάνω εκίνηση σε 20-30 δευτερόλεπτα ακριβώς και με τα 4ρια σε ....2-3 λεπτα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το λαπτοπ που λες ακριβως κάνω,σκανάρω πρώτα εκεί...

Οσο για τα xp δεν τα αλλάζω με τίποτα...Τι να τη κανω τη μνήμη αμα όλη καταναλώνεται στο λειτουργικό? Με xp κάνω εκίνηση σε 20-30 δευτερόλεπτα ακριβώς και με τα 4ρια σε ....2-3 λεπτα...

 

Νομίζεις ότι τα 7 χρησιμοποιούν περισσότερη μνήμη από ότι τα XP για το λειτουργικό?

 

Μπορεί να σου δίνουν αυτή την αίσθηση γιατί έχουν την τάση να φορτώνουν στην μνήμη πράγματα που χρησιμοποιούνται πολύ όταν υπάρχει ελεύθερος χώρος στην μνήμη αλλά αυτό μόνο καλό είναι γιατί κάνει κάποιες λειτουργίες πολύ πιο γρήγορες.

Επίσης σε περίπτωση που χρειάζεται η έξτρα μνήμη που έχει δεσμευτεί απλά αποδεσμεύεται για να την χρησιμοποιήσει όποιο πρόγραμμα την χρειάζεται. Αυτό μπορείς να το δεις εύκολα αν τρέξεις κάποιο διαγνωστικό πρόγραμμα που μπορείς να ορίσεις πόση μνήμη θες να δεσμεύσεις και θα δεις ότι το λειτουργικό μπορεί να συμπιέσει τις ανάγκες του για μνήμη στα 300-400MB.

 

Επίσης με την τιμή των 8GB RAM να είναι στα 50-60€ υπάρχει λόγος σε καινούργιο σύστημα να περιοριστεί κάποιος στα 3,25GB που υποστηρίζουν τα XP και το 1,5GB ανά εφαρμογή που είναι ο περιορισμός των 32bit συστημάτων κατά την γνώμη σου? Ειδικά για μουσική παραγωγή όπου ένα όργανο από μόνο του μπορεί να είναι 1GB?

 

Επίσης με ssd σε ίδια μηχανήματα το ένα με 7 και το άλλο με XP τα 7 θα ανοίγουν σαφώς πιο γρήγορα. Αν εσύ συγκρίνεις ένα desktop με ssd και XP με ένα laptop με hdd και 7 τότε μπορεί να έχεις αυτά τα αποτελέσματα που λες αλλά στο ίδιο μηχάνημα τα 7 θα είναι σαφώς πιο γρήγορα.

 

Γενικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλει κάποιος XP σε καινούργιο μηχάνημα παρά μόνο αν θέλει να τρέξει κάποια αρχαία εφαρμογή που δεν υποστηρίζει 7 ή έχει κάποιο hardware που δεν έχει drivers για 7. Και οι 2 περιπτώσεις όμως πλέον είναι αρκετά σπάνιες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου