Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου + mic = 150€ (στα γρηγορα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εδω και καποιο καιρο εχω ξεμεινει απο recording setup λογω κρισης, ηρθε η ωρα να παρω κατι αξιοπιστο - φθηνο - "γρηγορο" (latency - ms) και σταθερο (drivers)

 

Μετα απο μινι ερευνα εχω κατασταλαξει στο τιμιο φθηνουλι - οπως λεει και ο npap "φονιας των γιγαντων" - superlux 205 = περιπου 50 μαζι με τα μεταφορικα

αν προτεινετε κατι καλυτερο, ευπροσδεκτο.

 

 

οσον αφορα την καρτα ηχου για την οποια θελω τη γνωμη σας, θα ηχογραφω ειτε φωνη - ακουστικη κιθαρα μεσω μικροφωνου, ειτε stereo το korg μου (pa 600)

 

σκοπος ειναι η δημιουργια αποδεκτου επιπεδου DEMO

 

ΑΝ υποθεσουμε οτι παραμενω στο superlux 205 , μου μενουν 100€ για καρτα ηχου.

 

Υποψηφιες:

 

Behringer umc 202hd

steinberg ci 1 - κατηργημενη αλλα αν ειναι ok δεν με πειραζει.

Prodipe Studio 22+Interface

 

Βοηθηστε Please, ευχαριστω

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μετα απο μινι ερευνα εχω κατασταλαξει στο τιμιο φθηνουλι - οπως λεει και ο npap "φονιας των γιγαντων" - superlux 205 = περιπου 50 μαζι με τα μεταφορικα

αν προτεινετε κατι καλυτερο, ευπροσδεκτο.

 

οσον αφορα την καρτα ηχου για την οποια θελω τη γνωμη σας, θα ηχογραφω ειτε φωνη - ακουστικη κιθαρα μεσω μικροφωνου, ειτε stereo το korg μου (pa 600)

 

 

Θα συμφωνησω για το μικροφωνακι, ειναι τρομερα αυτα τα superlux (ειδικα αν σκεφτεις την τιμη τους). Εχω και εγω ενα e205 και εχει σταθει πολυ αξια διπλα σε πολυ πιο ακριβα μικροφωνα πολλες φορες. Θα σου ελεγα να κοιταξεις και το (ακομα πιο φτηνο) Hi-10, αν σου περισευσουν μερικα λεφτα θα ηταν ενα ωραιο addition - το ειχα δοκιμασει για ηχογραφηση ακουστικης μαζι με το e205 και μου ειχε αρεσει πολυ το αποτελεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εκ του μηδενός θα πήγαινα εδώ

 

https://www.athensproaudio.gr/en/focusrite-scarlett-2i2-studio-2nd.html

 

μαζεύοντας λίγα λεφτά ακόμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις γνωμες μεχρι τωρα, ειχα παλιοτερα την 2i4 αλλα για καποιο λογο ενω αναβε σταματησε να δουλευει και δεν θα ηθελα να παω παλι σε focusrite.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και αυτή, 125 μεν αλλά φουλ κομπλέ και καλή εταιρία, είχα δουλέψει τη μεγάλη και ήταν τζετ.

 

https://www.thomann.de/gb/steinberg_ur22_mk2.htm

 

 

Τσέκαρε όμως το πως τα πάει με τα windows 10 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υποψηφιες:

 

Behringer umc 202hd

 

 

Την έχω λίγο καιρό τώρα, εξαιρετική για τα χρήματα που κοστίζει. Αν είσαι Αθήνα και θέλεις δοκιμή, ευχαρίστως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε manosx την υπολογιζω πολυ σαν λυση, ευχαριστω, Δουλευω Windows 7 - 64bit, Οποτε δε νομιζω να μην δουλεψει.

 

Φιλε atav, εχεις αντιμετωπισει καθολου προβλημα με latency η να "πεφτουν" οι drivers και να μην αναγνωριζεται η καρτα? Ευχαριστω για την προσφορα δοκιμης, αλλα δυστυχως ειμαι Ζακυνθο.

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με τους drivers, δουλεύει πάντα και κανονικά.

Το latency είναι σε καλά επίπεδα, μπορεί σίγουρα να πάει σε πολύ καλύτερα με κάποιο σύγχρονο μηχάνημα και καλό επεξεργαστή. Στο laptop μου που είναι εποχής...πτεροδάκτυλων ;D, αν το κατεβάσεις πολύ χαμηλά σε συνδυασμό με τα plugins, αρχίζουν τα χρατς χρουτς.

Ακόμα κι έτσι όμως, δε μου δημιουργεί κανένα ουσιαστικό πρόβλημα στο παίξιμο, ίσα που το αισθάνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με τους drivers, δουλεύει πάντα και κανονικά.

Το latency είναι σε καλά επίπεδα, μπορεί σίγουρα να πάει σε πολύ καλύτερα με κάποιο σύγχρονο μηχάνημα και καλό επεξεργαστή. Στο laptop μου που είναι εποχής...πτεροδάκτυλων ;D, αν το κατεβάσεις πολύ χαμηλά σε συνδυασμό με τα plugins, αρχίζουν τα χρατς χρουτς.

Ακόμα κι έτσι όμως, δε μου δημιουργεί κανένα ουσιαστικό πρόβλημα στο παίξιμο, ίσα που το αισθάνεσαι.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, αν δεν ειχες λοιπον σημερα καρτα θα την αγοραζεις ανετα παλι? ποιες αλλες ηταν υποψηφιες για σενα πριν την παρεις?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα την αγόραζα πάλι, δε μου λείπει κάτι. Το οποίο να οφείλεται στην κάρτα. 

Βέβαια οι απαιτήσεις του καθένα μας είναι διαφορετικές.

Ήμουν ανάμεσα σε τρείς. Την κλασική πλέον Scarlett 2i2, τη Steinberg ur22 και τη Behringer.

Κατέληξα εκεί γιατί αφ' ενός μεν διάβαζα πολύ καλές κριτικές στο εξωτερικό, αφ΄ετέρου δε τα χρήματα είναι σχεδόν τα μισά από τις άλλες δύο.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η γνώμη του δασκάλου φυσικά, ο οποίος ήταν κάθετος, τόσο που αναρωτήθηκα αν έχει τίποτα μετοχές στη Behringer, αλλά τελικά-ως συνήθως ο εκνευριστικός ο τύπος-είχε δίκιο.. ;D ;D ;D

Δεν το έχω μετανιώσει πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου