Προς το περιεχόμενο

modulation πεταλακια ή effects processor (φέτα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια-άποψή σας για το τι να επιλέξω.... χρειάζομαι modulation effects(delay, chorus, flanger...) και η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάρω πεταλάκια, αλλά θα χρειαστώ αρκετά χρήματα απότι φαίνεται.Σκέφτηκα, λοιπόν, να πάρω κάποια φέτα, με την οποία θα έχω και περισσότερες επιλογές σε εφφε, αλλά η οποία θα 'θελα να έχει απαραίτητα και

foot controller, ώστε να μπορώ να βγάζω και να βάζω ό,τι εφφε θέλω. Τι μου προτείνετε? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν διάφορες απόψεις πάνω σε αυτό το ζήτημα και σηκώνει πολύ κουβέντα. ¶ρα είμαστε στο στοιχείο μας!! ;)

 

Η μία άποψη λέει ότι ο σωστότερος και ποιοτικότερος τρόπος να φτιάχνεις τον ήχο ΣΟΥ, είναι με προσεκτικά επιλεγμένα όλα τα μέρη της αλυσίδας κιθάρα-πετάλια-ενισχυτής ξεχωριστά το καθένα ανάλογα με τις απαιτήσεις και τα γούστα ΣΟΥ. Αυτό όμως προϋποθέτει πολύ ψάξιμο, υπομονή και ίσως αρκετά χρήματα.

Η άλλη άποψη λέει ότι μπορείς να έχεις μια αξιοπρεπή κιθάρα και έναν αξιοπρεπή modelling ενισχυτή, ο οποιος έχει και εφέ ενσωματωμένα και να βγάλεις ήχο με πολύ λιγότερο ψάξιμο σε εξοπλισμό και λιγότερα ίσως έξοδα.

Και υπάρχει βέβαια και η άποψη ότι μπορείς να επενδύσεις σε μια σουπερ-ντουπερ πεταλιέρα και να την προσαρμόσεις στο ήδη υπάρχον σετ κιθάρας-ενισχυτή, ώστε με τις καταλληλες ρυθμίσεις να προκύψει το πολυπόθητο ηχητικό αποτέλεσμα. Εδώ και πάλι τα λεφτά μπορεί να είναι πολλά, φτάνοντας ίσως και στο κόστος ενός καλού modelling ενισχυτή, χωρίς απαραίτητα το αποτέλεσμα να είναι εξίσου καλό.

 

Προσωπικά υποστηρίζω την πρώτη άποψη. Είναι πιο χρονοβόρα μέχρι να το ψάξεις και να μαζέψεις τα χρήματα, αλλα πιστεύω οτι αξίζει. 8)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ προς τα πεταλάκια κλίνω αλλα να... στο delay για

παραδειγμα μπορεί να θες τρεις διαφορετικές ρυθμίσεις, μπορεί και για το ίδιο κομμάτι. Τι θα κανεις δηλαδη, θα παρεις τρια

πεταλακια delay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτινω τπτ απο τα δυο που ανεφερες

ενα boss gt-8 θα σου προτινω που στα mod effectes παταει αρκετες φετες (τελεμε και τριμα!!!)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτινω τπτ απο τα δυο που ανεφερες

ενα boss gt-8 θα σου προτινω που στα mod effectes παταει αρκετες φετες (τελεμε και τριμα!!!)

 

Πες 2 τέτοιες... :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο G Force μπορείς να βάλεις midi controller και καποιας

αλλης εταιρείας έστω, ώστε να μπορείς να ελέγξεις το κάθε εφφε ποτε θα μπαίνει και να μην ασχολήσε με patches?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια-άποψή σας για το τι να επιλέξω.... χρειάζομαι modulation effects(delay' date=' chorus, flanger...) και η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάρω πεταλάκια, αλλά θα χρειαστώ αρκετά χρήματα απότι φαίνεται.Σκέφτηκα, λοιπόν, να πάρω κάποια φέτα, με την οποία θα έχω και περισσότερες επιλογές σε εφφε, αλλά η οποία θα 'θελα να έχει απαραίτητα και

foot controller, ώστε να μπορώ να βγάζω και να βάζω ό,τι εφφε θέλω. Τι μου προτείνετε? :roll:[/quote']

 

Ενα GT-8 κάνει αυτά που λες χωρίς να πρέπει να πάρεις επιπλέον foot controller και χωρίς να γεμίσεις καλώδια τον τόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια φαση φιλε gda ειμαι κι εγώ. Εχω κιθάρα ενισχυτή και θέλω να επεκταθώ με τα εφφέ. Πρώτη σκέψη είναι τα δύο 4-πλα πετάλια line6 modulations+delays σε σύνδεση send return. Αλλά δεν το έχω υλοποιήσει (€€€ χαχα) ακόμα!!! Τσέκαρε και αυτή την ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου