Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά. Ποιό από τα δύο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα beyer είναι σαν την genelec στα ηχεία' date='δηλαδή όμορφος χρωματισμένος ήχος.[/quote']

 

Αυτό είναι ότι πιό ανακριβές εχω διαβάσει σήμερα.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο ανακριβής η γνώμη μου.Στήριξε αυτό που λες αν θέλεις.

Αυτό που εννοούσα πάντως αν δεν έγινα αντιληπτός,είναι πως και τα beyer ακουστικά,αλλά και τα Genelec ηχεία έχουν το λεγόμενο "χαμογελαστό" ήχο,δηλαδή τονισμένα μπάσα και πρίμα(τα Genelec πιο πολύ τα πρίμα).Αν διαφωνείς με αυτό βεβαίως είναι δικαίωμά σου αλλά δεν μπορείς να κρίνεις άποψη για ήχο ενός μηχανήματος ως ανακριβή.Δεν είπα κιόλας ότι τα Genelec είναι τρανζιστοράκια για να ακούς μπάλλα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο ανακριβής η γνώμη μου.Στήριξε αυτό που λες αν θέλεις.

Αυτό που εννοούσα πάντως αν δεν έγινα αντιληπτός' date='είναι πως και τα beyer ακουστικά,αλλά και τα Genelec ηχεία έχουν το λεγόμενο "χαμογελαστό" ήχο,δηλαδή τονισμένα μπάσα και πρίμα(τα Genelec πιο πολύ τα πρίμα).Αν διαφωνείς με αυτό βεβαίως είναι δικαίωμά σου αλλά δεν μπορείς να κρίνεις άποψη για ήχο ενός μηχανήματος ως ανακριβή.[/quote']

 

To σωστό είναι να στηρίξεις εσύ την άποψη σου παραθέτοντας τις τεχνικές προδιαγραφές βάσει των οποιων κατέληξες να τα προτείνεις προς αποφυγή, καθώς εγώ όποια στοιχεία και να σου δώσω λένε ακριβώς το αντίθετο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο ανακριβής η γνώμη μου.Στήριξε αυτό που λες αν θέλεις.

Αυτό που εννοούσα πάντως αν δεν έγινα αντιληπτός' date='είναι πως και τα beyer ακουστικά,αλλά και τα Genelec ηχεία έχουν το λεγόμενο "χαμογελαστό" ήχο,δηλαδή τονισμένα μπάσα και πρίμα(τα Genelec πιο πολύ τα πρίμα).Αν διαφωνείς με αυτό βεβαίως είναι δικαίωμά σου αλλά δεν μπορείς να κρίνεις άποψη για ήχο ενός μηχανήματος ως ανακριβή.[/quote']

 

To σωστό είναι να στηρίξεις εσύ την άποψη σου παραθέτοντας τις τεχνικές προδιαγραφές βάσει των οποιων κατέληξες να τα προτείνεις προς αποφυγή, καθώς εγώ όποια στοιχεία και να σου δώσω λένε ακριβώς το αντίθετο.

 

 

Δεν είπα να μην τα πάρει,είπα ότι χρωματίζουν,και αν θέλει μεγαλύτερη ακρίβεια να πάρει τα sony.

Την άποψή μου μπορώ να την στηρίξω με το ακράδαντο επιχείρημα ότι έχω δουλέψει και με τα μεν και με τα δε.Έτσι συνήθως διαμορφώνω άποψη,όταν ακούω κάτι.

Οι απόψεις είναι απλά υποκειμενικές όταν αφορούν κρίσεις μηχανημάτων ήχου,δεν είναι "ανακριβείς".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησες τα Genelec και σου βγάλαν χαμόγελο ας πούμε; Η τα άκουσες και ανέφερες απλά πως σου φανηκαν?

 

Δεν μέτρησα τίποτα,από ότι Genelec έχω ακούσει σε διάφορα studio έβγαλα αυτό το συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα σου πρότεινα να λάβεις το άρθρο αυτό υπ' όψη σου, καθώς καταλήγουμε σε αυθαίρετα συμπεράσματα που πολλές φορές παρασύρουν κι άλλο κόσμο στο υποκειμενικό μας ταξίδι.

Και σκοπός του Noiz είναι να καθαρίζει το τοπίο από τις ομιχλώδεις απόψεις που στηρίζονται απλά στο υποκειμενικό κριτήριο, μη λαμβάνοντας τεχνικά κριτήρια υπ'οψη.

Θα σου πρότεινα επίσης να συγκρίνεις ένα ηχείο με φλατ συμπεριφορά όπως η σειρά της Genelec πχ. με απόκριση +-3 στο μεγαλύτετο μέρος του φάσματος με οποιοδήποτε άλλο ηχείο που αποκαλείται από τους κατασκευαστές του Reference monitor και θα δεις ότι θ' αλλάξεις γνώμη.

Φρόντισε να έχεις σημεία αναφοράς σωστά και κοινά.

Μια καλή ηχογράφηση, ένα κομματι που θα τ' ακουσεις στον ίδιο χώρο με ίδια προενίσχυση κλπ.

Ρίξε μια πιό προσεκτική 'αυτιά'. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth,καλό τα άρθρο σου,αλλά αυτά που λέει μου είναι ήδη γνωστά.

Πιστεύω πως την 'αυτιά' μου την έχω ρίξει γιατί ήδη έχω ακούσει genelec σε 3-4 χώρους αλλά και σε μια εταιρεία που τα φέρνει στην κατεχάκη (2 μικρά μοντέλλα).

Είδα λοιπόν πως το καλό της εταιρείας είναι πως όλα τα ηχεία της,από τα μικρά ως τα μεγαλύτερα έχουν πανομοιότυπο ήχο,ένα σήμα κατατεθέν που φωνάζει "είμαι genelec".Αυτό δείχνει σοβαρή εταιρεία,το έχω διαπιστώσει και με την Apogee.

Aπο κεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά:ή σου αρέσει το ηχείο ή δεν σου αρέσει.Και το κρίνεις με τα αυτιά σου,use your ears λένε οι Αμερικάνοι.

 

Μάλλον αυθαίρετος,είναι ο συλλογισμός ότι τα genelec είναι τα καλύτερα,συγκρινόμενα με όλα τα υπόλοιπα reference ηχεία.Τι θα λέγανε οι άλλοι κατασκευαστές τώρα για ομιχλώδεις απόψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Aπο κεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά:ή σου αρέσει το ηχείο ή δεν σου αρέσει.Και το κρίνεις με τα αυτιά σου' date='use your ears λένε οι Αμερικάνοι.

 

Μάλλον αυθαίρετος,είναι ο συλλογισμός ότι τα genelec είναι τα καλύτερα,συγκρινόμενα με όλα τα υπόλοιπα reference ηχεία.Τι θα λέγανε οι άλλοι κατασκευαστές τώρα για ομιχλώδεις απόψεις?[/quote']

 

Δεν είπα ότι είναι τα καλύτερα.

Σου είπα ν' ακούσεις σωστά. Κι εσύ μου λες τα ακουσες σε 3-4 χώρους και στην ΚΕΜ...

 

Προφανώς δεν δίνεις σημασία στη λεπτομέρεια οπότε τι να σου κάνει ένα reference monitor. Αυτά έχουν να δείξουν λεπτομέρια.

 

Τα Apogee την τελευταία φορά που τα είδα ήταν ηχεία PA...

¶λλη κατηγορία που στόχο έχει να παίζει δυνατά κυρίως και όσο πιό σωστά τους επιτρέπουν οι κανόνες της φυσικής. Αλλά δεν έχουν και πολλά περιθώρια. (Πάντως δεν υποδύονται τα Reference. Ξέρουν που στοχεύουν. Εσύ μάλλον τα μπερδεύεις).

 

Αστο καλύτερα. Δεν θα βγάλουμε άκρη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο κεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά:ή σου αρέσει το ηχείο ή δεν σου αρέσει.Και το κρίνεις με τα αυτιά σου' date='use your ears λένε οι Αμερικάνοι.

 

Μάλλον αυθαίρετος,είναι ο συλλογισμός ότι τα genelec είναι τα καλύτερα,συγκρινόμενα με όλα τα υπόλοιπα reference ηχεία.Τι θα λέγανε οι άλλοι κατασκευαστές τώρα για ομιχλώδεις απόψεις?[/quote']

 

Δεν είπα ότι είναι τα καλύτερα.

Σου είπα ν' ακούσεις σωστά. Κι εσύ μου λες τα ακουσες σε 3-4 χώρους και στην ΚΕΜ...

 

Προφανώς δεν δίνεις σημασία στη λεπτομέρεια οπότε τι να σου κάνει ένα reference monitor. Αυτά έχουν να δείξουν λεπτομέρια.

 

Τα Apogee την τελευταία φορά που τα είδα ήταν ηχεία PA...

¶λλη κατηγορία που στόχο έχει να παίζει δυνατά κυρίως και όσο πιό σωστά τους επιτρέπουν οι κανόνες της φυσικής. Αλλά δεν έχουν και πολλά περιθώρια. (Πάντως δεν υποδύονται τα Reference. Ξέρουν που στοχεύουν. Εσύ μάλλον τα μπερδεύεις).

 

Αστο καλύτερα. Δεν θα βγάλουμε άκρη.

 

Γιατί να μην μου φτάσουν 5 ακροάσεις? Για να κρίνουμε αν μας αρέσει ένα ηχείο πρέπει να το ακούσουμε σε κλινικο-εργαστηριακό περιβάλλον? άκουσα κοινα ηχητικά χαρακτηριστικά σε όλες αυτές τις περιπτώσεις δεν χρειαζόμουν μικροσκόπιο για να αποκτήσω άποψη.

Η Apogee είναι PA εταιρεία αλλά την χρησιμοποίησα για να δείξω ότι οι σοβαρές εταιρείες έχουν κοινά ηχητικά χαρακτηριστικά σε όλο το φάσμα των ηχείων τους,είτε μιλάμε για PA είτε για στούντιο.Παρεπιπτόντως,το Csm-2 είναι στουντιακό ηχείο.Και το ότι το έχω μάλλον σημαίνει ότι δίνω σημασία στην λεπτομέρεια.

Συμφωνώ πάντως να το αφήσουμε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου