Προς το περιεχόμενο

Volume pot προβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καθάρισμα κατά κύριο λόγο έχει να κάνει με την παραμόρφωση (είπες ότι ήσουν οκ).

 

Μετά είναι θέμα μαγνήτη.

 

Σε ένα μικρότερο ποσοστό από τα δύο παραπάνω έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά.

Για παράδειγμα ο jb είχε βγει για 250k pot γιατί είναι λίγο "άγριος".

Όσο πιο μικρή τιμή αντίστασης του pot τόσο πιο γλυκός ήχος και πιο εύκολο "καθάρισμα" και το αντίστροφο.

 

Εγώ έχω 50's wire και αν χαμηλώσω tone χαμηλώνει και η φωνή σε αντίθεση με το modern.

 

Κάτι ακόμα που μπορεί να σου δώσει "σκουπιδακια" είναι το ύψος του μαγνήτη.

 

Με την δική μου εμπειρία (σωστή ή λάθος) η σειρά που στα έγραψα έτσι πάει  το ποσοστό που επιρεάζει

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kbasilis είπε

Το καθάρισμα κατά κύριο λόγο έχει να κάνει με την παραμόρφωση (είπες ότι ήσουν οκ).

 

Μετά είναι θέμα μαγνήτη.

 

Σε ένα μικρότερο ποσοστό από τα δύο παραπάνω έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά.

 

Η εμπειρία μου λέει αλλα. Το ποτενσιόμετρο και τα ηλεκτρικά μπορούν να κάνουν όλη τη διαφορά.

Τελευταίο παράδειγμα που έχω, προς απόδειξη των λεγόμενων μου, είναι ότι αντάλλαξα μαγνήτες σε δύο τελε. Στη μια κιθαρα οι μαγνήτες καθαριζαν με το volume στο 2, ενώ στην άλλη καθάριζαν με το volume στο 6-7. Μαγνήτες και distorted ήχος παρέμειναν σταθερα, και όλη η διαφορά ήρθε από την αλλαγή ηλεκτρικών. Και έχω κι άλλα παλαιότερα παραδείγματα που συνέβη κάτι ανάλογο. 

 

Με απλή αλλαγή μαγνητών έχει παρατηρηθεί ελάχιστη βελτιωση (έχω αλλάξει μαγνήτες σε όλες τις κιθάρες μου), ενώ δεν αλλάζει η συμπεριφορά του vol pot. Εάν καθάριζε στο 7, πάλι θα καθαρίζει στο 7. Το ποσό θα καθαρίσει, σε ένα μικρό ποσοστό, οφείλεται στον μαγνήτη.

 

Και φυσικά, παίζει και ο ενισχυτής/πετάλια τεράστια σημασία, αλλά αυτά παραμένουν σταθερά κατά τις δοκιμές.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ignantios είπε

Γιαυτο δεν βλεπω να γλιτωνω την καινουργια am pro hss . :) 

 

Λοιπόν για να σε βοηθήσω να την γλιτώσεις την am pro, θα σου προτείνω αυτό για τα live σου.

Αφού στο 3 και κάτω καθαρίζει ο ήχος, πάρε ένα volume pedal, και ρύθμισέ το έτσι, ώστε όταν το σηκώνεις τέρμα πάνω, να είναι ο "καθαρότερος" ήχος που χρησιμοποιείς (αντίστοιχος με το 2 ή 3 του pot της κιθάρας, όποιο σε βολεύει).

Όταν το πατάς τέρμα κάτω, να ξαναγυρίζει η ένταση στο 100% (βρώμικος ήχος).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Η εμπειρία μου λέει αλλα. Το ποτενσιόμετρο και τα ηλεκτρικά μπορούν να κάνουν όλη τη διαφορά.

Τελευταίο παράδειγμα που έχω, προς απόδειξη των λεγόμενων μου, είναι ότι αντάλλαξα μαγνήτες σε δύο τελε. Στη μια κιθαρα οι μαγνήτες καθαριζαν με το volume στο 2, ενώ στην άλλη καθάριζαν με το volume στο 6-7. Μαγνήτες και distorted ήχος παρέμειναν σταθερα, και όλη η διαφορά ήρθε από την αλλαγή ηλεκτρικών. Και έχω κι άλλα παλαιότερα παραδείγματα που συνέβη κάτι ανάλογο. 

 

Με απλή αλλαγή μαγνητών έχει παρατηρηθεί ελάχιστη βελτιωση (έχω αλλάξει μαγνήτες σε όλες τις κιθάρες μου), ενώ δεν αλλάζει η συμπεριφορά του vol pot. Εάν καθάριζε στο 7, πάλι θα καθαρίζει στο 7. Το ποσό θα καθαρίσει, σε ένα μικρό ποσοστό, οφείλεται στον μαγνήτη.

 

Και φυσικά, παίζει και ο ενισχυτής/πετάλια τεράστια σημασία, αλλά αυτά παραμένουν σταθερά κατά τις δοκιμές.

Εγώ θυμάμαι που είχαμε κουβέντα στο forum για τον jb τον οποίο φοράω.

Κάποιος (ή πιο πολλοί,δεν θυμάμαι)είχαν παράπονα από τον μαγνήτη το ένα ήταν τα μεσαία του και το άλλο το ότι δεν καθαρίζει καλά.

 

Απλά είχε μείνει μια παρένθεση (αν το θυμάμαι καλά) για το 250k pot γιατί πολλοί ισχυρίζονται ότι ο συγκεκριμένος φτιάχτηκε για να δουλεύει με 250k αν και διπλός.

Μάλιστα λέγανε ότι ο sh6 ή tb6 ανάλογος, καθαρίζει πιο καλά.

 

Προσωπικά αυτό που είχα κάνει με την τιμή του vol pot είναι.

Στην ίδια κιθάρα είχα 500k το έκανα 250k ναι είχε διαφορά αλλά όχι κάτι το κολοσσιαίο σε σύγκριση πάντα με την διαφορά που κάνουν τα εφέ και ο μαγνήτης.

 

Επίσης πιστεύω πως το πιο καλό μέτρο σύγκρισης για τα ηλεκτρικά είναι αυτό που έκανα και ο λόγος είναι ο εξής.

 

Η κιθάρα είναι μια οπότε δεν έχεις διαφορά στον ήχο όσο αφορά το όργανο για παράδειγμα μια με πιο χαμηλό action έχει άλλο σκάσιμο στον ήχο.

Στη συνέχεια ο μαγνήτης παραμένει στο ίδιο ύψος.

 

Συμπέρασμα είναι ότι όλα παραμένουν ίδια και εκεί φαίνεται πιο καθαρά πόσο επηρεάζει η τιμή του pot.

 

(ελπίζω να μην σας μπέρδεψα όπως τα είπα 😁).

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι δουλειά έχουν οι διπλοί σε stratocaster.

Την κάνουν super strat- αλλά που να τα καταλάβεις εσύ αυτά τα πράγματα, συνταξιούχος άνθρωπος 🤐 😄

  • Χαχα 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Την κάνουν super strat- αλλά που να τα καταλάβεις εσύ αυτά τα πράγματα, συνταξιούχος άνθρωπος 🤐

Την κανουν σουπερ ατρατ γιατι οταν αγοραζουν κανονικη σουπερ-στρατ δεν παιζει οπως μια στρατ που την κανεις σουπερ -στρατ 😁. Η charvel που ειχα ηταν πολυ καλη κιθαρα. Αλλα ειχε σκληρα πριμα σχετικα λογω floyd και δεν ειχα τη γλυκα στο νεκ νεκ-μιδλ της στρατ. Οποτε επαιζε προβλημα. 

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Η εμπειρία μου λέει αλλα. Το ποτενσιόμετρο και τα ηλεκτρικά μπορούν να κάνουν όλη τη διαφορά.

Τελευταίο παράδειγμα που έχω, προς απόδειξη των λεγόμενων μου, είναι ότι αντάλλαξα μαγνήτες σε δύο τελε. Στη μια κιθαρα οι μαγνήτες καθαριζαν με το volume στο 2, ενώ στην άλλη καθάριζαν με το volume στο 6-7. Μαγνήτες και distorted ήχος παρέμειναν σταθερα, και όλη η διαφορά ήρθε από την αλλαγή ηλεκτρικών. Και έχω κι άλλα παλαιότερα παραδείγματα που συνέβη κάτι ανάλογο. 

 

Με απλή αλλαγή μαγνητών έχει παρατηρηθεί ελάχιστη βελτιωση (έχω αλλάξει μαγνήτες σε όλες τις κιθάρες μου), ενώ δεν αλλάζει η συμπεριφορά του vol pot. Εάν καθάριζε στο 7, πάλι θα καθαρίζει στο 7. Το ποσό θα καθαρίσει, σε ένα μικρό ποσοστό, οφείλεται στον μαγνήτη.

 

Και φυσικά, παίζει και ο ενισχυτής/πετάλια τεράστια σημασία, αλλά αυτά παραμένουν σταθερά κατά τις δοκιμές.

Συμφωνω μαζι σου μαλλξν γιατι.. ......

 

Οταν πηρα τη charvel ειχε 3θεσιο και volume push pull που σπλιταριζε του μαγνητες και ειχες συνολικα 6 ηχους. Επειδη αυτος ο 3θεσιος δεν ειναι και πολυ καλος οταν αλλαζες θεση εκανε ενα  κενο στον ηχο αποφασισα να κανω τα ιδια απο θρμα ηχων αλλα με 5way super switch και χωρις push pull. Θα ειχα 5 απο τους 6 ηχους χωρις κενο στις αλλαγες. Εβγαλα κολλητηρια το εφτιαξα και ολα ηταν κομπλε. Με ενα μεγαλο ΑΛΛΑ .....ενω με τον 3θεσιο και το push pull καθαριζε μια χαρα. Με τον 5θεσιο suoer switch δεν καθαριζε καλα. Θα μου πεις να η απαντηση στο ερωτημα σου. Και λεω ενταξει ενα δοκιμασμενο wiring hss σε σχεση με ενα που εκανα εγω το οποιο ομως ηταν ολοσωστο ηχητικα εκανε αυτα που ηθελα.. εεε εχει διαφορα.

Επεξεργασμένο από ignantios
  • Χαχα 1

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου