Προς το περιεχόμενο

Επιλογες για στησιμο PC ηχογραφησεων?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκτος αν ειναι κανένας σαν κι εμένα που είναι της άποψης "ομαδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις"  ;D

 

Κοίτα εγώ δεν σου είπα να αλλάξεις εσύ στο pc σου τα XP και να βάλεις 7 εφόσον έχεις βολευτεί και κάνεις την δουλεία σου όλα οκ, αλλά το να προτείνεις σε κάποιον που αγοράζει τώρα υπολογιστή να βάλει windows XP προσωπικά το θεωρώ τουλάχιστον άστοχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δουλεύω και με 7ρια στο λαπτοπ και δεν είναι τοσο καλά. Τες πα...εγώ είπα τη γνώμη μου, όποιος θέλει ακολουθά, όποιος διαφωνεί, όχι.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια σας κι απο μένα.....

 

Εγώ θα μιλήσω περισσότερο ως Τεχνικός Η/Υ και λιγότερο ως μουσικός.

Σε έναν άνθρωπο που θα ήθελε να φτιάξει έναν Η/Υ τώρα θα τον συμβούλευα ανεπιφύλακτα να βάλει Windows 7 - 64bit. Από τα λειτουργικά Windows που κυκλοφορούν είναι σαφέστατα το πιο σταθερό.

 

Εδώ και περίπου ένα χρόνο η Microsoft έχει σταματήσει την υποστήριξη των XP. Τι σημαίνει αυτό? Αυτό σημαίνει ότι οι εταιρείες που κατασκευάζουν περιφερειακά, σιγά-σιγά, σταματούν να βγάζουν οδηγούς για τα XP. Μόνο γι'αυτόν τον λόγο δεν θα μπορούσα ποτέ να προτείνω XP. Αν και υπάρχουν πολλοί ακομη λόγοι.....

 

Ότι και να πάρεις φίλε μου, η συμβουλή μου είναι ΠΡΟΤΟΥ τα πάρεις να ψάξεις και να διαβάσεις πολύ, απαντώντας στα παρακάτω ερωτήματα.

 

1) Υπάρχουν οδηγοί (drivers) για το λειτουργικό που θα βάλω?

2) Τι προβλήματα (αν υπάρχουν) παρουσιάζονται σε σχέση με τα υπόλοιπα (επεξεργαστή/ Μ/Β κλπ)?

 

 

Όσο για το τι εξοπλισμό προτείνω, πιστεύω ότι όλοι οι 4-πύρηνοι και πάνω κάνουν μια αξιοπρεπή δουλειά. Εγώ προσωπικά έχω έναν Quad Core με 16GB στο home studio με μια πολύ καλή κάρτα ήχου Firewire και δεν έχω συναντήσει ακόμα κανένα πρόβλημα.

 

Τέλος, είμαι κι εγώ της άποψης να μην συνδέεται το ΠιΣι ενός studio με το Ιντερνετ αλλά πρακτικά αυτό πολλές φορες δεν ειναι δυνατόν (μια και δεν έχουμε όλοι λεφτα να έχουμε 2ο Πισι ή λαπτοπ), οπότε.... Ενα καλό antivirus και backup... τίποτε άλλο....

 

Αυτά τα ολίγα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου