Προς το περιεχόμενο

Επιλογες για στησιμο PC ηχογραφησεων?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη δεν βρισκω amd a-8350 (μονο fx-8350), εαν ειναι αυτος που εχεις προτεινει..

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25420&cat=2

 

θα σου πω οχι μην τον παρεις γιατι το socket που χρησιμοποιει ειναι παλιο πλεον και καποια στιγμη μεσα θα καταργηθει και γιατι 4Mb cache που εχει ειναι λιγα.

Εαν εννωουσες τον fx-8350 διαβασε παρακατω. :)

 

Ο fx-8350 δεν αξιζει τα 40ευρω παραπανω που εχει. Εγω θα πηγαινα σε ενα fx-8320 που ειναι πραγμαζτικα value for money, πιστεψε με τα 500mhz που εχει λιγοτερα ο 8320 δεν θα τα καταλαβεις πουθενα ακομα και σε ακραια χρηση, αντιθετα τα 40ευρω που εχει παραπανω ο 8350 θα μπορουσες να τα διαθεσεις αλλου. Αυτο που ολοι ξεχναμε οταν φτιαχνουμε ενα καινουργιο pc ανεξαρτητα την χρηση που θα του κανουμε ειναι οτι το πιο βασικο ειναι πρωτα το τροφοδοτικο,μετα η μητρικη και μετα τα υπολοιπα. Αν αυτα τα δυο ειναι μαπα τοτε θα βγει και το pc μαπα. ΝΑ ξερεις οτι ενα καλο τροφοδοτικο θα σου κρατησει αρκετα χρονια χωρις να χρειαστεις να το αναβαθμισεις. Μνημες παλι δεν θα πηγαινα σε κατι πολυ γρηγορο και ταυτοχρονα ακριβο, δεν υπαρχει περιπτωσει να καταλαβεις διαφορα απο μνημη 1600mhz σε μνημη 2000mhz (μονο στην τσεπη σου).

Εαν θελεις να επεξεργαζεσε πολλα καναλια με εφε τοτε "the more ram the better".

 

Σε intel επεξεργαστη δεν θα πηγαινα ποτε καθως ειναι πιο ακριβοι και δεν θα σου προσφερουν τιποτα παραπανω για home ηχογραφησεις και επεξεργασια.

θα προσπαθησω να σου βγαλω μια συνθεση παρακατω μεσα στο budged που εχεις ορισει απο εγγυημενα και καλα μαγαζια με καλες τιμες.

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30527&cat=17

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25081&cat=3

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31678&cat=4

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2038

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=18723&cat=6

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28281&cat=9

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28392&cat=5

(ειναι πολυ απλη καρτα γραφικων την επελεξα γιατι δεν εχει ανεμιστηρα=λιγοτερος θορυβος, εαν το θελεις και αλλη χρηση το pc κοιτας για αλλη καρτουλα)

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2595 

ή

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/2162

(η ψυκτρα γιατι συνηθως η εργοστασιακες κανουν σαν τρενο)

 

596 ευρω για ενα τουμπανο συστημα που αν χρειαστει κατι παραπανω αυτο θα ειναι μονο μνημη αναλογα με τις απαιτησεις τις δικες σου..

Υ.Γ. δεν ειμαι μετοχος του vision studio και του eworld απλα ειναι 2 μαγαζια που εμπιστευομαι και εχουν πολυ καλες τιμες, εαν ψαξεις στο skroutz τα παραπανω σιγουρα θα τα βρεις και σε καλυτερες τιμες απλα προτειμησα  να βαλω δυο καταστηματα που εμπιστευομαι εγω.

ελπιζω να βοηθησα

 

Φιλε harris να εισαι καλα...θα ακολουθησω πιστα αυτα που μου εστειλες και θα το στησω ετσι το pc...!! :D :D :D!!!!

Απλα δεν τα πολυκαταλαβαινω εγω ολα αυτα...ειμαι λιγο κινεζος με τα pc!!Μουσικη θελω να συνθεσω και να γραψω...και να το κανω ανετα στον χωρο μου και να ευχαριστιεμαι το αποτελεσμα και οχι να ξενερωνω...οπως ολοι μας αλλωστε υποθετω...

Αν χρειαστω κατι ακομα θα σας ξαναρωτησω... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε intel επεξεργαστη δεν θα πηγαινα ποτε καθως ειναι πιο ακριβοι και δεν θα σου προσφερουν τιποτα παραπανω για home ηχογραφησεις και επεξεργασια...

Μάιστα....reading.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι να ριξω? Οι Intel επεξεργαστες δεν "προσφερουν τιποτα παραπανω για home ηχογραφησεις και επεξεργασια"? Δεν τα γραφουν αυτα ετσι αποτομα. :P

Η αληθεια ειναι οτι οι Intel εχει "ξεφυγει" και θα προτεινα στον φιλο μας να μη χαλασει τα λεφτα του σε AMD επεξεργαστη, να φτιαξει ενα PCακι με εναν i5 επεξεργαστη και δεν θα το μετανιωσει.

Θα του πω επισης να μην "ψαρωνει" οταν βλεπει 8-Core, οι πυρηνες απο μονοι τους δεν λενε και πολλα. 8)

 

Edit:

Hello Bill....wave.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι να ριξω? Οι Intel επεξεργαστες δεν "προσφερουν τιποτα παραπανω για home ηχογραφησεις και επεξεργασια"? Δεν τα γραφουν αυτα ετσι αποτομα. :P

Η αληθεια ειναι οτι οι Intel εχει "ξεφυγει" και θα προτεινα στον φιλο μας να μη χαλασει τα λεφτα του σε AMD επεξεργαστη, να φτιαξει ενα PCακι με εναν i5 επεξεργαστη και δεν θα το μετανιωσει.

Θα του πω επισης να μην "ψαρωνει" οταν βλεπει 8-Core, οι πυρηνες απο μονοι τους δεν λενε και πολλα. 8)

 

Edit:

Hello Bill....wave.gif

 

Σιγουρα (εξαρταται και ποιον i5 λεμε παντα). Εαν ειχε τις τρελες απαιτησεις θα του προτεινα μια συνθεση με εναν i7 που παλι μεσα στο οριο που εθεσε θα εβγαινε, απλα θεωρω με βαση τις δυνατοτητες και την τιμη του καθε επεξεργαστη οτι ο 8320 ειναι vfm γιατι 1ον δεν προκειται να δουλεψει το hyperthreading των intel σε καμια εφαρμογη ηχου και 2ον ο 8320 ειναι καλυτερος σε multithreading εφαρμογες εχει σχεδον την διπλασια cache που ειναι πολυ χρησιμη σε απαιτητικες  εφαρμογες και τo ΑΜ3+ socket θα υποστηριζεται απο την amd και για τις επομενες γενιες επεξεργαστων το οποιο σημαινει οτι εαν προχωρισει τοσο πολυ η τεχνολογια και χρειαστει παραπανω υπολογιστικη ισχυ θα μπορεσει να αλλαξει μονο τον επεξεργαστη και οχι το μισο υπολογιστη, σε αντιθεση με την Intel που αλλαζει τα socket  σαν τα πουκαμισα :).

Τωρα εαν μου ελεγε οτι θελει pc για gaming μπορει και να του προτεινα i5 2500k  (αν και εκει υπερτερει ο 8320) και μακρια απο i5 3470k :P, εαν μου ελεγε για video επεξεργασια (animation, 3-D κτλ οχι απλο encoding) τοτε θα του προτεινα κατι τετοιο για επεξεργαστη για να του πεσουν τα μαλλια :D

http://www.skroutz.gr/s/402822/Intel-Core-i7-3930K.html

 

φιλικα παντα

Χαρης

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και γω με τον amd και με 30 περισσότερους ευραίους μπορείς να δεις και τον AMD FX 8350. Τουλάχιστον 8 γίγα ραμ και ένα καλό τροφοδοτικό απαραιτήτως. Με το ποσό που διαθέτεις μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ καλό σύστημα που θα κάνει καιρό να σε απασχολήσει. Καλή επιλογή και ψάξιμο πριν προχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Το hyperthreading δουλεύει μια χαρά σε όλα τα επαγγελματικά μουσικά προγράμματα.

 

Τώρα στο θέμα intel vs amd η αλήθεια είναι πως με την τελευταία γενιά και συγκεκριμένα με τον 8350 η amd έκλεισε λίγο την ψαλίδα σε σχέση με την intel. Σαν επιδόσεις σε μουσικές εφαρμογές ο 8350 είναι σε παρόμοια κατάσταση με τον i5 3570K. Επίσης είναι γύρο στο 15% πίσω από τον i7 3770K σε stock συχνότητα. Αυτή η διαφορά ανεβαίνει στο 30% αν κάνουμε και τους 2 επεξεργαστές overclock στα 4.5GHz.

 

Βέβαια ο i7 3820 είναι περίπου 70% δυνατότερος από τον FX-8350 και 40% από τον i7 3770K αλλά είναι πιο ακριβή η πλατφόρμα του (μητρική + μνήμες). Παρόλα αυτά σε άποψη τιμής-απόδοσης παραμένει η καλύτερη επιλογή. Όπως επίσης και ο i7 3930K μπορεί να είναι ακριβώς αλλά οι επιδόσεις του μπορούν να φτάσουν σχεδόν 100% αύξηση σε σχέση με τον 3770K με λίγο OC...

 

Ας μην ξεχνάμε βέβαια πως η intel τον Ιούλιο κυκλοφορεί την επόμενη γενιά τους haswell και από τις πρώτες δοκιμές ο i7 4770K δείχνει να είναι πάνω από 50% πιο δυνατός από τον i7 3770K.

 

Όλα αυτά για μουσικές εφαρμογές πάντα μην αρχίσετε να μου δείχνετε benchmarks τύπου 3DMARK κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Το hyperthreading δουλεύει μια χαρά σε όλα τα επαγγελματικά μουσικά προγράμματα.

 

Τώρα στο θέμα intel vs amd η αλήθεια είναι πως με την τελευταία γενιά και συγκεκριμένα με τον 8350 η amd έκλεισε λίγο την ψαλίδα σε σχέση με την intel. Σαν επιδόσεις σε μουσικές εφαρμογές ο 8350 είναι σε παρόμοια κατάσταση με τον i5 3570K. Επίσης είναι γύρο στο 15% πίσω από τον i7 3770K σε stock συχνότητα. Αυτή η διαφορά ανεβαίνει στο 30% αν κάνουμε και τους 2 επεξεργαστές overclock στα 4.5GHz.

 

Βέβαια ο i7 3820 είναι περίπου 70% δυνατότερος από τον FX-8350 και 40% από τον i7 3770K αλλά είναι πιο ακριβή η πλατφόρμα του (μητρική + μνήμες). Παρόλα αυτά σε άποψη τιμής-απόδοσης παραμένει η καλύτερη επιλογή. Όπως επίσης και ο i7 3930K μπορεί να είναι ακριβώς αλλά οι επιδόσεις του μπορούν να φτάσουν σχεδόν 100% αύξηση σε σχέση με τον 3770K με λίγο OC...

 

Ας μην ξεχνάμε βέβαια πως η intel τον Ιούλιο κυκλοφορεί την επόμενη γενιά τους haswell και από τις πρώτες δοκιμές ο i7 4770K δείχνει να είναι πάνω από 50% πιο δυνατός από τον i7 3770K.

 

Όλα αυτά για μουσικές εφαρμογές πάντα μην αρχίσετε να μου δείχνετε benchmarks τύπου 3DMARK κτλ...

 

Δεν υπαρχει λογος να μπεις σε διαδικασια συγκρισης μεσω benchmarks καθως τα πιο γνωστα και αυτα που χρησημοποιουνται ειναι σχεδιασμενα ωστε να αναδεικνυουν τις πλατφορμες της intel, ουτε με overclock θα ασχολιομουνα αφου και με ενα 2,6 Ghz quadcore (μην σου πω και duocore) την δουλεια του θα την κανει και με το παραπανω μην ξεχναμε οτι κανοντας overclocking σε ενα μηχανημ σημαινει μαγαλυτερες τασεις ρευματος= μεγαλυτερη θερμοκρασια= μεγαλυτερος θερμικος θορυβος=μεγαλυτερος μηχανικος θορυβος= μικροτερη διαρκεια ζωης του επεξεργαστη και της μητρικης.

Μην με παρεξηγησετε..δεν λεω οτι η amd ειναι καλυτερη απο την intel και vice versa σαφως και ο Core i7-3930K ειναι  κορυφαιος αυτην την στιγμη και αλλοι cpu της Intel ειναι καλυτεροι απο 8320, 8350.

Το Θεμα ειναι την παραπανη (ωμη) δυναμη που εχουν οι intel θα την καταλαβει στην δουλεια που θελει να κανει? θα τον ωφελησει σε κατι?

Οπως ειπα και παραπανω εαν δουλευει σε εφαρμογες 3-D animation και movie production σαφως και θα επωφεληθει καθως οι "συγκεκριμενες" εφαρμογες ειναι πολυ απαιτητικες σε "επεξεργαστικη ισχυ" και μνημη.

Αντιθετα σε μουσικες εφαρμογες περισσοτερο θα επωφεληθει επενδυοντας σε παραπανω μνημη παρα σε ενα υπερδυνατο cpu.

Μην πεφτουμε θυματα του marketing των εταιριων και νομιζουμε οτι περνοντας τον ταδε επεξεργαστη θα φτιαξουμε συστημα τουμπανο που θα κανει πιο γρηγορα την δουλεια που θελουμε απο τον χ,ψ αλλο επεξεργαστη.

επισης μην ξεχναμε και πως φτιαχνονται αρκετα προγραμματα που χρησιμοποιουμε

για αραδειγμα το cubase εχει επιλογη optomized for intel processors που ενεργοποιοντας την και αν εχεις intel το προγραμμα δουλευει πιο σβελτα ( μην φανταστεις τρελη διαφορα...) χωρις αυτην ομως δουλευει το ιδιο καλα και με amd και με intel  ;).

Προσωπικα ειμαι κατοχος ενος amd 1090t phenom II x6 3.2ghz, και διαφορα απο τον E6400 2.1Ghz που ειχα δεν ειδα αυτην που περιμενα, οταν ομως απο 4Gb ram πηγα στα 16 και μετα στα 32 ηταν η μερα με την νυχτα.

Αυτο που θελω να πω γιατι στανταρ σας εχω ζαλησει τα ουμπαλα ειναι οτι ολο το ζητημα ειναι καθαρα θεμα σχεδιασμου και να ξερουμε τι ακριβως ζηταμε απο το pcακι μας, δεν εχει νοημα να δινουμε παραπανω χρηματα ( και αρκετα μαλιστα οταν μιλαμε για cpu και pc γενικα) για κατι το οποιο δεν θα μας χρησιμευσει ποτε.

Ενδεικτικα επειδη εχω εγκαταστημενο cpu meter με φορτωμενα αρκετα καναλια με αρκετα εφε στο cubase δεν εχω δει να ξεπερναει το 40-50% το cpu usage ποτε!! και ποτε δεν εχω δει να δουλευουν και οι 6 πυρηνες μαζι. αντιθετα στο ram usage εχει φτασει και 80%.

φιλικα

Χαρης

 

Υ.Γ. τα cubase και nuendo (και αλλα δεν τα θυμαμαι) δεν υποστηριζουν hyperthreading για το λογο οτι το συστημα μπορει να αντιδρασει αναποδα δηλαδι να γινει πιο αργο και πολλες φορες να δημιουργησει cpu spikes ακομα και με ενα μονο plugin , επισης οι i5 δεν εχουν τεχνολογια hyperthreading και η διαφορα τους σε αποδοση με τους i7 στο cubase ειναι αμελητεα εως ανυπαρκτη, αυτο το ξερω μετα απο σχετικο ερωτημα στην steinberg και η απανητηση τους ηταν ακριβως η παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε harrisxr650 αρχικά να σου παραθέσω κάποια από τα πράγματα που είπες

 

1ον δεν προκειται να δουλεψει το hyperthreading των intel σε καμια εφαρμογη ηχου

 

Αυτό το έχεις δοκιμάσει ή το λες γιατί τo διάβασες κάπου? Γιατί εγώ από την πρώτη γενιά επεξεργαστών i7 πάντα έβρισκα οφέλη στις μετρήσεις που έκανα με το hyperthreading on ακόμα και στα cubase/nuendo στις εκδόσεις 5/6/7 που λες...

 

Οπως ειπα και παραπανω εαν δουλευει σε εφαρμογες 3-D animation και movie production σαφως και θα επωφεληθει καθως οι "συγκεκριμενες" εφαρμογες ειναι πολυ απαιτητικες σε "επεξεργαστικη ισχυ" και μνημη.

Αντιθετα σε μουσικες εφαρμογες περισσοτερο θα επωφεληθει επενδυοντας σε παραπανω μνημη παρα σε ενα υπερδυνατο cpu.

 

Όλα εξαρτώνται από το πως χρησιμοποιείς το σύστημα για την μουσική σου. Αν κάποιος δουλεύει μόνο audio κανάλια πχ και μιξάρει με πολλά plugins τότε το να βάλει μνήμη είναι παντελώς άχρηστο. Όπως επίσης αν χρησιμοποιείς μόνο vst synths ή προγράμματα τύπου guitar rig πάλι η μνήμη (ποσοτικά πάντα όχι από άποψη ταχύτητας) δεν παίζει μεγάλο έως καθόλου ρόλο. Εκεί που χρειάζεται πραγματικά η μνήμη είναι στα samplers που φορτώνουν τα δείγματα στην μνήμη.

 

Επίσης αν νομίζεις ότι οι μουσικές εφαρμογές είναι λιγότερο απαιτητικές σε σχέση με τις εφαρμογές για video editing σε ότι έχει να κάνει με την επεξεργαστική ισχύ τότε μάλλον δεν έχεις δει ποτέ ένα πραγματικά φορτωμένο project...

 

Προσωπικα ειμαι κατοχος ενος amd 1090t phenom II x6 3.2ghz, και διαφορα απο τον E6400 2.1Ghz που ειχα δεν ειδα αυτην που περιμενα, οταν ομως απο 4Gb ram πηγα στα 16 και μετα στα 32 ηταν η μερα με την νυχτα.

Αυτο που θελω να πω γιατι στανταρ σας εχω ζαλησει τα ουμπαλα ειναι οτι ολο το ζητημα ειναι καθαρα θεμα σχεδιασμου και να ξερουμε τι ακριβως ζηταμε απο το pcακι μας, δεν εχει νοημα να δινουμε παραπανω χρηματα ( και αρκετα μαλιστα οταν μιλαμε για cpu και pc γενικα) για κατι το οποιο δεν θα μας χρησιμευσει ποτε.

Ενδεικτικα επειδη εχω εγκαταστημενο cpu meter με φορτωμενα αρκετα καναλια με αρκετα εφε στο cubase δεν εχω δει να ξεπερναει το 40-50% το cpu usage ποτε!! και ποτε δεν εχω δει να δουλευουν και οι 6 πυρηνες μαζι. αντιθετα στο ram usage εχει φτασει και 80%.

 

Μπορείς να μου στείλεις ένα screenshot που έχεις 80% ram usage από τα 32GB που λες ότι έχεις με cpu usage 40-50% με τον 1090t με πάνω από 15 κανάλια φορτωμένα σε κάτω από 1024 buffer size?

 

Επίσης δικαιολογίες τύπου τι να την κάνει την παραπάνω δύναμη λες και θα του χρειαστεί είναι αστείες γιατί αν το Χ είναι πιο γρήγορο για την δουλειά που το θέλεις από το Ψ στα ίδια λεφτά τότε γιατί να πάρεις τo Ψ? Η παραπάνω δύναμη τώρα πάει να πει καλύτερα αξία στον χρόνο....

 

Επίσης ο μόνος λόγος που απάντησα εξαρχής ήταν επειδή διάβασα αυτό

 

Σε intel επεξεργαστη δεν θα πηγαινα ποτε καθως ειναι πιο ακριβοι και δεν θα σου προσφερουν τιποτα παραπανω για home ηχογραφησεις και επεξεργασια...

 

Δεν μπορώ να ακούω μπαρούφες και σορυ κιόλας αλλά μέχρι τώρα και με εξαίρεση τον 8350 όπως είπα τα τελευταία 3 χρόνια σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής υπήρχε ένας intel που απέδιδε καλύτερα από τον αντίστοιχο AMD σε μουσικές εφαρμογές. Και αυτό όχι επειδή το διάβασα που το είπε κάποιος κάπου αλλά από προσωπική εμπειρία. 

 

Για να δεις επίσης ότι δεν είμαι κανένα intel fanboy είπα ότι μετά από πολύ καιρό η AMD με τον 8350 είναι σε καλό δρόμο και έχει φτάσει την intel και μάλιστα στην κατηγορία των χρημάτων του είναι αρκετά vfm επιλογή λόγο και των φθηνότερων γενικά motherboard. Επίσης η AMD προσφέρει και native PCI support και όχι μέσω PCIe to PCI όπως η Intel οπότε αν κάποιος έχει πολλές PCI κάρτες είναι βολικό. Το θέμα είναι όμως ότι η AMD μάλλον άργησε λιγάκι γιατί με τους haswell διαφαίνονται μεγάλες για τις μουσικές εφαρμογές αλλαγές αν οι μετρήσεις που έχουν γίνει σε διάφορα engineer samples επαληθευτούν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου