Προς το περιεχόμενο

Τοποθετηση μαγνητη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λεω να δοκιμασω με ενα φιλο να τοποθετησω εναν μαγνητη στη κιθαρα μου. εχω βρει πιο ειναι πιο τα καλωδια (απ' οτι φαινεται απο τα χρωματα και οσο ξερω γι' αυτον ειναι απο παλια jackson). εχει 4 καλωδια. ενα απο τα προβληματα ειναι οτι η μια σειρα (διπλος ειναι) ειναι με βιδες. Οι βιδες πρεπει να ειναι απο τη μερια της γεφυρας ή απο τη μερια του μπρατσου? και ποσο ρολο παιζει το οτι ειναι βιδες?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βίδες είναι για την ρύθμιση του ύψους των polepieces του μαγνήτη.

 

Αν ο μαγνήτης είναι για την θέση bridge, τότε οι βίδες πρέπει να είναι από την μεριά της bridge.

 

Αν είναι για την θέση neck τότε οι βίδες πρέπει να είναι από την μεριά του neck.

 

Αφού ο μαγνήτης έχει 4 καλώδια, αυτό μπορείς να το εκμεταλλευτείς για σπλιταρίσματα κλπ, αλλιώς θα ενώσεις μεταξύ τους τα 2 καλώδια (δεν ξέρω τους χρωματικούς κωδικούς της jackson, νομίζω είναι ίδιοι με της fender) και θα χρησιμοποιήσεις τα άλλα 2 καλώδια για να συνδέσεις τον μαγνήτη.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σετάρεις την κιθάρα, θα πρέπει τα polepieces να ακολουθούν την κλίση (το radius δηλαδή) της ταστιέρας σου, δηλαδή τα polepieces των έξω χορδών να είναι λίγο πιό κατεβασμένα από αυτά των μέσα. Γενικά αν κάποια χορδή ακούγεται πιό δυνατά από τις άλλες το πιθανότερο είναι ότι θέλει κατέβασμα το polepiece της.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου