Προς το περιεχόμενο

Rockin'1000


Kanimothrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους, έψαξα στο forum για Rockin'1000, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχετε δει κάποιο σχετικό βίντεο 

 

 

Το επίσημο site της μπάντας είναι αυτό:

https://www.rockin1000.com/en/

 

Είμαι ένας από τους κιθαρίστες του Rockin'1000 και αρχικά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από εσάς ή γνωστός σας

που παίζει επίσης κάποιο όργανο στην μπάντα(και πιθανώς λόγω nickname,ότι μιλάμε στα αγγλικά,κ.λ.π.) να μην πήρα χαμπάρι ότι είναι Έλληνας.

 

Πέρα τούτου, αν κάποιος ενδιαφέρεται να συμμετάσχει και θέλει να του δώσω κάποιες συμβουλές για την διαδικασία της ακρόασης

ή αν έχει οποιαδήποτε άλλη σχετική ερώτηση, ευχαρίστως να βοηθήσω.

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι λες τώρα! Συμμετείχες σε αυτη τη συναυλία;

Απίστευτο. Το σκεφτόμουν τόσο καιρό ως απίθανη ιδέα και κάποιοι το έκαναν πράξη. Συγχαρητήρια!

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

 

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχετε δει κάποιο σχετικό βίντεο

 

 

Προσωπικά δεν έχω δει τίποτα σχετικό.

Θα ήθελα αν μπορείς να δώσεις κάποιες πληροφορίες για το project (τι συμβαίνει, που, πώς, τι γίνεται πχ με 200 ενισχυτές κιθάρας/μπάσου live, πώς γίνονται οι πρόβες, πώς λειτουργεί το πράγμα γενικά), για να καταλάβουμε περισσότερα πράγματα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Τι λες τώρα! Συμμετείχες σε αυτη τη συναυλία;

Απίστευτο. Το σκεφτόμουν τόσο καιρό ως απίθανη ιδέα και κάποιοι το έκαναν πράξη. Συγχαρητήρια!

 

Nα 'σαι καλά!

Έπρεπε να τους προλάβεις και να μας συγκροτήσεις σε noiz mega band

να περιοδεύουμε στα στάδια της υφηλίου!

 

  

56 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Προσωπικά δεν έχω δει τίποτα σχετικό.

Θα ήθελα αν μπορείς να δώσεις κάποιες πληροφορίες για το project (τι συμβαίνει, που, πώς, τι γίνεται πχ με 200 ενισχυτές κιθάρας/μπάσου live, πώς γίνονται οι πρόβες, πώς λειτουργεί το πράγμα γενικά), για να καταλάβουμε περισσότερα πράγματα.

 

Εγώ είχα δει σχετικά βίντεο, αλλά δεν ήξερα ότι μπορείς να περάσεις ακρόαση.

Ένας ανήλικος μαθητής μου, μου είπε μία μέρα ότι αν ήταν στη θέση μου, θα έκανε audition

για αυτή την μπάντα και μαθαίνοντας περισσότερα για την μπάντα,μου άρεσε η ιδέα.

Επίσης η οικογένειά του είχαν αγοράσει εισιτήρια για μία συναυλία στο Stadt de France

και μου μπήκε η ιδέα, πως θα ήταν ωραία εκεί που θα κάθεται αμέριμνος στις κερκίδες

να ξεπροβάλλει ο δάσκαλός του μέσα από τους καπνούς και τα βεγγαλικά😅

 

Στα διαδικαστικά τώρα..

Περνάς από ακρόαση, εγώ έπαιξα σε βίντεο την δική μου κιθαριστική εκδοχή σε τρία γνωστά τραγούδια.

Το επίπεδο στην κιθάρα, θα το χαρακτήριζα προς advanced, κάποιες τεχνικές πρέπει να βγαίνουν εύκολα. Δεν μιλάω για τεχνικές όπως π.χ. tapping, αλλά να βγαίνουν τα bends,hammer on, pull offs και άλλα πράγματα, όπως τα θέλει ο μαέστρος.

 

Aν λοιπόν επιλεγείς, μπορείς να μπεις στο site τους και να κατεβάσεις τις παρτιτούρες/ταμπλατούρες και τα ηχητικά για κάθε κομμάτι.

Τα κομμάτια είναι κάποια που τα ξέρετε όλοι, πιθανόν να τα έχετε παίξει κιόλας,

απλά ανάλογα με το κράτος που παίζουμε, προστίθενται και κάποια "τοπικά" κομμάτια.

Π.χ.αν παίζαμε Ελλάδα, θα γινόταν μία ενορχήστρωση σε κάποιο κομμάτι των Sokrates

 

Έχουμε λοιπόν το site και ένα application,όπου ανακοινώνονται οι ημερομηνίες/πόλεις των συναυλιών. Εσύ δηλώνεις γρήγορα συμμετοχή, για να καπαρώσεις θέση και αρχίζεις να προβάρεις ξανά τα τραγούδια,συν τα εκάστοτε "τοπικά" που πιθανόν να μην έχεις ξαναπαίξει.

Δύο μέρες πριν τη συναυλία, πας με τον εξοπλισμό σου στην εκάστοτε πόλη, η παρακάτω λίστα είναι ο "απαραίτητος εξοπλισμός"

 

Electric Guitar

2 Jack Cables

Power Cord

Guitar Strap

Amp 

Distortion Pedal

Small stand up to raise and tilt the amp (40/45 upward)

A plastic coverage for your amp (waterproof)

 

και αρχίζουν πολύωρες πρόβες. Οι κιθάρες χωρίζονται σε δύο τμήματα που παίζουν διαφορετικές παρτιτούρες και αρχίζει ο γενικός συντονισμός με τις υπόλοιπες οικογένειες οργάνων και τις φωνές.

Ο μαέστρος,οι αρχιμουσικοί κάθε οικογένειας και οι ηχολήπτες,

μας φέρνουν εκεί που πρέπει όσο αφορά στάθμες,κ.λ.π.,ώστε να βγει το τελικό αποτέλεσμα.

Το γενικό επίπεδο/απαίτηση είναι τα κομμάτια να τα παίζουμε απροβληματιστα απ'έξω,χωρίς αναλόγια ή tablets.

 

Η εμπειρία να παίζεις με άλλους 999 μουσικούς μπροστά σε 40-50 χιλιάδες κόσμο,

είναι μοναδική και μέσα από αυτό το thread θέλω να παροτρύνω και άλλους να 

περάσουν ακρόαση.

 

Για κάθε άλλη πληροφορία, ρωτήστε ελεύθερα

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanimothrios είπε

 

Δύο μέρες πριν τη συναυλία, πας με τον εξοπλισμό σου στην εκάστοτε πόλη

 

Η οποία πόλη μπορεί να βρίσκεται μακριά από την χώρα που μένεις (προφανώς, αλλά το ρωτάω για να μαθαίνουμε)?

Επίσης, πώς γίνεται να στήνονται 100 (και λίγους λέω) διαφορετικοί ενισχυτές στο live, και πόσοι κιθαρίστες προβάρετε μαζί ταυτόχρονα?

Ρωτάω, γιατί και οι μισοί να είναι (όπως είπες), δεν είναι αστείο να έχει κάποιος να διαχειριστεί τόσους ενισχυτές σε πρόβα.

 

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο εγχείρημα, αλλά βέβαια, και πολύ προκλητικό.

 

Μπράβο σου πάντως που συμμετείχες.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η πόλη μπορεί να βρίσκεται μακριά από τη χώρα που μένεις.
Μέχρι πρότινος όλες οι συναυλίες γίνονταν σε ευρωπαϊκό έδαφος,
αυτή της 1ης Οκτώβρη στο Σάο Πάολο είναι η πρώτη που θα γίνει σε άλλη ήπειρο.
Aρχικά έπαιζε πολύ Ιταλία(μιας και οι διοργανωτές και επικεφαλείς είναι Ιταλοί),
επίσης Φρανκφούρτη,Παρίσι, που τέτοιους προορισμούς τους θεωρώ «κοντινούς».
Και από Ελλάδα πάντως, να πετάξεις για Μιλάνο ή Φρανκφούρτη,είναι κοντινές πτήσεις.


Όντως οι ενισχυτές είναι περισσότεροι από 100 και η απορία σου εύλογη.
Αρχικά οι φωνές προβάρουν μόνες τους,ενώ εμείς,τα μπάσα και οι κρουστοί μαζί.
Και στην συνέχεια έρχονται και οι φωνές(έχουμε και μικρότερο αριθμό πνευστών,βιολιών,κ.ά.)
Το όλο τελικό αποτέλεσμα, δεν είναι ένα άθροισμα της ισχύος των ενισχυτών,
αλλά ο καθένας μας παίζει σε τέτοια ένταση, ώστε να βγαίνει μια συνολική ισχύς,
που να εντυπωσιάζει μεν τον θεατή,αλλά να μην προκαλείται χάος.
Για μένα μοναδικό από μουσική άποψη, είναι ότι ναι μεν έχεις 1000 μουσικούς ικανούς 
να σου παίξουν σωστά τις αξίες,vα συγχρονιστούν, κ.λ.π. αλλά έχεις και εκατοντάδες διαφορετικές πενιές,εξοπλισμούς,φωνές και ιδιοσυγκρασίες.
Αυτό εκλαμβάνω εγώ ως το πλέον ενδιαφέρον και ένα από τα πράγματα που εντυπωσιάζει τον θεατή και εμάς.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mediumswing είπε

Για τι αποστάσεις μιλάμε;

παίζει θέμα delay στο πώς ακούς τους άλλους;

Στην αρχή αυτού του βίντεο φαίνεται η διάταξη και οι αποστάσεις μεταξύ μας.

 

 

Ουσιαστικά καταλαμβάνουμε τα 3/4 του χορταριού ενός ποδοσφαιρικού γηπέδου.

 

Delay δεν υπάρχει και μπορείς να έχεις επιστροφή του ήχου σε ακουστικά, της κιθάρας σου ή να μην φοράς τίποτα.

Αν παρατηρήσετε το βίντεο κάθε μουσικός επιλέγει κάτι άλλο, με την πλειοψηφία όμως να έχει in ear monitors

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2022 στις 3:04 ΜΜ, Kanimothrios είπε

Kαλησπέρα σε όλους, έψαξα στο forum για Rockin'1000, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχετε δει κάποιο σχετικό βίντεο 

 

 

Το επίσημο site της μπάντας είναι αυτό:

https://www.rockin1000.com/en/

 

Είμαι ένας από τους κιθαρίστες του Rockin'1000 και αρχικά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από εσάς ή γνωστός σας

που παίζει επίσης κάποιο όργανο στην μπάντα(και πιθανώς λόγω nickname,ότι μιλάμε στα αγγλικά,κ.λ.π.) να μην πήρα χαμπάρι ότι είναι Έλληνας.

 

Πέρα τούτου, αν κάποιος ενδιαφέρεται να συμμετάσχει και θέλει να του δώσω κάποιες συμβουλές για την διαδικασία της ακρόασης

ή αν έχει οποιαδήποτε άλλη σχετική ερώτηση, ευχαρίστως να βοηθήσω.

 

 

 

Καλησπέρα.

 

Είμαι official μέλος των Rockin'1000 από το 2017. Εχω συμμετάσχει σε όλες τις συναυλίες τους από τότε και μετά, όπως επίσης και στην διαδυκτιακή στο Dubai όπως και φέτος για τις ανάγκες τις Eurovision στο Τορίνο. Πως και δεν έτυχε να συναντηθούμε ποτέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου