Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου + mic = 150€ (στα γρηγορα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

manosx - Συμφωνω, ακομα και με low end μηχανηματα τα  οποια την εποχη του 80-90 δεν τα φανταζομασταν, κανουμε καλη δουλεια στο σπιτι μας. Αυτο ειναι επιτυχια τεχνολογικη νομιζω...

 

dimsonic - ποτε δεν θελω ακριβως τα ιδια να ακουω και να παιζω, το ¨ξεφυγα¨ λιγο το θεματακι του γι αυτο και η παραλλαγη στον τιτλο. χαχα

 

npap - ευχαριστω για τη γνωμη σου, μετραει πολυ για μενα καθοτι - αφου δεν εχουμε συναντηθει ποτε απο κοντα και οντας απο τα παλιοτερα μελη του noiz - χαιρεις του ιντερνετικου σεβασμου μου. Οσον αφορα το κοντραμπασο, ειναι δειγμα απο το halion οπως και το shaker.

 

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι, πως μπορει να μετατραπει ενα Midi καναλι του cubase σε audio ωστε να μπορεσω να το επεξεργαστω με eq - compressor -reverb κλπ.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Οσον αφορα το κοντραμπασο, ειναι δειγμα απο το halion...

 

α ωραία... οπότε είναι και σχετικά εύκολη η διόρθωση... αν χρειαστείς κάποια τεχνική βοήθεια π.μe ... ;)

 

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι, πως μπορει να μετατραπει ενα Midi καναλι του cubase σε audio ωστε να μπορεσω να το επεξεργαστω με eq - compressor -reverb κλπ.

 

στο Sonar που δουλεύω εγώ γίνεται real time... στο Cubase (ανέφερε αν θες και και την έκδοση που διαθέτεις) θα σε βοηθήσει κάποιος από τους φίλους που το κατέχει γιατί δεν γνωρίζω αν σου δίνει ανάλογη δυνατότητα...

 

2ος τρόπος είναι να κάνεις freeze το κανάλι (ισχύουν τα παραπάνω περί cubase και αναμένεις κάτοχο του για περισσότερα)...

 

3ος τρόπος (και μπακάλικος αλλά γίνεται σίγουρα και στο cubase) είναι το να κάνεις audio export το midi και κατόπιν import ως audio πλέον....

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες npap.

 

Δουλευω cubase artist 6.5 educational  -γνησιο εννοειται-

 

Τωρα βεβαια δεν πολυακουω και την αληθεια διοτι δεν εχω καθολου μονιτορ, ειναι η επομενη αγορα, οτι κανω ειναι με τα akg k271 Studio.

 

( υ.γ. - αφου εμεινα ευχαριστημενος απο tascam Μικροφωνο και καρτα λεω να τα ταιριαξω με τα 3αρια tascam μονιτορακια, λογικα καλυτερα θα ειναι απο τα pc speakers του 90 που εχω, χαχα )

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι, πως μπορει να μετατραπει ενα Midi καναλι του cubase σε audio ωστε να μπορεσω να το επεξεργαστω με eq - compressor -reverb κλπ.

θα σε βοηθήσει κάποιος από τους φίλους που το κατέχει γιατί δεν γνωρίζω αν σου δίνει ανάλογη δυνατότητα...

 

Το κάνει από μόνο του παιδιά.

Σε κάθε midi κανάλι φτιάχνει και από (τουλάχιστον) ένα audio.

Το τικάρεις, πας στα inserts, και βάζεις ότι θέλεις (EQ, reverb, compressor, κλπ).

 

image.jpg

 

image.jpg

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

( υ.γ. - αφου εμεινα ευχαριστημενος απο tascam Μικροφωνο και καρτα λεω να τα ταιριαξω με τα 3αρια tascam μονιτορακια, λογικα καλυτερα θα ειναι απο τα pc speakers του 90 που εχω, χαχα )

 

 

Αντί να δώσεις 100 ευρώ για κάτι τέτοιο, μάζεψε άλλο ένα κατοστάρικο και πάρε τα JBL LSR 305. Διπλάσια λεφτά, χίλιες φορές καλύτερα.  ;D ;D ;D

 

Ή τουλάχιστον πάρε τα 5άρια της Tascam, που είναι και πιο φτηνά. 3άρια παραείναι μικρά.

 

Και στο cubase τσέκαρε τα instrument tracks που είναι μια "μαζεμένη" εκδοχή που ενσωματώνει midi και audio 2 σε 1 ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και στο cubase τσέκαρε τα instrument tracks που είναι μια "μαζεμένη" εκδοχή που ενσωματώνει midi και audio 2 σε 1 ;D

Σωστός!

Εγώ έχω μείνει ακόμα στο sx3 ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια μεχρι τωρα, δεν καταλαβα πολυ αυτο με τα audio καναλι και τα Inserts....επεξηγηση...??? πρεπει να φτιαξω ενα audio για καθε Midi καναλι? εχω 15 midi.....ουχ!!

 

Βασικα στο φακελλο vst instruments μου βγαζει Inserts, ομως συνολικα για ολα τα καλναλια του Halion. Εγω θεΛω αυτη τη δουλεια να τη κανω για καθε καναλι ξεχωριστα. Εφτιαξα ενα audio αλλα πως το "αντιστοιχω" με το καναλι halion που εχω μπασο πχ??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά στο cubase θα φτιάχνεις instrument track, όπου αμέσως θα σου ζητάει να ορίσεις ένα vst όργανο.

Στη συνέχεια πας στα inserts και βάζεις ό,τι θες.

 

εναλλακτικά πας F11, σε μια θεση βάζεις το vst που θες και σε ρωτάει αν θελεις να φτιάξεις και ένα audio track για το όργανο αυτό.

κ.ο.κ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα λοιπον αυτο και σε συναρτηση με την ανωτερω βοηθεια που πηρα απο εσας, δουλευει μια χαρα!

Today is .... mixing day...!!

 

 

 

Οπως φαινεται θα χω πολυ δουλιτσα...

Cubase_Artist_65.thumb.jpg.d903428f5ed0e8a3c962c213b5e8da28.jpg

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου