Προς το περιεχόμενο

How many effects simultaneously


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ θα ήθελα, κάποιος με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, να γράψει πόσα εφφέ μπορεί κάποιος να έχει ταυτόχρονα σε κάθε multieffects unit, και τι είδους εφφέ (αν υπάρχει περιορισμός και ποιος).

Είναι ένα θέμα που δεν το διευκρινίζουν επαρκώς οι περισσότεροι κατασκευαστές.

Σε ποιες πεταλιέρες δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει αν θέλει, πχ τρία delay, ή δύο reverb και δύο chorus και δύο delay, ή τρία overdrive/distortion, κλπ.

 

Μπορεί δηλαδή αν θέλει κάποιος να έχει πχ 15 εφφέ ταυτόχρονα, και αυτά να είναι ότι εφφέ θέλει, και όσες φορές θέλει το καθένα στην αλυσίδα?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Μπορεί δηλαδή αν θέλει κάποιος να έχει πχ 15 εφφέ ταυτόχρονα, και αυτά να είναι ότι εφφέ θέλει, και όσες φορές θέλει το καθένα στην αλυσίδα?

 

Δεν είμαι κανένας γνωστής, αλλά:

Γιατί να μη μπορεί να έχει 15?

Γιατι να μη μπορει να έχει όσα εφέ θέλει, όπου θέλει? 

 

Έχω pedalboard ενεργο με 7-8 drives, modulation στην αρχή (ως φιλτρο), αλλά και μετά τα drives (το ίδιο περίπου). Το ίδιο και με delay. Ένα τελευταίο και ένα πριν κάποια drive.

Σκέφτομαι ποιες είναι οι ανάγκες μου και βάζω ο,τι εφέ θέλω, σε όποιο σημείο θέλω.

 

Έχεις κάποιους συγκεκριμένους περιορισμούς στο νου σου?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχεις κάποιους συγκεκριμένους περιορισμούς στο νου σου?

 

Μιλάω για multieffects units, πεταλιέρες/πολυεφφέ κοινώς, όχι για pedalboard με ξεχωριστά πετάλια (γι' αυτό το έβαλα στο club με τα ΠΣηφιακά).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω εδώ ότι ξέρω ότι κάποιες μονάδες περιορίζονται από την επεξεργαστική ισχύ τους, δεν μπορώ όμως να το μεταφράσω σε αριθμό και είδος εφφέ.

Εντάξει τα modulation είναι "βαριά", αλλά τι σημαίνει αυτό πρακτικά?

Πόσα αντέχει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hx stomp πχ εχει 8 slots θα μπορουσε δλδ να εχει 8 εφφε ταυτοχρονα αλλα οπως ειπες εξαρταται απο την επξεργαστικη ισχυ(dsp) που χρησιμοποιει καθε εφφε

 

οποτε στην πραγματικοτητα δεν μπορεις να βαλεις οτι θες γιατι αν δεν υπαρχει dsp διαθεσιμο στο γκριζαρει και δεν μπορεις να το επιλεξεις αυτο γινεται συνηθως στα delay,reverb,modulation 

 

αυτο γινεται και στο μεγαλο helix αλλα εχει διπλασια ισχυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manitsa7 είπε

οποτε στην πραγματικοτητα δεν μπορεις να βαλεις οτι θες γιατι αν δεν υπαρχει dsp διαθεσιμο στο γκριζαρει και δεν μπορεις να το επιλεξεις αυτο γινεται συνηθως στα delay,reverb,modulation 

 

 

Δηλαδή πρακτικά πόσα τέτοια εφφέ σηκώνει ταυτόχρονα?

 

Και επίσης πόσα od/dist μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα χωρίς να κλατάρει το dsp?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φάζιε, η ερώτησή σου είναι πολύ δύσκολη και χωρίς μια συγκεκριμένη απάντηση.

 

Και αυτό γιατί δεν είναι τόσο ταληράκια όσο θα έπρεπε. Για παράδειγμα, στο Helix δεν έχουν όλα τα reverbs το ίδιο dsp cost, ούτε τα delay. Άρα, μια αλυσίδα με το Χ reverb θα σηκώνει 8 θέσεις, αλλά με το Ψ reverb θα σηκώνει 6 ή 7. Το ίδιο ισχύει για όλα τα επιμέρους εφέ, ειδικά σε mod/delay/reverb. Τα drives είναι κατά κανόνα πιο ελαφριά, αλλά ακόμα κι εκεί υπάρχουν διακυμάνσεις.

 

Τι ακριβώς ψάχνεις;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Άρα, μια αλυσίδα με το Χ reverb θα σηκώνει 8 θέσεις, αλλά με το Ψ reverb θα σηκώνει 6 ή 7. Το ίδιο ισχύει για όλα τα επιμέρους εφέ, ειδικά σε mod/delay/reverb. Τα drives είναι κατά κανόνα πιο ελαφριά, αλλά ακόμα κι εκεί υπάρχουν διακυμάνσεις.

 

 

Ψάχνω να συγκρίνω προδιαγραφές/επιλογές σε κάθε unit.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά θα το ήθελα λίγο πιο πενηνταράκια.

Αν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιώ τα πιο "ελαφριά" reverb, delay, modulation.

Μπορώ να έχω πχ noise gate, chorus, 2 delay και 2 reverb με volume pedal?

Ή μπορώ να έχω 4 drives (με την έννοια ότι θα μπορώ να ανοιγοκλείνω κάποια)?

 

Το θέμα είναι ότι επειδή όντως έχεις δίκιο, και είναι λίγο ομιχλώδες το τοπίο όσον αφορά στο πόσα/ποια/τι είδους εφφέ μπορεί να έχει κάποιος ταυτόχρονα σε ένα τέτοιο unit, δεν υπάρχει επαρκής πληροφόρηση από τις εταιρίες (και ίσως ούτε από τους reviewers) γι' αυτό.

 

Γι' αυτό το άνοιξα το θέμα, έτσι ώστε αν κάποιος έχει εμπειρία από κάποια τέτοια μονάδα/πολυεφφέ, να δώσει τα φώτα του και σε άλλους που πιθανόν να ψάχνονται.

 

Αν δηλαδή κάποιος έχει ένα τέτοιο unit, ας δοκιμάσει συνδυασμούς, να μας πει πόσα και ποια εφφέ ταυτόχρονα αντέχει η dsp μέχρι να μπουκώσει.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ψάχνω να συγκρίνω προδιαγραφές/επιλογές σε κάθε unit.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά θα το ήθελα λίγο πιο πενηνταράκια.

Αν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιώ τα πιο "ελαφριά" reverb, delay, modulation.

Μπορώ να έχω πχ noise gate, chorus, 2 delay και 2 reverb με volume pedal?

Ή μπορώ να έχω 4 drives (με την έννοια ότι θα μπορώ να ανοιγοκλείνω κάποια)?

 

Ανάλογα το μηχάνημα. Το Quad Cortex της Neural DSP μπορεί να τρέξει 4 αλυσίδες παράλληλα. Το Axe Fx III παρόμοια. Το Helix είναι λίγο πιο περιορισμένο και το Kemper ακόμα παραπάνω.

 

Στα QC, Axe Fx και Helix μπορείς να έχεις όσα drives θέλεις, αρκεί να τα σηκώνουν από πλευράς DSP. Δε σε περιορίζει κανείς σε 1 drive δηλαδή. Για το Kemper δεν ξέρω.

 

Για το συγκεκριμένο signal chain (noise gate, chorus, 2 delay και 2 reverb με volume pedal) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γίνονται σε QC, Axe Fx III και Helix (full version, όχι Stomp). Τώρα αν θες και 4 drives από πάνω, αρχίζει και ζορίζει.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου