Προς το περιεχόμενο

modulation πεταλακια ή effects processor (φέτα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Όσον αφορά το DIY το κόστος πέφτει εφού μαζευτεί η εμπειρία που ίσως κάτσει ακριβά με πολλά αποτυχημένα projects. Κατα τ'άλλα για distortion, overdrive, booster, EQ πετάλια Κ@!@&λέει. Για modulation που μπαίνουν κάτι οπτοηλεκτρικά, μηχανικά και ψηφιακά στη μέση ίσως αρχίσει να δυσκολέψει το πράγμα. Ακόμα υπάρχουν γενικώς οι εξής δυσκολίες. Πλακέτα, δύσκολα φτιάχνεται, αν και παραγγέλνεται με κάποιο κόστος, ενώ η χρήση prefboard μπορεί να γίνει πολύ messy. Ολοκληρωμένα και optocouplers που δέν υπάρχουν πλέον στο εμπόριο και πρέπει να ψάχνεις ισοδύναμα ή να παραγγέλνεις απ' έξω. Δύσκολα υλικά όπως διακόπτες αντοχής 9 επαφών και jack τροφοδοσίας που πάλι πρέπει να καταφεύγεις σε παραγγελεία.

Γενικώς το DIY είναι γ@μ**** αλλά θέλει πολύ μελέτη και τέχνη.

2) ¶ν έχεις τον ήχο σου με κάποιον ενισχυτή και δεν διατίθεσαι να τον θυσιάσεις τότε αφήνεις (ξ)ψηφιακές πολυπεταλιέρες και πάς σε πεταλάκια και rack. Γενικώς τα πεταλάκια είναι λαβύρινθος αλλά έχεις πολές δυνατότητες στον ήχο με πολλούς συνδιασμούς.Από την άλλη τα modeling ψηφιακά μηχανήματα είναι πολύ ευέλικτα αλλά και πολύ κονσέρβα. Θα πρέπει να λιώσεις πολύ για να βγάλεις καθαρά patches τα οποία όμως μπορεί και να είναι τυποποιημένα. Γενικώς να έχεις στο νού σου ότι η κιθάρα είναι αναλογικό όργανο και ο ήχος της έχει διαμορφωθεί από τα αναλογικά μηχανήματα. Τα ψηφιακά απλά προσπαθούν να προσεγγίσουν τον ήχο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω την εντύπωση-αίσθηση ότι τα αναλογικά modulation effects "μουνταινουν" τον ήχο και ότι ειναι για modulation καλύτερα τα ψηφιακά.Διαψεύστεμε αν κάνω λάθος.Ευχαριστώ πολύ, πάντως, για τις απαντήσεις σας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς πολλά modulation effects εμπεριέχουν ψηφιακά στοιχεία και κάποια είναι εξολοκλήρου ψηφιακά πεταλάκια(digital delay). Συνήθωσ τον ήχο μουνταίνουν οι άσχημες συνδέσεις με φτηνά/κατεστραμένα καλώδια και πεταλάκια που επιρεάζουν τον ήχο και όταν είναι ανενεργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω και το Boss Gt-8 και το Intellifex

 

Το GT8 υπερέχει σαφώς σε ευχρηστία και αμεσότητα σε live, αλλά τα chorus, delay, pitch είναι σκατά σε ποιότητα

 

Το intellifex είναι κλάσεις (πρρρρρρρ) ανώτερο και ειδικότερα το chorus σκοτώνει. Βέβαια είναι λίγο δύσκολο στο να καταλάβεις τη φιλοσοφία του (αντιμετωπίζει το chorus σαν πολλαπλό delay, έχει το ducker που ακόμα δεν έχω καταλάβει τί πραγματικά είναι, hush κτλ)

 

i is wif ma main man non other but ronald mcdonald

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω και το Boss Gt-8 και το Intellifex

 

Το GT8 υπερέχει σαφώς σε ευχρηστία και αμεσότητα σε live' date=' αλλά τα chorus, delay, pitch είναι σκατά σε ποιότητα

 

Το intellifex είναι κλάσεις (πρρρρρρρ) ανώτερο και ειδικότερα το chorus σκοτώνει. Βέβαια είναι λίγο δύσκολο στο να καταλάβεις τη φιλοσοφία του (αντιμετωπίζει το chorus σαν πολλαπλό delay, έχει το ducker που ακόμα δεν έχω καταλάβει τί πραγματικά είναι, hush κτλ)

 

i is wif ma main man non other but ronald mcdonald

 

εγω παντως εχω βγαλει μια χαρα ηχους απο ολα τα εφε της εν λογω πεταλιερας , χρησιμοποιωντας τη σαν ξεχωριστα ''πεταλακια'' μπροστα απο τον ενισχυτη. :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω βγαλει μια χαρα ηχους απο ολα τα εφε της εν λογω πεταλιερας ' date=' χρησιμοποιωντας τη σαν ξεχωριστα ''πεταλακια'' μπροστα απο τον ενισχυτη. :wink:[/quote']

 

Ναι ρε φίλε, και εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα και έχω καταλήξει σε καλό ήχο

 

Όμως δεν είναι λάμπα! Και καταλαβαίνεις την καθυστέρηση στα χέρια και τις φτωχές δυναμικές του ψηφιακού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω βγαλει μια χαρα ηχους απο ολα τα εφε της εν λογω πεταλιερας ' date=' χρησιμοποιωντας τη σαν ξεχωριστα ''πεταλακια'' μπροστα απο τον ενισχυτη. :wink:[/quote']

 

Ναι ρε φίλε, και εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα και έχω καταλήξει σε καλό ήχο

 

Όμως δεν είναι λάμπα! Και καταλαβαίνεις την καθυστέρηση στα χέρια και τις φτωχές δυναμικές του ψηφιακού

πεστα ρε φιλε.. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

...και εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα και έχω καταλήξει σε καλό ήχο

 

Όμως δεν είναι λάμπα! Και καταλαβαίνεις την καθυστέρηση στα χέρια και τις φτωχές δυναμικές του ψηφιακού

 

 

Είχαμε δεν είχαμε στη λάμπα το γυρίσαμε. :wink:

 

Γιατί τα αναλογικά πεταλάκια είναι λάμπα (sic)?

 

Να επισημάνω ότι υπάρχουν ψηφιακά συστήματα με δυναμική περιοχή (όπως προκύπτει από το bit depth) καλύτερη από τα περισσότερα αναλογικά κυκλώματα (όπως προκύπτει από το S/N ratio).

 

Σκεφτείτε: Το πρόβλημα με τον "ψεύτικο" χαρακτήρα που τις περισσότερες φορές παρουσιάζουν τα ψηφιακά εφφέ οφείλεται στους κακούς αλγορίθμους και στην μικρή υπολογιστική ισχύ. Και κυρίως στο ότι καλούνται να διαχειριστούν σήμα το οποίο αν σε οποιαδήποτε φάση της επεξεργασίας ψαλιδιστεί (π.χ. απο την εξομοίωση ενός dist) τότε αρχίζουν τα προβλήματα με την κβάντιση - κυρίως τη χρονική.

 

Συνετή χρήση: Πάντα φασματικά περιορισμένο input στα ψηφιακά (π.χ. ας αρχίζει ένα roll-off πάνω από τα 10ΚHz) και αποφυγή αριθμητικών εξομοιώσεων στα distrotion /od κλπ.

 

Και όλα μπορούν να ακούγονται πολύ καλά. Τόσο καλά που τελικά την οποιαδήποτε ατέλεια μπορεί να την ακούς μόνο εσύ που παίζεις και κανένας άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η καλύτερη φέτα έιναι η αγράφων.

 

Και η Δωδώνης καλή είναι αρκεί να την πάρεις από Γιάννενα. Αυτή που στέλνουν στις υπόλοιπες πόλεις δέν είναι τόσο ωραία. Κρατάνε την καλή για την πάρτη τους. Πρέπει κάτι να κάνουμε γι'αυτό. :evil: :evil: :evil:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου