Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόταση για κάποιο active ηχείο.Το θέλω για ηλεκτρική κιθάρα και φωνή.

Έχω έναν ακουστικό ενισχυτή αλλά δεν είναι αρκετός σε ένταση να καλύπτει τύμπανα.

Να έχει δύο εισόδους και μέχρι 250 ευρώ.

Σκέφτομαι αυτό.

https://www.thomann.de/gr/syrincs_d112sp.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν τα γνωρίζω αλλά αφου σου προτείνει ο Νίκος άλλα προφανώς εκ μπύρας.

 

 

Απο την άλλη, ένα ηχείο να καλύπτει ροκ ντραμς... δύσκολο. Δύο ίσως.

 

Εχω ακούσει καλό ήχο απο LD https://www.thomann.de/gr/ld_systems_icoa_12_a.htm

 

και για λίγο ακριβότερα αυτά https://www.thomann.de/gr/ev_zlx_12bt.htm

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Δεν τα γνωρίζω αλλά αφου σου προτείνει ο Νίκος άλλα προφανώς εκ μπύρας.

 

 

Απο την άλλη, ένα ηχείο να καλύπτει ροκ ντραμς... δύσκολο. Δύο ίσως.

 

Εχω ακούσει καλό ήχο απο LD https://www.thomann.de/gr/ld_systems_icoa_12_a.htm

 

και για λίγο ακριβότερα αυτά https://www.thomann.de/gr/ev_zlx_12bt.htm

Ευχαριστώ που μου προτείνεις σε διπλάσια τιμή από ότι έβαλα.Αν και κλίνω προς το δεύτερο γιατί μάλλον με 250 ευρώ δεν παίρνεις ηχείο της προκοπής.

Δεν καλύπτει τα ντραμς αυτό το ηχείο με 1000 watt; Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;Εδώ με τον marshall a50d είμαι ίσα ίσα φωνάζω βέβαια.Νομιζω ένα είναι υπέρ αρκετό.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σου πρότεινα αυτά που πιστεύω πως θα κάνεις τη δουλειά σου. Δεν είναι θέμα γούστου ούτε έχω ποσοστά.

 

Όσο για τα watt δεν είναι σημείο αναφοράς στην ένταση αλλά τα decibel. Τα 1000 watt μπορεί να είναι peak (κορυφές) και αναφέρονται σε class D ενισχυτές του κιλού σε αυτές τις τιμές. 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
56 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δεν καλύπτει τα ντραμς αυτό το ηχείο με 1000 watt;

 

με πρόλαβε ο Γιάννης... τα χουμε γράψει τόσες φορές αλλά δυστυχώς αυτό το "παραμύθι" με τα watt καλά κρατεί... αλίμονο αν μόνο με ένα χαρακτηριστικό κρίναμε την συνολική απόδοση μιας οποιασδήποτε συσκευής... anyway τα 1000 watt στα πολύ καλά EV που σου προτείνει αντιστοιχούν σε 126 dB peak... όσο δηλαδή δίνουν και τα dB Technologies B-Hype 12  που πρότεινα εγώ στον άλλο φίλο μας εχθές (με 400 watt peak) και οφείλεται (κυρίως) στο ταίριασμα των μεγαφώνων και της ευαισθησίας τους με τα τελικά στάδια... όμως η διαφορά στην τιμή έχει να κάνει με την ποιότητα υλικών, κατασκευής, ήχου και το hype της εταιρείας κάθε φορά (το πόσο μεγάλη είναι ή το αν ανταποκρίνεται ως μέγεθος είναι κάτι κι αυτό υποκειμενικό και σπάνια είναι αναλογικά γραμμικό ως σχέση)...

 

τώρα η ένταση που ζητά ο καθένας είναι προσωπική υπόθεση κατά κανόνα οριζόμενη υποκειμενικά ως ψυχοακουστική αντίληψη... έτσι τα δύο ηχεία που σε ξενίζουν που επίσης (ορθά) σου αναφέρει ο Γιάννης, θα προσφέρουν ναι μεν ιδανικά μόλις 3 db παραπάνω σε ένταση, αλλά παραδείγματος χάριν κατά κανόνα η "αίσθηση" που θα λάβεις βάζοντας ένα δεξιά και ένα αριστερά από τα τύμπανα θα βοηθήσει τον εγκέφαλό σου να "ξεχωρίζει" πολύ καλύτερα το σήμα της κιθάρας και της φωνής σου... όπως φυσικά από την άλλη και ο τρόπος που "κοπανάει" ενδεχομένως ο ντράμερ σου... ή το συχνοτικό περιεχόμενο από την πηγή... βάλε ένα "τρατζιστοράκι" κι ένα hi end μικρό ηχείο να το παίζουν στην ίδια ένταση.... ή ή ή...

 

όσοι προσπαθούμε εδώ να βοηθήσουμε στις επιλογές φίλων μας, είμαστε πάντα αντιμέτωποι από την μία με την θεωρητική και πρακτική ηχητική πολυπλοκότητα, που είναι όμως από την άλλη μεταφρασμένη κατά κανόνα απλοϊκά στην αντίληψη τους (δικαίως φυσικά μια και δεν διαθέτουν την εμπειρία και την γνώση)... έτσι "απαιτούν" ανάλογα απλές και λακωνικές απαντήσεις... δυσκολάκι έως αδύνατο κάποιες φορές...😉

 

ΥΓ.  το Syrincs D112SP που αναφέρεις ούτε εγώ το γνωρίζω οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω επ αυτού...

 

 

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, npap είπε

 

με πρόλαβε ο Γιάννης... τα χουμε γράψει τόσες φορές αλλά δυστυχώς αυτό το "παραμύθι" με τα watt καλά κρατεί... αλίμονο αν μόνο με ένα χαρακτηριστικό κρίναμε την συνολική απόδοση μιας οποιασδήποτε συσκευής... anyway τα 1000 watt στα πολύ καλά EV που σου προτείνει αντιστοιχούν σε 126 dB peak... όσο δηλαδή δίνουν και τα dB Technologies B-Hype 12  που πρότεινα εγώ στον άλλο φίλο μας εχθές (με 400 watt peak) και οφείλεται (κυρίως) στο ταίριασμα των μεγαφώνων και της ευαισθησίας τους με τα τελικά στάδια... όμως η διαφορά στην τιμή έχει να κάνει με την ποιότητα υλικών, κατασκευής, ήχου και το hype της εταιρείας κάθε φορά (το πόσο μεγάλη είναι ή το αν ανταποκρίνεται ως μέγεθος είναι κάτι κι αυτό υποκειμενικό και σπάνια είναι αναλογικά γραμμικό ως σχέση)...

 

τώρα η ένταση που ζητά ο καθένας είναι προσωπική υπόθεση κατά κανόνα οριζόμενη υποκειμενικά ως ψυχοακουστική αντίληψη... έτσι τα δύο ηχεία που σε ξενίζουν που επίσης (ορθά) σου αναφέρει ο Γιάννης, θα προσφέρουν ναι μεν ιδανικά μόλις 3 db παραπάνω σε ένταση, αλλά παραδείγματος χάριν κατά κανόνα η "αίσθηση" που θα λάβεις βάζοντας ένα δεξιά και ένα αριστερά από τα τύμπανα θα βοηθήσει τον εγκέφαλό σου να "ξεχωρίζει" πολύ καλύτερα το σήμα της κιθάρας και της φωνής σου... όπως φυσικά από την άλλη και ο τρόπος που "κοπανάει" ενδεχομένως ο ντράμερ σου... ή το συχνοτικό περιεχόμενο από την πηγή... βάλε ένα "τρατζιστοράκι" κι ένα hi end μικρό ηχείο να το παίζουν στην ίδια ένταση.... ή ή ή...

 

όσοι προσπαθούμε εδώ να βοηθήσουμε στις επιλογές φίλων μας, είμαστε πάντα αντιμέτωποι από την μία με την θεωρητική και πρακτική ηχητική πολυπλοκότητα, που είναι όμως από την άλλη μεταφρασμένη κατά κανόνα απλοϊκά στην αντίληψη τους (δικαίως φυσικά μια και δεν διαθέτουν την εμπειρία και την γνώση)... έτσι "απαιτούν" ανάλογα απλές και λακωνικές απαντήσεις... δυσκολάκι έως αδύνατο κάποιες φορές...😉

 

ΥΓ.  το Syrincs D112SP που αναφέρεις ούτε εγώ το γνωρίζω οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω επ αυτού...

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σού.Εχω υπόψιν για το παραμύθι των 1000 watt απλά θεωρώ ότι όπως και να έχει σίγουρα είναι πολύ πιο δυνατό από έναν ακουστικό ενισχυτή των 50 watt.Υποψιν αυτήν την στιγμή είμαστε τρίο.Μια ρυθμική κιθάρα με δικό του ενισχυτή ένα νταούλι και εγώ φωνή και κιθάρα λίγα σολάκια.Σιγουρα δεν θέλω να ακούγεται η φωνή σαν τρανζίστορ γιατί τα έχω δοκιμάσει τα φτηνά ηχεία και είναι πεταμένα λεφτά.

Βεβαια στο μέλλον ίσως προκύψουν ντράμς και μπάσο οπότε καλό είναι να μην αλλάζω πάλι ηχείο το πολύ να πάρουμε άλλο ένα ίδιο.

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου φερω εναν 50αρη ενισχυτη να κανουν λιωμα το 1000ρι που λες?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Να σου φερω εναν 50αρη ενισχυτη να κανουν λιωμα το 1000ρι που λες?

Λαμπάτο κιθάρας εννοείς;Για κιθάρα ίσως αλλά για φωνή δύσκολο να μπορεί να φτάσει την ένταση ενός καλού ηχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συριγγα που βάζεις λεει 400 και σίγουρα ειναι τάξης d.

Ενας 20ρης λαμπα του ριχνει στ αυτια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου