Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε πρόβλημα Bending


lsega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μάθω εαν πρέπει να ρυθμίσω κάτι στην Ηλεκτρακουστική Κιθάρα για να μπορώ να κάνω bending (Half or Full Tone).

Με την τωρινή κατάσταση τα χέρια του Ηρακλή να έχεις bending δεν κάνεις.

Push με 3 δάχτυλα και το μόνο που καταφέρνεις να πλησιάσεις τον μισό τόνο ... τι είναι αυτό το πράγμα δηλαδή.

Να πώ την αλήθεια μου είδα ένα βίντεο από κάποιον κύριο Gilmour να παίζει με μία TAYLOR 714ce και να έχει ξεσκιστεί να κάνει bending με 2 ή 1 δάχτυλό.

 

[/url]http://www.youtube.com/watch?v=rmMCt3AVjQ4

[/url]http://www.youtube.com/watch?v=6wLb-Cv4zWM

 

Καλά TAYLOR δεν έχω άλλα τη πρέπει να ρυθμίσω για να μπορώ να κάνω τις χορδές ποιο ελαστικές (τώρα φοράω 12αρες GHS).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι πως με 12άρες δεν είναι και το ποιό εύκολο πράγμα στο κόσμο.

Θα πρότεινα χαμήλωμα των χορδών,αλλάγή σέτ χορδών καθώς επίσης και χαμηλότερο κούρδισμα.

Στις ακουστικές πάντως παίζει και ο τύπος τους ρόλο όσον αφορά το σηκώματα,σε αυτό θα σε διαφωτήσει καλύτερα από εμένα κάποιος περισσότερο σχετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως η κιθαρα σου χρειαζεται SET UP ,κατι που στις ακουστικες ειναι λιιιγο δυσκολοτερο απο οτι στις ηλεκτρικες για να το κανεις μονος σου αν δεν εχεις λιγο "τριβη" με το θεμα ,οποτε πηγαινε την κιθαρα σου σε εναν ΚΑΛΟ τεχνικο να στη μαζεψει... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, είναι δύσκολο να κάνεις bend σε μια ακουστική με 12άρες. Εγώ δεν μπορώ ούτε κατά διάνοια να ξεφύγω από το ημιτόνιο-και δεν φημίζομαι για το soft touch μου.

 

Για να έχεις 12άρες θα έχεις καλούς λόγους, και ο προφανής είναι ότι έχεις έναν όγκο ΝΑ, με το συμπάθειο. Γίνονται όλα μαζί όμως; Και χαμηλό action, και bends, και γεμάτα ακόρντα, και βαριές χορδές...;

 

Οι χορδές σου είναι βαριές για άνετα bends, δεν πολυπιστεύω ότι σε δούλεψε ο μάστορης.

 

Για την ιστορία, ποιά κιθάρα έχεις;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο' date=' [b']είναι[/b] δύσκολο να κάνεις bend σε μια ακουστική με 12άρες. Εγώ δεν μπορώ ούτε κατά διάνοια να ξεφύγω από το ημιτόνιο-και δεν φημίζομαι για το soft touch μου.

 

Για να έχεις 12άρες θα έχεις καλούς λόγους, και ο προφανής είναι ότι έχεις έναν όγκο ΝΑ, με το συμπάθειο. Γίνονται όλα μαζί όμως; Και χαμηλό action, και bends, και γεμάτα ακόρντα, και βαριές χορδές...;

 

Οι χορδές σου είναι βαριές για άνετα bends, δεν πολυπιστεύω ότι σε δούλεψε ο μάστορης.

 

Θα συμφωνήσω...Πάντως οι χορδές από pure nickel πάντως είναι σίγουρα πιο μαλακές.

Τώρα από θέμα ήχου σε ακουστική δε γνωρίζω αν θα επηρεάσουν αρνητικά ή όχι... Το χαμηλό κούρδισμα όπως και οι πιο μικρές χορδές (11άρες ίσως) θα βοηθούσαν εδώ που τα λέμε, αλλά μάλλον θα χρειαστεί και ρύθμισμα η βέργα μετά...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι μία Keiper (σίγουρα άγνωστη)

 

http://www.keiper-instruments.com/homepage/keiper-instruments/frameset_akustik/framset_akustik.htm

 

δώρο μου την κάναν και τώρα γυμνάζω τα δαχτυλα μου όσο δεν πάει

 

Εχω γίνει Πύρρος Δήμας του Bending

μπορείς να σηκώσεις 12αρα 1/2 και κάτι ημιτόνιο με ένα δάχτυλο?

Αυτες τις μαλακίες κάνω και θα πάθω κουλαμάρα στα δάχτυλα και τέλος Ακουστικες/ηλεκτρικές και ότι άλλο θες μόνο σε λατέρνα μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε το bend τονου σε 12αρες γίνεται - θέλει μια αποφασιστικότητα είναι η αλήθεια 8O , αλλα αν το βρίσκεις πολύ δύσκολο δοκίμασε σταδιακά να καταφέρεις το ημιτόνιο και σιγά-σιγά μετά τον τόνο.

Εναλλακτικά, βάλε ένα νούμερο πιο λεπτές χορδές, και ξεκίνα απο εκεί. Με την εξάσκηση θα το βρείς. Σε κάθε περίπτωση take it easy, δεν υπάρχει λόγος να υποφέρουν τα χέρια σου :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να σηκώσεις 12αρα 1/2 και κάτι ημιτόνιο με ένα δάχτυλο?

Αυτες τις μαλακίες κάνω και θα πάθω κουλαμάρα στα δάχτυλα και τέλος Ακουστικες/ηλεκτρικές και ότι άλλο θες μόνο σε λατέρνα μετα

 

Κάτι τέτοια συνήθιζα να κάνω κι εγώ την περίοδο που έπαιζα σχεδόν αποκλειστικά ακουστική και κατέληξα με σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα στο αριστερό χέρι... :cry:

 

Από τότε τα bends τα αφήνω για την ηλεκτρική μου και όταν χρειαστεί στην ακουστική, τα κάνω πάντα με μέτρο...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου