Προς το περιεχόμενο

Μουσικά διαστήματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Να σημειώσω ότι το βιβλίο από το οποίο πήρα τους 22 κανόνες που παρέθεσα πιο πάνω, για την εύρεση των σχετικών ελάσσονων που συναντάται ένα διάστημα με βάση το είδος του διαστήματος, αναφέρονται μόνο στην εύρεση των αρμονικών ελάσσονων.

 

2) Στο παράδειγμα που συζητάμε, να διευκρινήσουμε  ότι το ΣΙb-ΦΑ# συναντάται στην ανιούσα της σολ μελωδικής και όχι στην κατιούσα

 

3) Λοιπόν, μετά από αυτή τη συζήτηση, εγώ καταλαβαίνω ότι το καλύτερο είναι όταν σου δίνεται ένα οποιοδήποτε διάστημα, να κάτσεις λίγα δευτερόλεπτα να παίξεις την κάθε κλίμακα στο πιάνο και να εντοπίζεις το διάστημα σε ποιες ελάσσονες το συνάντησες. Νομίζω είναι πιο γρήγορο τελικά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, killbill είπε

Νομίζω είναι πιο γρήγορο τελικά :)

Ό,τι λειτουργεί για τον καθένα. Πάντως κι εγώ της "μηχανικής" μεθόδου είμαι στην ουσία. Αναζητώ σε ποιες βαθμίδες μπορούν να υπάρξουν τα ζητούμενα διαστήματα για κάθε κλίμακα, και τις βάζω στην άκρη.

 

Τελικά έχεις αρχίσει μόνος σου θεωρία κιλλμπιλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Τελικά έχεις αρχίσει μόνος σου θεωρία κιλλμπιλ;

 

Θεωρία γνωρίζω, πέρα από τα βασικά, κλίμακες, διαστήματα, και συγχορδίες

Αρμονία, αντίστιξη έχω μεσάνυχτα και όχι δεν κατάφερα να ξεκινήσω τελικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου